امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
معاون سازمان بنادر و دریانوردی اعلام كرد:

جزئیات لایروبی اروند و همكاری طرف عراقی

جزئیات لایروبی اروند و همكاری طرف عراقی هم ماشین: معاون سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینكه لایروبی اروند كار بزرگ و ملی است، اظهار داشت: اروند رودخانه مشترك ایران و عراق است و كارها در اروند باید با هماهنگی دوطرف باشد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، جلیل اسلامی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه لایروبی اروند کار بزرگ و ملی است، تصریح کرد: این مورد ابعاد سیاسی و فنی خاص خویش را دارد؛ این در شرایطی است که در مسافرت سال قبل رئیس جمهور، یکی از بندهای توافقنامه برای لایروبی اروند آماده سازی شد که با عنایت به گذر زمان، ۳۰ الی ۴۰ سال از عدم انجام کارهای فنی در اروند گذشته است، ضمن اینکه تغییراتی در بستر رودخانه بوجود آمده و تعداد زیادی شناور از جانب طرف ایرانی استخراج شده، همینطور حجم سنگین لای در رودخانه بوجود آمده است.
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: دفتر CDC قبل از جنگ تشکیل شده بود که مدیریت کشتیرانی و لایروبی اروند را برای دو طرف برعهده داشت، حال هم اگر این توافقات شکل بگیرد، باید آن دفتر به سرعت راه اندازی شود و مدیریت پروژه های اروند که زیاد است را انجام دهد.
اسلامی اضافه کرد: تغییراتی در دولت عراق بوجود آمد که دیدگاه ها را متفاوت می کند، اما از نظر طرف ایرانی دیدگاه روشن است، ولی به هر حال اروند رودخانه مشترک ایران و عراق است و کارها در اروند باید با هماهنگی دوطرف باشد.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص تعیین خط القعر در اروند، اظهار داشت: کمیته مدنظر نقشه برداری و نقطه برداری را انجام داده است، مباحث اولیه برای مذاکرات که منجر به تصمیم شود انجام شده؛ ضمن اینکه جلسات مشترک تشکیل شده است که آخرین آن زمستان ۹۸ بود، اما بعد از انتشار کرونا این مورد متوقف گردید.
قرارداد با هندی ها در بندر چابهار فعلا موقت است
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در مورد جزئیات قرارداد ده ساله هندی ها در بندر چابهار، تصریح کرد: قرارداد هندی ها فعلاً موقت است و سپس به قرارداد ده ساله می رسد؛ به نحوی که طرف هندی اقدامات زیادی انجام داده که برای اجرایی سازی قرارداد و پیشروی آن مؤثر است، ما با هند قرارداد ده ساله داریم.
اسلامی افزود: الزامات فعال سازی از جانب طرفین در حال انجام می باشد و کار به خاطر تحریم ها کمی کند پیش می رود؛ ضمن اینکه طرف مقابل اقداماتی را انجام می دهد و امیدواریم بزودی عملیاتی شده تا قرارداد ده ساله منعقد شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون در چابهار جریان دوسویه انتقال کالا مطرح است و این پرارزش است، مبادله دوطرفه کالا داریم و با عملیاتی شدن قرارداد ده سال، اتفاقات خوب و بهتر هم خواهیم داشت؛ ضمن اینکه هم اکنون کالای هند از چابهار و افغانستان و کشورهای مشترک المنافع CIS و بالعکس منتقل می شود.
جزئیات توقیف فنی ۶ کشتی ایرانی در آب های چین
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی همینطور درباره توقیف فنی ۶ کشتی ایرانی در آب های چین، تصریح کرد: این توقیف های علل مختلف دارد که فنی یا اسنادی است و آن مبحث توقیف های خاص و مدنظر شما مطرح نیست. ما پیگیر هستیم، این کشتی ها مشکلاتی درباره هماهنگی داشتند که از راه کشتیرانی جمهوری اسلامی در حال پیگیری است، البته مشکلاتی درباره هماهنگی وجود دارد که هم ما و هم کشتیرانی در حال پیگیری هستیم و فکر می کنم مشکل حل شده باشد.
وی درباره توقیف کشتی ها در آب های بین المللی و پیگیری های سازمان جهانی دریانوردی اظهار داشت: سازمان جهانی دریانوردی سازمان مقررات و قانونگذار است، ازاین رو اگر کشوری به این مقررات بر مبنای پروتکل های فنی و مهندسی عمل کند، هیچ کشوری نمی تواند کشتی آن کشور را توقیف کند.
اسلامی افزود: بحث آمریکا با ما بحث تحریم ها است، که کشتیرانی و کشتی های خاصی را تحریم کنند. بحث موارد تحریمی است و این ابزار دست آنها برای اقدامات غیرقانونی شان است، اما تجربه نشان داده است که در کشتی هایی که به پرچم ایران مزین هستند و مشخصات ایرانی و شناسایی به روز دارند، آمریکا هیچ اقدامی نمی تواند بکند و نمونه آن هم رفت و برگشت کشتی های نفتکش در راه ونزوئلا بود که همه قوانین بین المللی دریانوردی را رعایت کردند و آمریکا هیچ کاری نتوانست انجام دهد.


منبع:

1399/06/06
23:15:36
5.0 / 5
2100
تگهای خبر: آب , ابزار , راه اندازی , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.