امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
دبیر شورای عالی نظام پزشكی كشور:

كادر درمان هیچگاه این همه اتفاقات ناخوشایند را همزمان تجربه نكرده بود

كادر درمان هیچگاه این همه اتفاقات ناخوشایند را همزمان تجربه نكرده بود به گزارش هم ماشین اصفهان دبیر شورایعالی نظام پزشكی كشور اظهار داشت: در طول بیشتر از دو دهه كه در حوزه بهداشت و درمان كار كرده ام، این شش ماه جزو تلخ ترین دوران كاری من بوده و كادر درمان هیچگاه این همه مصیبت و اتفاقات ناخوشایند را همزمان تجربه نكرده بود.


محسن مصلحی در گفت و گو با ایسنا، در مورد تاثیرات پاندمی کرونا و صدمه های آن بر جامعه پزشکی، اظهار نمود: پاندمی کرونا با پاندمی های گذشته تفاوت هایی دارد، ازجمله اینکه ابعاد ناشناخته بسیاری دارد و با این که ماه ها از شیوع آن گذشته، هنوز ابعاد ناشناخته ای از حیث اپیدمولوژی، بیماری زایی، پیشگیری و درمان دارد.
شیوع کرونا و غافلگیری کادر درمان
وی با اشاره به اینکه جهان تابحال پاندمی های دیگری هم پشت سر گذاشته است، اظهار داشت: نخستین مشکل پاندمی کرونا غافلگیری کادر درمان در ابتدای شیوع کرونا بود، به صورتی که این ویروس با قدرت سرایت بالا، به سرعت کشورهای مختلف را درگیر کرد و این سرعت بالای سرایت، تبعاتی به همراه داشت.
قائم مقام سازمان نظام پزشکی اصفهان اضافه کرد: با انتشار ویروس جدید خانواده کرونا، کادر درمان ناگهان با حجم بالای رجوع مبتلایان و اشغال زیاد تخت های بیمارستانی روبرو شد، درحالی که سرعت بیماری و رفتن به کادر پزشکی باید متناسب با امکانات پزشکی و یا اندکی بیشتر باشد که در این صورت قابلیت کنترل بیماری خیلی سخت نیست، ولی به دلیل سرعت سرایت زیاد کرونا، کادر درمان ناگهان با بیماری ناشناخته ای با عوارض زیاد مواجه گشتند و نیاز بیماران به بستری در بخش های ویژه و استفاده از دستگاه های تنفسی به یک باره افزایش یافت.
وی با اشاره به اینکه وقتی شیوع بیماری در جامعه طولانی مدت می شود، کادر درمان گرفتار خستگی مفرط و افسردگی می شوند، خاطرنشان کرد: علاوه بر خستگی روحی، کادر درمان ناگزیر به استفاده از اقلام حفاظتی و لباس هایی با جنس مخصوص برای شیفت های طولانی مدت است که شرایط سختی برای آنها بوجود می آورد.
مصلحی با اشاره به ابتلای برخی از پزشکان کشور به بیماری کووید۱۹، اعلام نمود: الان نزدیک به ۶ هزار نفر از کادر درمان کشور به کرونا مبتلا شده و نزدیک به ۲۰۰ نفر به درجه رفیع شهادت نائل شده اند، تعدادی هم در بیمارستان ها بستری و یا در قرنطینه هستند.
مدیریت بیماری های واگیردار باید هماهنگ، سخت گیرانه و دقیق باشد
دبیر شورایعالی نظام پزشکی کشور با تاکید براینکه به صورت کلی مدیریت بیماری های واگیردار باید بسیار هماهنگ، سخت گیرانه و دقیق باشد، خاطرنشان کرد: برای دستگاه های مسئول باید اولویت اول رعایت مسائل بهداشتی در هر سطح و جایگاه و مکانی باشد و حتی اگر لازم است تعطیلی اماکن، محدود شدن ترددها و... اتفاق بیفتد تا با یک فرماندهی قاطع، هم صدایی بین دستگاه های مختلف در مقابله با بیماری اتفاق افتد، در عین حال که مردم هم ضمن رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، بدانند برای ابعاد مختلف زندگی آنها هم چاره اندیشی شده، مثل اتفاقی که در بعضی از کشورهای پیشرفته افتاد.
هزینه هایی که کادر درمان پرداخت کرد
وی تصریح کرد: بار بیماری و اتفاقات ناگوار و مرگ و میرها بخشی از هزینه ای بود که بر دوش کادر درمان افتاد، چونکه مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در جامعه وجود داشت که سبب شد سیاست های قاطع و همگام در مدیریت کرونا اتفاق نیفتد.
مصلحی با اشاره به اینکه به غیر از غافلگیری ابتدایی با شیوع ویروس کرونا، این مسائل در ادامه بر سخت تر شدن وظیفه کادر درمان تأثیر گذاشت، اظهار داشت: کشورهایی که در این عرصه موفق بوده اند به صورت ویژه و با درجه اهمیت فوق العاده به بخش سلامت توجه کردند. البته ما می بینیم که در ایام محرم مقام معظم رهبری مراسم خودشان را با یک مداح و سخنران برگزار کردند و ایشان بارها تاکید نمودند که تابع تصمیمات ستاد مقابله با کرونا هستند. ایشان در مقاطع مختلف بر آنچه برپایه عقل و علم تایید می شد صحه گذاشتند، ولی متاسفانه این اتفاق در سایر ارکان به این شیوه انجام نشد، درحالی که اگر رفتار و گفتار رهبر معظم انقلاب را مدنظر قرار می دادیم شرایط بهتری داشتیم.
قائم مقام سازمان نظام پزشکی اصفهان با یادآوری اینکه هنوز هیچ واکسن و دارو و درمان جدی برای کرونا وجود ندارد، توضیح داد: این مورد نشان داده است باید بیشترین انرژی و وقت خویش را صرف جلوگیری از انتشار کرونا در جامعه نماییم.
وی با تصریح براینکه در بخش درمان هم بخش خصوصی شامل بیمارستان ها، پاراکلینیک ها، درمانگاه ها و مطب ها باید فشار بخش دولتی را کمتر کنند، اظهار داشت: باآنکه با عدم رجوع بیماران غیرکرونایی که در شرایط عادی برای دریافت خدمات درمانی رجوع می کردند، بخش خصوصی هم صدمه دیده و درآمد مراکز درمانی در حدی پایین آمده که هزینه های این مراکز به علت مسائلی همچون تورم سالیانه، مالیات، افزایش قیمت تجهیزات و بخصوص لوازم حفاظتی به شدت افزایش یافته است.
شیوع کرونا تعادل اقتصاد درمان را به هم زد
مصلحی با اشاره به اینکه به هم خوردن تعادل اقتصاد درمان در مراکز درمانی، ناهنجاری مضاعفی بوجود آورده است، بیان نمود: تا پیش از این هم مراکز درمانی با سختی خویش را اداره می کردند، چون به جز در بخش های محدودی، هزینه ها با درآمدها همخوانی نداشت و سازمان های بیمه گر هم حمایت لازم را نمی کردند، به همین خاطر از یک طرف به مردم و از سوی دیگر به جامعه پزشکی فشار وارد می شد، همه اینها درحالی است که انتشار کرونا این وضعیت را تشدید کرد.
دبیر شورایعالی نظام پزشکی کشور با اشاره به اتفاقات ناخوشایندی که از زمان شیوع کرونا اتفاق افتاده، اظهار داشت: با این که جامعه پزشکی قسم خورده در هر شرایطی انجام وظیفه کند، ولی نمی توانیم کتمان نماییم که مسائل اتفاق افتاده بر روی روحیه آنها اثرات بدی نگذاشته باشد.
مصلحی اظهار نمود: در طول چند دهه که در حوزه بهداشت و درمان کار کرده ام، این شش ماه جزو تلخ ترین دوران کاری من بوده و مطمئنم کادر درمان هیچ زمانی این همه مصیبت و اتفاقات ناخوشایند را همزمان ندیده بود.
کرونا سلامت پزشکان و خانواده هایشان را تهدید می کند
وی با اشاره به اینکه تا این لحظه اطلاعاتی که از این ویروس به دست آمده نشان داده است هرچه یک فرد مدت زمان طولانی تری در محیط آلوده قرار بگیرد، احتمال ابتلای بیشتری به کرونا دارد، اضافه کرد: همینطور امکان دارد افراد در معرض ویروس با گونه ای از بیماری درگیر شوند که خطرات بیشتری دارد، ازاین رو کادر پزشکی این روزها سلامت خویش را برای خدمت به بیماران به خطر انداخته اند.
قائم مقام سازمان نظام پزشکی اصفهان مسئله مهم تر را مبتلا شدن اطرافیان و خانواده های پزشکان به کرونا دانست و اظهار داشت: به دلیل قدرت سرایت بالای ویروس کرونا و رعایت پروتکل های سخت بهداشتی در بعضی مواقع خطر سرایت ویروس برای خانواده های پزشکان و دیگر بخش های کادر درمان وجود دارد و نمونه اخیر آن درگیری فرزند ۸ ساله زوج پزشک و فوت او بر اثر کرونا بود که جامعه پزشکی را به شدت متاثر و اندوهگین کرد.
وی این را هم اضافه کرد که پزشکانی که به کووید۱۹ مبتلا شده اند، با وجود گذشت ماه ها هنوز قوای جسمی قبلی را پیدا نکرده اند و اضافه کرد: پیشبینی می شود که احیانا این ویروس عوارضی در ارگان های مختلف بدن بخصوص ریه به صورت دائم ایجاد کند، همانطور که تابحال برخی همکاران ما عملا و به ناچار از چرخه خدمت خارج و گرفتار عوارضی شده اند که نگران کننده است.
مصلحی با اشاره به اینکه همانطور که در مورد سلامت فرد فرد جامعه نگران هستیم، باید برای سلامت جامعه پزشکی هم نگران باشیم، خاطرنشان کرد: پزشکان سرمایه های کشور هستند که تا رسیدن به این جایگاه سال ها بر روی آنها هزینه شده و خودشان هم متحمل زحمات و سختی های زیادی شده اند تا امروز بتوانند خدمت رسان مردم در جبهه سلامت باشند، این درحالی است که این روزها پزشکان ما به شکل جدی در معرض خطر قرار گرفته و متاسفانه شاهد از دست دادن این نیروهای خدوم هستیم که سال ها طول می کشد بتوانیم جایگزینی برای آنها داشته باشیم.
وی با تاکید براینکه برای مدیریت کرونا نخستین و مهمترین مبحث این است که واقعیت ها را به مردم منتقل نماییم، توضیح داد: مردم نباید دوگانگی در صحبت های ما بینند، بلکه باید بدانند هیچ چیز مهم تر از سلامت آنها نیست و وظیفه همه مسؤلان این است که برای حفظ سلامت آنها و مقابله با خطر کرونا تلاش کنند.
عاقلانه نیست بار بیماری را تنها به دوش بخش درمان بیندازیم
دبیر شورایعالی نظام پزشکی کشور با اعتقاد براینکه عاقلانه نیست پیشگیری را رها نماییم و بار بیماری را تنها به دوش بخش درمان بیندازیم، خاطرنشان کرد: وقتی یک طرف قضیه یعنی پیشگیری و آموزش رها شده، بهترین سیستم های درمانی هم نمی توانند با بیماری مقابله کنند. ازاین رو بهترین و موثرترین پشتیبانی از مردم و همین طور کادر درمان این است که رعایت پروتکل های بهداشتی را مو به مو آموزش دهیم و بر رعایت آن به صورت جدی نظارت نماییم، اینکه یک سری کلیات مطرح نماییم بدون اینکه نظارتی بر اجرای آن داشته باشیم بطور قطع مفید نخواهد بود.
وی از رسانه ها هم خواست جدی تر در این حوزه عمل کنند و مسائل بهداشتی و پیشگیری را برای مردم تشریح کنند و اضافه کرد: در کنار آموزش و اطلاع رسانی، باید با مواردی که پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری ایمن و استفاده از ماسک رعایت نمی گردد به صورت جدی و قاطعانه برخورد شود. همانطور که در بعضی کشورها حالت حکومت نظامی برقرار شد و گروه های مردمی وارد عمل شدند تا امروز به این نقطه رسیدند و توانسته اند بیماری را کنترل کنند.
مصلحی با اشاره به اینکه مجموع جرم ویروس کرونا در جهان چند گرم بیشتر نیست، ولی نوع سرایت و تهدید آن بسیار خطرناک می باشد، تصریح کرد: باید در زمینه پیشگیری و مقابله با کرونا جدی تر عمل نماییم و در عین حال برای درمان بیماری از کادر درمان حمایت کرده و در زمینه تقویت تجهیزات، تأمین اقلام حفاظتی و رسیدگی به امور معیشتی کادر درمان قدم برداریم.
بخش دولتی نمی تواند همه بار درمان را به دوش بکشد
وی با اشاره به اینکه متاسفانه پرداخت حقوق و کارانه بعضی از کادر درمان به خصوص در بیمارستان های ریفرال مشکلاتی دارد، تصریح کرد: اگر بتوانیم بخش خصوصی را تقویت نماییم، بطور قطع می تواند به بخش دولتی در مقابله با بیماری کمک نماید، چونکه بخش دولتی چند ماه است شبانه روز ایستادگی کرده و پس از گذشت شش ماه توان روزهای اول را ندارد.
قائم مقام سازمان نظام پزشکی اصفهان خواهان درنظر گرفتن مشوق هایی برای بخش خصوصی شد تا بتوانند بدون دغدغه به کمک بخش دولتی بشتابند که نمی تواند همه این دفعه را به دوش بکشد و اضافه کرد: بحث یک روز و یک هفته و یک ماه نیست و به نظر می آید این روند ادامه دارد. البته صحبت های زیادی درباره مالیات و تسهیلات بانکی برای پشتیبانی از بخش خصوصی شده، ولی تا الان هیچ مساعدت ملموسی اتفاق نیفتاده است.
بازسازی روابط جامعه پزشکی با مردم در دوران کرونا
مصلحی در بخش دیگری از سخنانش به خدمات ایثارگرانه جامعه پزشکی در زمان انتشار کرونا اشاره نمود که اعتبار بیشتری به این قشر در جامعه بخشید و اضافه کرد: متاسفانه تخریب روابط بین پزشک و بیمار پروژه ای بود که سال ها پیگیری می شد و بخشی از آن عامدانه و بخشی سهوی بود، اما شیوع کرونا در کنار همه مشکلات و تبعات ناگواری که داشت، این پروژه را تضعیف و ایثارگری پزشکان را برای حفظ سلامت مردم پررنگ کرد.
دبیر شورایعالی نظام پزشکی کشور با اشاره به اینکه پیشینه فرهنگی و اعتقادی در جامعه ما بر تشکر و قدردانی از هر کسی است که برای ما کاری انجام می دهد، توضیح داد: البته این مورد دوطرفه است و در حوزه سلامت هم کادر درمان باید رفتار حکیمانه تری با مردم داشته باشند و هم مردم قدرشناسی کنند. متاسفانه طی سال های گذشته در این خصوص سهل انگاری شده، اما بازسازی روابط جامعه پزشکی با مردم مبحث مهمی است که باید به آن پرداخته شود.
وی با اشاره به اینکه پزشکان با بخش مهمی از زندگی مردم ما یعنی سلامت در ارتباط هستند، اظهار نمود: جامعه پزشکی خود از مردم هستند و با وجود کم لطفی هایی که از سر ناآگاهی و یا بر مبنای جریان خاصی شکل گرفته، همیشه در صحنه خدمت به مردم بوده اند و این مورد در دوران انتشار کرونا بیشتر دیده شد. هم اکنون می توانیم از این فرصت بهره برده و مشکلاتی که در روابط میان پزشکان و مردم وجود داشت را برطرف نماییم.
اجازه مخدوش کردن روابط پزشکان و مردم را نمی دهیم
مصلحی بازسازی روابط پزشکان و مردم را نیازمند فرهنگ سازی دانست و عنوان کرد: به غیر از مباحث فرهنگی، عوامل دیگری هم وجود دارد که سبب اختلال در روابط پزشکان و مردم می شود که باید این عوامل را شناسنایی و برطرف نماییم. این کار الان در سازمان نظام پزشکی مورد توجه قرار گرفته تا به کمک اصحاب رسانه، جامعه شناسان، روانشناسان و سایر متخصصین امر اجازه ندهیم عده ای از سر ناآگاهی و یا تعمد روابط بین پزشکان و مردم را مخدوش کنند.
وی با تاکید براینکه باید تلاش شود مسائل درمانی در محافل تخصصی مطرح، پیگیری و برخورد شود، اظهار داشت: همه اقدامات باید در جهت تقویت اعتماد عمومی باشد، درحالی که طرح موضوعاتی مثل فرار مالیاتی و نصب کارتخوان در مطب های پزشکان مبحث ساده ای بود که احتیاج به هیاهو و جنجال نداشت و تنها اعتماد عمومی را خدشه دار کرد.
قائم مقام سازمان نظام پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه متاسفانه برخی افراد چنان بر روی مبحث نصب کارتخوان ها در مطب های پزشکان موج سواری کردند که گویا با یک قشر قانون گریز سر و کار داریم، خاطرنشان کرد: در گذشته پزشکان بعنوان حکیم، به غیر از طبابت مرجع حل خیلی از مشکلات مردم بودند و امروز هم باید این مورد را در جامعه تقویت نماییم، همانطور که در دوران کرونا جامعه پزشکی ما صدمه روحی و جسمی زیادی دیده، اما تابحال کوشیده این صدمه ها به مردم منتقل نشود.
دبیر شورایعالی نظام پزشکی کشور با تاکید براینکه همه باید کمک کنند تا سلامت جامعه در ابعاد مختلف تامین گردد، تصریح کرد: کادر پزشکی به تنهایی نمی تواند سلامت جامعه را تأمین کند و این یکی از درس های کرونا بود.
منبع:

1399/06/18
09:53:40
5.0 / 5
1767
تگهای خبر: اقتصاد , تخصص , تردد , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.