امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵
محققان تاكید كردند

تأثیر شیردهی بر رفع افسردگی بعد از زایمان

تأثیر شیردهی بر رفع افسردگی بعد از زایمان به دنیا آوردن فرزند، یكی از عجیب ترین و درعین حال پرشعف ترین اتفاقاتی است كه در زندگی مادران رخ می دهد. اما گاهی پس ازاین اتفاق شیرین، مادران به دلیلهای مختلف گرفتار افسردگی می شوند. پژوهشگران كشور برای رهایی از این مشكل، چاره ساده ای را ارائه كرده اند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، افسردگی بعد از زایمان یا اصطلاحاً PPD، مرحله ای از افسردگی ماژور است که ازلحاظ زمانی با تولد نوزاد مرتبط می باشد. طبق اطلاعات ارائه شده توسط انجمن روان پزشکی آمریکا، شروع آشفتگی خلقی در این بیماری، می تواند طی حاملگی یا در ۴ هفته اول بعد از تولد نوزاد باشد. از خصوصیات نسبت داده شده به PPD می توان به خلق افسرده، اضطراب، افکار اجباری، دشواری در خواب رفتن، اختلال در تمرکز، زودرنجی، از دست دادن کنترل، ترس های غیرمنطقی، احساس گناه، کاهش میل جنسی، تفکر خودکشی یا لطمه به فرزند اشاره نمود. بنابر آمارها، افسردگی حول زایمان، از هر ۷ زن یکی را تحت تأثیر قرار می دهد که آمار نسبتاً بالایی است.
این مشکل روان شناختی که شیوع آن در کشور ما نیز طبق آمار ارائه شده متخصصان، ۸-۶ هفته بعد از زایمان ۲۲ درصد و در ۱۴-۱۲ هفتگی ۱۸ درصد است، تأثیرات منفی بسیاری بر مادر و فرزند تازه متولدشده دارد. ازجمله مشکلات ایجادشده برای فرزند را می توان اختلال های رشد و نمو، مشکلات تکلمی، شناختی، اجتماعی و ظهور احتمالی بعدی آشفتگی رفتاری را نام برد. امروزه با آن که دلیلهای مبتلاشدن به PPD هنوز بطور کامل شناخته نشده اند، اما برخی از عوامل در نقش شاخصهای پیشگویی کننده آن ذکر می شوند.
برای موشکافی بیشتر این مشکل روان شناختی شایع، پژوهشگرانی از دانشگاه تربیت مدرس مطالعه ای را به انجام رسانده اند که در آن ارتباط بین شیردهی و افسردگی بعد از زایمان مورد بررسی واقع شده است.
در این پژوهش، ۳۰۳ خانم که در سی و هشتمین هفته حاملگی خود به درمانگاه های شهرستان دره شهر استان ایلام مراجعه نموده بودند، مشارکت داشتند. این افراد در ۶ تا ۸ هفته پس از زایمان مورد بررسی دوباره قرار گرفتند.
نتایج جالب حاصل از این تحقیق نشان میدهد در صورت شیردهی انحصاری با شیر مادر از میزان مبتلاشدن به PPD یا افسردگی بعد از زایمان کم می شود.
بگفته معصومه کشکولی، محقق گروه مامایی و بهداشت باروری دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و همکارش در این تحقیق، «شیوع افسردگی در بانوانی که نوزاد خودرا با شیردهی انحصاری تغذیه می کنند، کمتر است. پس به استناد این نتایج می توان با به کارگیری راهکارهایی مانند تشکیل گروه های حامی ترویج تغذیه با شیر مادر و آموزش افراد خانواده در پشتیبانی از تغذیه انحصاری با شیر مادر گام بزرگی برای ترغیب مادران به شیردهی انحصاری و کاهش افسردگی بعد از زایمان برداشته شود تا از نتایج مضر این اختلال بر مادر و نوزاد تازه متولدشده و بر خانواده و سیستم بهداشت و درمان پیشگیری یا دست کم کاسته شود».
این یافته های پژوهشی که راهکاری ساده و اصولی را برای جلوگیری از مبتلاشدن به افسردگی بعد از زایمان مادران ذکر می کنند، در مجله دانشگاه علوم پزشکی سبزوار انتشار یافته اند.1399/06/23
12:52:34
5.0 / 5
1868
تگهای خبر: تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.