امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

آزمون سخت مدیران در محله جماران

آزمون سخت مدیران در محله جماران هم ماشین: این روزها موضوع محدودیت های ارتفاعی در محله میراثی جماران به سرخط رسانه های شهری تبدیل گشته، محله قدیمی در منطقه یك كه به سبب ثبت میراثی اش از ساخت و ساز برج ها در امان مانده و محلی بكر میان برج های سربه فلك كشیده شمال تهران است. هرچند كه مدتی است اهتمام دارند تا بافت روستایی این محله میراثی را تغییر دهند اما باید دید در این آزمون سخت، مدیران چه عملكردی خواهند داشت.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، سالهاست که بعضی از سکنه محله جماران از محدودیت های ارتفاعی که در محله شان وجود دارد؛ گلایه دارند، در صورتیکه همیشه این مساله مسکوت مانده بود اما اخیرا باز هم موضوع ساخت و ساز در این محله داغ شده و به نظر می آید، موضوع به زمانی برمی گردد که شهرداری منطقه یک در اقدامی از ساخت اضافه بنای ساختمان متعلق به نهاد ریاست جمهوری جلوگیری کرده و آنها نیز با مراجعه به شورای عالی معماری و شهرسازی خواهان لغو محدودیت ارتفاع در این محله شدند، موضوعی که سکوت سازمان میراث فرهنگی را در بر داشت، اما مدیران شهری از هیچ گونه دفاعی در حفظ محله جماران کوتاهی نکردند.
اولین بار محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران این موضوع را مطرح کرده و می گوید: به سبب گزارش های مردمی خبر ساخت و ساز در ملکی متعلق به نهاد ریاست جمهوری واقع در محله جماران مجازی منتشر گردید بنا بر این این جانب بعنوان مسوول کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران بلافاصله بعد از اطلاع از موضوع به همراه شهردار منطقه یک در محل پروژه حاضر و خواهان توضیحات لازم و ارائه اسناد قانونی شامل پروانه ساختمانی و نقشه های مصوب از طرف شهرداری شدم.
وی با اعلان اینکه توضیحات ارائه شده حاکی از این است که این ساختمان در مراحل پایانی اجرای ستون ها و سقف طبقه پنجم قرار دارد و متاسفانه بدون ستاندن پروانه ساختمانی، این ساختمان راه اندازی شده است، ادامه می دهد: البته بنا بر اظهارات شهردار منطقه درخواست صدور پروانه انجام شده اما به علت طولانی شدن پروسه استعلامات مربوطه، هنوز پروانه ای برای این ملک صادر نشده است.
وی می افزاید: بعد از انجام این بازدید بمنظور بررسی دقیق تر بارگذاری صورت گرفته در این پروژه و تطبیق آن با ضوابط ملاک عمل مفاد طرح تفصیلی و طرح مصوب جماران و نیز به علت عدم دریافت پروانه، خواهان توقف ادامه ساخت تا طی مراحل قانونی معمول شدند.
سالاری می گوید: از آن جایی که میلیگردهای کار شده در سقف طبقه دوم از اقدام برای اجرای ستون های طبقه سوم از گذر بالا حکایت داشت، برخلاف ضوابط بود، از نمایندگان نهاد ریاست جمهوری و پیمان کار مربوطه و شهردار منطقه خواستم که به هیچ عنوان نسبت به اجرای طبقه سوم اقدام نشود.
رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اظهارات نمایندگان نهاد ریاست جمهوری در خصوص تلاش آنها برای لغو محدودیت ارتفاع و محدودیت های میراثی در محله جماران ادامه می دهد: بعد از شنیدن اظهارات ناراحت کننده نمایندگان نهاد با شهردار تهران تماس گرفتم و موضوع را به ایشان اطلاع دادم و تاکید کردم دستورات اکید جهت جلوگیری تداوم مراحل ساخت و ساز این پروژه و خصوصاً طبقه مازاد صادر شود.

یک روز بامداد جمعه حدود ساعت پنج و نیم متوجه پیام های ارسال شده در نیمه شب توسط شهروندان شدم که خبر از اقدام شبانه عوامل پروژه برای بتون ریزی طبقه سوم داشت که شخصا در محل پروژه حضور پیدا کردم و بعد از مشاهده اجرای میلیگرد گذاری، بتون ریزی ستون ها و برخی دیوارهای برشی طبقه سوم باردیگر با شهردار منطقه و شهردار تهران صحبت کردم وخواستار جمع آوری اقدامات مربوط به بنای مازاد دارای تخلف برابر قانون و مطابق ضوابط ملاک عمل شدم و سپس طی گزارشی مراتب را به اطلاع رئیس و اعضای شورای شهر تهران رساندم که تقاضای اعضای شورا از شهرداری نیز برخورد مطابق با قانون و جمع آوری تخلفات و عدم چشم پوشی فارغ از فضاسازی و مبتنی بر چارچوب معمول با چنین پروژه های بود.
سالاری تاکید می کند: بعد از کسب نظر اعضای شورا به همراه آقای علیخانی باردیگر در محل پروژه حاضر شدیم و بنا بر تقاضای اهالی محل از شهرداری تهران و شهرداری منطقه خواهان اعمال قانون و جمع آوری مستحدثات نیمه کار طبقه مازاد مطابق قانون شدیم که شهردار و پرسنل شهرداری با تدبیر و مدیریت خوب نسبت به اعمال قانون اقدام نمودند.


سالاری در ادامه به تبیین برخی ابعاد دیگر این پروژه پرداخته و می افزاید: مساحت این ملک مطابق اسناد معادل 1056 متر مربع واقع در پهنه آر 122 مسکونی است. این ملک به علت قرارگیری در محدوده طرح تفصیلی ویژه بافت پیرامونی حسینیه و بیت حضرت امام خمینی(ره) و نیز با هدف حفظ هویت تاریخی فرهنگی و معنونی محله جماران و همین طور به سبب مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری فقط مجاز به ساخت دو طبقه از گذر فوقانی بوده که به علت شیب دار بودن زمین و اختلاف ارتفاع گذر بالا و پایین دوطبقه تحت عنوان زیر زمین نیز در آن به وجود آمده است که با یک طبقه زیرزمین دفنی زیر گذر پایین مجموعا 5 طبقه می شود.
سالاری تاکید می کند: نهاد ریاست جمهوری در سال 93 مبادرت به تخریب و گودبرداری در این ملک کرده است، اما در مرحله گود برداری تا اواخر سال 98 رها شده است و باردیگر و بعد از صدور اخطارهای گوناگون توسط شهرداری منطقه، اواخر سال قبل پایدار سازی گود و بعد از آن راه اندازی ساختمان بدون دریافت پروانه صورت گرفته است. پروانه شهرداری برای این ملک در 29 خرداد سال جاری بعد از بازدید این جانب از محل ملک توسط شهرداری آن هم بدون بارگذاری مطابق ضوابط ملاک عمل طرح تفصیلی و تنها دو طبقه روی گذر فوقانی و سه طبقه زیر زمین صادر گردیده است.
سالاری در این تذکر خود سربسته به کوشش برای لغو محدودیت ارتفاع اشاره می کند اما از آنجایی که به نظر می رسید این پیگیری نیز در سیستم اداری معطل می شود، چندان به خط خبری تبدیل نشد تا اینکه خبر می رسد که شورای عالی معماری دستور جلسه آتی خودرا به بررسی لغو محدودیت های ارتفاع مجله جماران مختص کرده است که این مسئله سبب شد تا 16 تن از اعضای شورای دست به نامه شده و در نامه ای با امضای محسن هاشمی رئیس شورای شهر از وزیر راه بخواهند از هرگونه تصمیم شتاب زده اجتناب کنند به شکلی که علی اعطا سخنگوی شورای شهر در مورد این نامه با امضای 16 عضو می گوید: حسینیه جماران واقع در محله جماران در محدوده منطقه یک شهرداری تهران بعنوان یک اثر دارای شئون ملی در سال ۶۷ به شماره ۱۸۵۳ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و محله جماران نیز بعنوان یک بافت باارزش مسکونی و روستایی دارای ارزش هویتی، تاریخی، فرهنگی، به شمار می آید.
وی با تاکید بر اینکه باتوجه به ابعاد شخصیتی حضرت امام خمینی بعنوان رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی، هر گونه اتخاذ تصمیم در ارتباط با جماران، مستلزم در نظر داشتن ملاحظات و حساسیت های ویژه اجتماعی و همین طور فرهنگی- میراثی است و تاکید می کند: از آنجائیکه ارائه گزارش پیرامون طرح تفصیلی محله جماران پیرو دستور رئیس جمهوری در دستور جلسه آتی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در روز دوشنبه ۱۳ مرداد قرار دارد؛ هرگونه تصمیم گیری شتابزده و بدون پشتوانه کارشناسی جدی در جهت لغو طرح تفصیلی ویژه جماران و یا رفع محدودیت ارتفاعی آن، ممکنست نه فقط منجر به مخدوش شدن هویت تاریخی آن محله شود، بلکه نارضایتی هایی را میان ساکنان و ذینفعان سایر محدوده های دارای طرح های ویژه با محدودیت های ساخت و ساز در شهر تهران و حتی سایر شهرها رقم بزند.
وی از جانب 16 امضا کننده این نامه از وزیر راه میخواهد تا با توجه به توضیحات فوق، بمنظور انجام بررسی های همه جانبه فنی - کارشناسی و فرهنگی - اجتماعی توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران و اعلام نتایج بررسی ها به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، موضوع طرح مذکور از دستور کار جلسه آتی آن شورا بیرون رود و طرح مجدد آن بعد از ارائه نتایج بررسی های شورا و شهرداری در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مطرح شود.

به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، پس از ارسال نامه و برگزاری جلسه محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی شورا در حساب توییتری خود نوشت: " شنیده ها حاکیست که موضوع لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مطرح گردیده است اما فعلاً به تصویب نرسیده، البته اصرار نهاد ریاست جمهوری برای لغو این محدودیت همچنان پابرجا است. ضمنا بر خلاف رویه معمول از نمایندگان شورای شهر تهران برای حضور در این نشست دعوت به عمل نیامده بود."عده ای فشار می آورند تا هیچ ضابطه ای در این منطقه نباشد
با این حال موضوع بطور کلی از دستور کار شورای عالی معماری حذف نشد، بلکه جهت بررسی بیشتر به کمیسیون های تخصصی ارسال شد که این مسئله سبب شد پیروز حناچی شهردار تهران که بنا بگفته اعضای شورای شهر به علت تخریب آن نیم طبقه ساختمان نهاد ریاست جمهوری دیگر به جلسات هیات دعوت نمی شد نیز با اشاره به تلاش برخی سکنه برای حذف این محدودیت، در جلسه با مدیران رسانه ای بگوید: در جماران با موضوعی مواجه هستیم که اتفاقا از طرف رسانه ها باید پیگیری شود و این مساله این است که زمانی که مرحوم امام (ره) در جماران زندگی می کردند، شرایط سخت امنیتی در این منطقه وجود داشت، بطوریکه تردد و سکونت در این منطقه برای هر کسی امکان پذیر نبود و حتی املاکی هم در این منطقه تملک می شد که حریم امنیتی شکل بگیرد. بدین سبب بطور طبیعی به علت این محدودیت ها املاک در این منطقه ارزان گردید و از همین رو برخی از ملکها با قیمت ارزان، هم قبل از ضوابط سال ۱۳۸۰ و هم پس از آن در این منطقه خریده شد. در زمان تصویب ضوابط سال ۱۳۸۰ که اتفاقا خودم آنرا تصویب کرده بودم هم این اعتراض ها بود تا جایی که این طرح وسیع به علت همین اعتراض ها بسیار محدود شده و به کوچه حسنی کیا، کوچه نیایش و کوچه چوبینه ختم شد. اما اکنون با این مواجه هستیم که عده ای فشار می آورند تا هیچ ضابطه ای در این منطقه نباشد، ۷۰ درصد از این افراد لزوما هم جمارانی نیستند و در شرایط فعلی پیرامون موضوع جماران فشارهای زیادی وجود دارد.

بحث درخواست گسترده مردم نیست تنها104 پلاک در محله باقی مانده

فشار شدیدی برای برداشتن محدودیت هست
شهردار تهران در ادامه بیان می کند: کل پلاک های درگیر در این طرح حدود ۱۴۷ پلاک است که از این تعداد ۳۵ پلاک در اختیار موسسه نشر و تنظیم آثار امام و همین طور سپاه قرار دارد که یا بیمارستان است یا مجموعه شورایاری. حدود ۳۵ پلاک هم تملک شده و ۱۰۴ پلاک باقی مانده که خیلی از آنها نوسازی شده است. بدین سبب بحث حضور گسترده مردم در این منطقه وجود ندارد. حالا در سمت کوچه حسنی کیا یعنی جبهه غربی خیابان جماران، به ساختمان های عظیم مجوز داده نمی گردد و به سمت حسینیه شماره سه هم ساختمان های چهار تا پنج طبقه وجود داشته و محدودیتی ندارد، اما در شرایط فعلی فشار شدیدی وجود دارد که طرح برداشته شود. عده ای می گویند کوچه حسنی کیا را تعریض کنید تا دو طرف خیابان هم با سطح اشغال ۸۰ درصد ساخت و ساز کنند و ساختمان ها چهارطبقه باشند.

ساخت ساختمان های هشت طبقه در همسایگی بیت امام خمینی(ره)

ما یک امام بیشتر نداشتیم
شهردار تهران می افزاید: از طرف دیگر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نموده که در ساختمان های مجاور حسینیه امام خمینی (ره)، حریم میراثی وجود ندارد، بدین سبب به این معنا است که در پلاک های مجاور حسینیه و بیت امام (ره) ساختمان های هشت طبقه می تواند ساخته شود و خیلی عجیب نیست اما به نظر من این کار از نظر تخصصی دانشگاهی و نه از نظر شهردار تهران، جفاست. کاخ نیاوران و کاخ سعدآباد را حفظ می نماییم اما باید در نظر داشت که ما یک امام بیشتر نداشتیم و باید دید در مقیاس جهانی با شخصیت های تراز ملی چگونه رفتار کردند. با خانه گاندی، ماندلا و... چگونه رفتار کردند. ما یک امام داشتیم که قسمتی از تاریخ ماست. امام خمینی (ره) قسمتی از تاریخ معاصر ما است و وظیفه داریم این قضیه را ملی نگاه کرده و نباید در فضای محلی با آن برخورد نماییم البته تاکید می کنم که این مساله را از نگاه شهردار تهران بیان نمی کنم و از موضع شهردار تهران هرچه شورای عالی معماری و شهرسازی دراین زمینه تصویب کند. ما مجبوریم اجرا نماییم.
شهردار تهران با آنکه نظرات خودرا در چارچوب یک استاد دانشگاه بیان می کند، اما عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در مصاحبه ای به تفصیل، موضوع جماران را باز می کند و می گوید: موضوع جماران از چند وجه قابل بررسی است و برای تصمیم گیری حتما باید به این وجوه توجه گردد. بحث انتخاب امام خمینی(ره) برای سکونت در محله جماران یک موضوع کلیدی و مهم می باشد. اینکه چرا امام خمینی(ره) جماران را انتخاب کردند. اینها موضوع کلیدی است که برای شناخت درست انقلاب و شناخت شخصیت امام نمی گردد این موارد را نادیده گرفت. زمانی که مشکل قلبی برای امام پیش آمد، پزشکان سفارش کردند که محل سکونت امام نزدیک بیمارستان باشد و هوای مناسبی داشته باشد. امام همان موقع می توانست در کاخ سعدآباد و کاخ نیاوران زندگی کند. چرا چنین کاری نکرد؟ در واقع این یک مسئله مهم می باشد، چونکه کاخ سعدآباد و نیاوران به بیمارستان نزدیک هستند و هوای خوبی هم دارند. اما موضوع زندگی امام چیز دیگری بود و می خواست در کنار مردم و در فضایی باشد که روحیه طاغوتی بر آن حاکم نباشد و این ریشه در شخصیت تاریخی ایشان دارد و ما نباید این را فراموش نماییم.
گلپایگانی با تاکید بر اینکه شناخت شخصیت امام به شناخت نوشته ها و گفته های ایشان است، اما بخش دیگری از این شناخت به مکان رویدادی است که اتفاقات متاثرکننده تاریخ ایران و حتی جهان را شامل می شود. ادامه می دهد: اگر بخواهیم شخصیت امام را که از نظر ما تاریخ جهان را متحول کرده است درست بشناسیم باید به همه جوانب آن بپردازیم. قسمتی از آن هم به محل سکونت امام برمی گردد و محلی که مردم می خواهند با بازدید از آن با نوع زندگی امام آشنا گردند. این انتخاب هوشمندانه امام از روی اعتقاد ایشان است و زندگی در کنار مردم و در سطح مردم برای امام مهم بوده است. این رمزی است که عشق مردم و بسیجی ها به امام داشتند و وقتی آن فضای زندگی ایشان را از نزدیک می دیدند، این عشق دوچندان می شد و این مساله را نباید فراموش نماییم.

قانون پشتیبان حفظ محله جماران

سکونت تنها 148 پلاک در جماران
گلپایگانی با اعلان اینکه آتاتورک در یونان به دنیا آمده اما ماکت خانه اش را در استانبول هم ساختند. ادامه می دهد: مردم و نسل های بعدی حق شان است که نسبت به بنیانگذار جمهوری اسلامی اطلاعات دقیقی داشته باشند. ما که نمی توانیم حق نسل آینده را از آنها بگیریم.
معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران در مورد شاخصه های شهرسازی این محله با تاکید بر اینکه پیش از سال۸۰ و در چند مرحله مصوباتی در کمیسیون ماده۵ داشتیم که مبتنی بر حفظ خانه امام و حفظ محله جماران بوده می گوید: در قانون برنامه سوم توسعه بند «د» ماده۱۶۶ صراحتا در قانون مصوبه مجلس گفته شده که برای بافت سنتی و تاریخی محله جماران یک مکانیسم قانونی درنظر بگیرید. اگر که نیاز به تملک است، تملک شود و وزارت شهرسازی وظیفه دارد که زمین معوض را در اختیار شهرداری تهران بگذارد. آن بخش هایی هم که تملک شده، تبدیل به فضای گردشگری می شود؛ یعنی کاملا یک مکانیسم قانونی مصوبه مجلس برای این مساله وجود دارد و برمبنای همین مصوبه مجلس هم، شورای عالی معماری و شهرسازی در سال۸۰ مصوبه ای داشت که محدودیت هایی در ساخت وسازها ایجاد کرد و ما حالا نمی توانیم مصوبه ای در شورای عالی معماری و شهرسازی بگذرانیم که مصوبه مجلس را تحت تاثیر قرار دهد و مصوبه شورای عالی نمی تواند مغایر با مصوبه مجلس باشد.
وی می افزاید: موضوع بافت جماران ارتباط با شناخت دقیق تر از انقلاب اسلامی و محل سکونت امام خمینی(ره) و محله جماران پیدا می کند. ما بافت محلی را بررسی کردیم. باید بگویم که بطور کلی در این محله ۱۴۸قطعه است که در طرح مصوب شورای عالی قرار گرفته اند. از این تعداد حدود ۶۰قطعه ساکنان آن پیش از سال۸۰ است. بقیه قطعه ها پس از مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی و با علم به اینکه محدودیت هایی وجود دارد، مبادرت به خرید کرده اند و ما پیشنهاد دادیم که بواسطه حساسیتی که امام خمینی بر رضایت مردم داشتند، شهرداری تهران وظیفه خود می داند که فرا از روال و رویه ها در محله جماران، اگر نیاز باشد کسانی که پیش از سال۸۰ آنجا بودند، رضایت شان را جلب نماید و هر پلاک متناسب با شرایط تصمیم گیری شود. در شورای عالی هم پیشنهاد ما این بود که باتوجه به چارچوب های مورد نظر، اولا مبنای ماده۱۶۶ قانون برنامه سوم باشد، اگر طرحی در آنجا می خواهد بازبینی شود، باید بر اساس همان قانون مصوب مجلس باشد و ما اجازه عدول از قانون را نداریم. دوم گفتیم که تسهیل رضایت ساکنان بومی جماران، یعنی آنها که پیش از سال۸۰ مبادرت به خرید ملک در این محله کرده بودند، حالا باید ببینیم چه تصمیمی دراین زمینه ستاندن می شود.
به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، یادمان نرود محله جماران تنها یک محله در شمالی ترین نقطه تهران نیست بلکه محله ای باارزش است که علاوه بر اینکه به علت حضور رهبر انقلاب حافظ میراث معاصر کشورمان است از نظر شهری دارای بافت باارزش روستایی است و منظر طبیعی آن نیز باید حفظ شود و لازم است همانگونه که سخنگوی شورای شهر تهران پیشنهاد نمود شورای عالی معماری و شهرسازی بعنوان حافظ منافع عمومی در مورد ابعاد تصمیم گیری هایش توضیحاتی به مردم ارائه کند تا در فضایی شفاف و نه پشت درهای بسته مردم از اتخاذ تصمیمات در مورد این محله میراثی باخبر شوند.
منبع:

1399/06/21
17:42:36
5.0 / 5
1880
تگهای خبر: آب , تخصص , تردد , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.