امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۲۶

همه گیری استفاده از ماسك در فارس

همه گیری استفاده از ماسك در فارس هم ماشین: فارس برخلاف روزها ابتدای تابستان، طی 2 هفته اخیر شاهد فراگیر شدن استفاده از ماسك توسط شهروندان شیرازی خصوصا در مراكز تجمع و اماكن عمومی هستیم؛ بااینكه هنوز هم تعداد انگشت شماری هستند كه پوشیدن ماسك را بر نمی تابند، شهروندانی كه عموما گروه مردان جوان و نوجوان را در بر می گیرد.


هفته های ابتدایی فصل تابستان و مقایسه های روزانه شمار مبتلایان به کووید۱۹ در شیراز و فارس و افتخار مسئولان این استان به پائین بودن آمارهای بیماران و فوت شدگان با میانگین کشوری، بسیاری را گرفتار توهم توقف کرونا پشت دروازه های فارس کرده بود.
به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، روند افزایشی تعداد مبتلایان به کروناویروس و ۲ رقمی شدن عدد فوت شدگان از این بیماری و تکاپوی مسئولان جهت راه اندازی بیمارستان جایگزین برای ارائه خدمات درمانی بستری به سرریز جمعیت بیماری که تختی برایشان در مراکز پیش بینی شده، نبود، آرام و مستمر، خط قرمزی بر توهم اختتام بیماری در فارس کشید.
هر ساعت از روزهای گرم تیر و مردادماه امسال، برای شهروندان شیرازی که شاهد حضور بی نظارت مسافران از اقصی نقاط کشور و تراکم جمعیتی همراه با بی مبالاتی نسبت به اصول بهداشتی بودند، سخت گذشت؛ روزهایی که عدد مراجعان به مراکز درمانی از ۱۵۰ تخت پیش بینی شده در بیمارستان های مرجع و ۳۰ تخت مراقبت های ویژه، بسیار فراتر رفت و تا نزدیک ۲ برابر هم رسید.
آن روزهای سخت، مسئولان بهداشت و درمان فارس از اضافه شدن مراکز خصوصی برای تامین نیاز به تخت بیمارستانی خصوصا در شیراز خبر دادند؛ روزهایی که عدد مبتلایان و فوت شدگان خصوصا در شیراز، رشدی پرشتاب را تجربه نمود و به چهره شهرستان های استان رنگ قرمز زد.
از روزهای میانی مرداد که بار دیگر درهای مترو و ترمینال های اتوبوس های درون شهری باز و خدمات حمل و نقل عمومی در شیراز شروع شد تا امروز که میانه شهریور را به سمت پائیز پشت سر گذاشته ایم، از شمار کسانیکه بدون ماسک در اماکن و انظار عمومی تردد می کردند، کاسته شده است.
طی یک هفته اخیر، هیچ مسافری در اتوبوس و مترو، بدون ماسک دیده نشده است، هرچند هنوز هم برخی شیوه صحیح استفاده از ماسک و استفاده از صندلی های قطار شهری را جدی نگرفته اند و بر صندلی هایی که علامت "نشستن ممنوع" بر آنها درج شده است، می نشینند یا ماسک شان را بجای دهان و بینی، روی چانه می زنند.
استان فارس و شهر شیراز، بار دیگر شاهد کاهش تعداد مبتلایان و فوت شدگان بود، آماری که شیب و سرعت صعود آن، کاسته شده است؛ هرچند کارشناسان، اظهار نظر درباب روند آماری بیماری کووید۱۹ در این منطقه جغرافیایی از ایران را منوط به گذشتن ۲ هفته از اختتام دهه اول محرم و سفر رفتن برخی شهروندان در هفته های پایانی تابستان، می دانند.
به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، طی ۱۰ روز اخیر، آمار تعداد مبتلایان و فوت شدگان کروناویروس در استان فارس، نموداری رِنج شده در کانالی مشخص ترسیم کرد و عدد قربانیان این بیماری، بین ۵ تا ۱۲ نفر در نوسان بود. اما وضعیت شیراز بعنوان مرکز این استان، رنگی قرمز داشت و باید تا چهارشنبه ۱۹ شهریور منتظر ماند و دید که آیا این رنگ تغییری خواهد کرد؟
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دوشنبه ۱۷ شهریور، در جمع خبرنگاران از مرگ هفت بیمار طی ۲۴ ساعت منتهی به بامداد امروز در فارس آگاهی داد و اظهار داشت: از شروع شیوع کروناویروس تا امروز، ۸۶۰ نفر از هم استانی هایمان قربانی کووید۱۹ شده اند.
دکتر عبدالرسول همتی، با تاکید براینکه همراهی مردم در به کارگیری شیوه های ساده اما موثر قطع زنجیره انتقال کروناویروس، منجر به ثابت شدن وضعیت روی نقطه ای مناسب خواهد شد، اظهار داشت: یکی از دلیلهای افزایش آمار مبتلایان به کووید۱۹، اضافه شدن به تعداد آزمایشگاه های مرجع در فارس و سرعت و دقت بیشتر در تست های آزمایش شده بوده است.
همتی تعداد تست های بررسی شده از شروع شیوع این ویروس مهلک تا امروز را ۲۶۱ هزار مورد اعلام و افزود: از بین این تعداد آزمایش تشخیصی مولکولی انجام شده، ابتلای ۴۵ هزار و ۱۹۷ نفر به کروناویروس تایید شده است.
او با یادآوری اینکه حدود ۷ درصد از کل موارد مبتلاشدن به کووید۱۹ در فارس، مقابل بیماری تسلیم شده و فوت کرده اند، اظهار داشت: ۴۲ هزار و ۲۳۷ نفر از مبتلایان، به این بیماری در استان فارس بهبود پیدا کرده اند.
همتی اشاره کرد که از مجموع ۷۲۳ بیمار بستری در بیمارستان های استان فارس، ۸۴ بیمار به سبب وخامت وضعیت جسمانی در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اظهار داشت: باوجود اینکه ۱۱.۷ درصد از کل بیماران شناسایی شده کشور مربوط به استان فارس است، حدود ۳.۸ درصد فوت شدگان ناشی از کووید۱۹ در کشور، به این استان متعلق می باشد.
همتی اعتقاد دارد که در کنار بالا بودن توان تشخیصی استان فارس برای شناسایی بیماران مبتلا به کووید۱۹، تخصص، تعهد و تلاش کادر درمانی فارس در مقابله با این بیماری، نسبت به سایر نقاط کشور، مطلوب تر است و مسئولان ملی بهداشت و درمان نیز به این مساله اذغان دارند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اصرار کرد که بهترین شیوه قدردانی از زحمات کادر بهداشتی و درمانی، رعایت سفارش های اکید درباب قطع زنجیره انتقال کروناویروس توسط مردم است، پس امیدوار هستیم که با افزایش حساسیت ها شاهد شکست این ویروس مهلک باشیم.
به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، مسئولان و صاحبنظران حوزه بهداشت و درمان بر این باورند که اگر توجه به اصول پیشگیرانه شامل استفاده از ماسک، پرهیز از برگزاری دورهمی ها، اجتناب از برنامه های جمعی و رعایت سفارش های بهداشتی درباب شست و شوی مداوم دست ها با آب و صابون، بیش از ۹۰ درصد کل جمعیت را در بر گیرد، طی مدت یکماه، می توان عدد مبتلایان را در کشور تک رقمی و شمار قربانیان را به صفر نزدیک کرد.
بااینکه کارشناسان بهداشت و درمان تاکید دارند که جامعه پس از کنترل کروناویروس، برای مدتی همچنان باید تابع پروتکل های بهداشتی بوده و رفتارهای خودرا منطبق با شرایط دوران شیوع این ویروس، ادامه دهد تا امکان فائق آمدن بر آن با بهره گیری از روش های کارآمد نظیر واکسیناسیون، حاصل شود.
منبع:

1399/06/17
19:27:45
5.0 / 5
1998
تگهای خبر: آب , آزمایشگاه , تخصص , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.