امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵
گزارش هم ماشین

هجوم نوسان گیران به اوراق مسكن

هجوم نوسان گیران به اوراق مسكن به گزارش هم ماشین در حالیكه تابلوی بازار سرمایه در معاملات امروز یكپارچه قرمزپوش بود، بازار اوراق تسهیلات با رشد عجیب قیمت روبرو شده و برخی نمادهای تسه تا ۸۹ هزار تومان هم فروخته شد.



به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، در حالیکه شاخص کل بورس در معاملات امروز به علت فشار عرضه با افت شدید مواجه می باشد، اما به علت بازی نوسان گیران و سفته بازان با نرخ های اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، قیمت این اوراق با رشد عجیبی روبرو شده و با عرضه پیشنهادهای قیمتی نزدیک به ۹۰ هزار تومان به دارندگان این اوراق، نرخ این برگه ها صعود کرده است.
با توجه به وضعیت پیش آمده برای بازار سرمایه از یک سو و شنیده شدن خبرهایی در خصوص ادامه رشد قیمت ها در بازار مسکن از طرفی، تداوم رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن چندان دور از انتظار نبود.
تنها در اوراق تسهیلات مسکن صادره در مرداد سال جاری با نماد تسه ۹۹۰۵ به علت عرضه بالا، قیمت ها با افت روبرو شده است اما در سایر نمادهای زیرمجموعه تسه، به علت کاهش عرضه، قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن با رشد بعضاً تا سقف دامنه نوسان (مثبت ۵ درصدی) همراه شده است.
گران ترین برگه ای که امروز فروخته شد، تسه ۹۹۰۴ (اوراق مسکن تیرماه) بود که در یک معامله، ۱۶ برگه به قیمت ۹۰ هزار و ۲۰۰ تومان و در یک معامله دیگر، ۶۰ برگه به ارزش ۹۰ هزار تومان به فروش رفت. ولی میانگین قیمت برگه های فروخته شده در این نماد (تسه ۹۹۰۴) ۸۸ هزار و ۳۰۰ تومان بوده است.
از دیگر برگه های گران قیمت امروز، فروش اوراق مسکن فرودین سال جاری (تسه ۹۹۰۱) با قیمت ۸۹ هزار و ۱۰۰ تومان برای یک معامله با تعداد ۱۹۹ برگه بوده است ولی میانگین قیمت این نماد معاملاتی در جریان بازار امروز، ۸۶ هزار و ۳۸۰ تومان بود.
بیشترین تعداد اوراق تسهیلات مسکن فروش رفته در معاملات امروز به تعداد ۶۰ هزار برگه به تسه ۹۹۰۵ (اوراق مسکن مرداد امسال) اختصاص داشت که فشار عرضه این تعداد برگه ها سبب کاهش منفی ۳.۹ درصدی قیمت این برگه ها شد؛ متوسط قیمت هر برگه از این نماد در معاملات امروز ۸۳ هزار تومان بود ولی در گران ترین فقره از معاملات تسه ۹۹۰۵، ۸۸ هزار و ۸۸۹ تومان به تعداد ۹۵ برگه فروخته شده است.
با این حال هیچ برگه ای در جریان معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن، زیر ۸۰ هزار تومان فروخته نشده است.
این اتفاق سبب شده تا قیمت تمام شده تهیه وام مسکن برای مصرف کنندگان نهایی بسیار بالا باشد؛ با در نظر گرفتن رقم ۸۵ هزار تومان بعنوان نرخ میانگین اوراق تسهیلات مسکن و همینطور با فرض امکان دریافت وام ۲۴۰ میلیون تومانی بعنوان رقم سقف این تسهیلات برای زوجین در تهران، یک زوج برای رسیدن به این وام (خرید ۴۸۰ برگه ۸۵ هزار تومانی) باید ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه کند که حتی از مبلغ وام جعاله مسکن (۴۰ میلیون تومان) هم بیشتر است.
به نظر می رسد تا زمانی که شورایعالی بورس و شورای پول و اعتبار بر سر کاهش دامنه نوسان این برگه ها و همینطور افزایش زمان ممنوعیت فروش برگه ها بعد از خرید آن از ۴ ماه به یک سال به توافق نرسند، این وضعیت برای بازار اوراق تسهیلات مسکن ادامه دار خواهد بود؛ چون که این اوراق صرفا ابزاری برای فروش حق تقدم دریافت تسهیلات است نه ابزاری برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه.

1399/07/06
12:56:15
5.0 / 5
1815
تگهای خبر: ابزار , خرید , سرمایه , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.