امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۱
در كمیسیون بهداشت مطرح شد

با اصلاح قوانین حوزه ایمنی ساختمان ها جلوی وقوع حادثه ای مشابه كلینیك سینا مهر گرفته شود

با اصلاح قوانین حوزه ایمنی ساختمان ها جلوی وقوع حادثه ای مشابه كلینیك سینا مهر گرفته شود هم ماشین: سخنگوی كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی علت وقوع حادثه در كلینیك سینا مهر اظهار داشت كه بر اساس گزارش ارائه شده 431 مورد مركز درمانی ناایمن در سطح تهران وجود دارد و باید با اصلاح قوانین حوزه ایمنی ساختمان ها جلوی وقوع حوادثی مشابه كلینیك سینا مهر گرفته شود.


زهرا شیخی در گفت و گو با ایسنا در توضیح جلسه امروز کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت: این جلسه با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی، دادیار شعبه ۱۱ ویژه قتل دادسرای امور جنائی تهران و کارشناس مرکز پژوهش های مجلس برای ادامه بررسی علت وقوع حادثه کلینیک سینا مهر و وضعیت بیمارستان ها و دی کلینیک با ریسک بالا در شهر تهران و تصمیم سازی درباب احیاء و تقویت اعتبار بخشی بیمارستانها و مراکز جراحی محدود انجام شد.
وی توضیح داد: در ابتدای جلسه میرمحمدی عضو کمیسیون بهداشت و رئیس کمیته رسیدگی به علل حادثه کلینیک سینا مهر گزارشی درباب بازدید گروه ارزیابی ایمنی مراکز درمانی در پایتخت ارائه کرد که طبق آن نتایج بازدید کمیته از ۶ بیمارستان و مرکز جراحی محدود نشان می دهدکه تمامی آنها پتانسیل بروز حادثه ای مانند کلینیک سینا اطهر را به سبب بی توجهی به مسائل ایمنی داشته و بیشتر مسئولان و متولیان ساختمان های جراحی محدود و بیمارستان ها اطلاعات بسیار اندکی نسبت به مسائل ایمنی ساختمان دارند.
شیخی با اشاره به گزارش مدیر عامل سازمان آتش نشانی درباب علت حادثه کلینیک سینا مهر اظهار داشت که در این گزارش عنوان شد که بازرسی های سازمان آتش نشانی ثیرگذار نیست و برای اثرگذاری بیشتر باید مجلس با ورود به این مساله خلاء های قانونی را رفع کند.
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران نیز اشاره و اظهار نمود: آنها نیز با بیان ابعاد حادثه خلاء قانونی را یکی از چالش های اساسی مسئولان متولی ایمنی ساختمان ها دانسته و از کمیسیون خواستند تا نسبت به رفع آن اقدام نماید چون هم اکنون سازمان آتش نشانی امکان لغو پروانه بهره برداری از ساختمان های نا ایمن را نداشته و در عمل بازدیدهای آنها بی اثر است. اعتقاد آنها بر این است که باید با تصوب قوانین صحیح مانع بهره برداری از ساختمان های نا ایمن شده تا جلوی حوادثی مشابه کلینیک سینا و پلاسکو گرفته شود.
وی ادامه داد: معاون وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی نیز این گزارش را ارائه کرد که ۴۳۱ مورد مرکز درمانی ناایمن در سطح تهران وجود دارد که علت اصلی و قوع حوادث مانند کلینیک سینا مهر اجرایی نشدن درست قانون است. معاون درمان وزارت بهداشت نیز با اشاره به خلاءهای قانونی از کمیسیون بهداشت درخواست نمود تا جهت بررسی نقصها قانونی موجود کمیته ای متشکل از وزارت بهداشت، کمیسیون بهداشت، شهرداری تهران و وزارت کار تشکیل گردد. همین طور قانون موجود باید به نحوی اصلاح شده که وزارت بهداشت بعنوان متولی ارائه مجوز به بیمارستان ها و مراکز جراحی محدود بتواند صدور و تمدید پروانه ساختمان های ناقص را تا زمان رفع ایراد به تاخیر بی اندازد.
شیخی افزود: اعضای کمیسیون نیز موضوعات مختلفی درباب بی توجهی مسئولان به رعایت مسائل ایمنی در ساختمان ها مطرح نمودند و در نهایت مقرر شد دستگاه های مختلف موارد مد نظر خودرا برای اصلاح قوانین حوزه ایمنی ساختمان ها به کمیسیون ارائه کرده تا بعد از بررسی در چارچوب گزارشی به صحن مجلس داده شود. همین طور آقای میر محمدی مامور شد تا با همکاری شهرداری، وزارت بهداشت و وزارت کار گزارشی درباب موارد ضروری برای اصلاح قوانین آماده کند تا در اسرع وقت به صورت لایحه از جانب دولت و یا به صورت طرح به صحن مجلس ارائه کرده تت از وقوع حوادث مشابه جلوگیری شود.


منبع:

1399/06/30
21:44:08
5.0 / 5
1818
تگهای خبر: ایمنی , دستگاه , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.