امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۶

شرایط بیمارستان ها ویژه است، بهبود یافتگان كرونا به میدان آیند

شرایط بیمارستان ها ویژه است، بهبود یافتگان كرونا به میدان آیند به گزارش هم ماشین سخنگوی سازمان انتقال خون ایران خطاب به بهبود یافتگان كرونا اظهار داشت: شما انسان های مهمی هستید چون از زمان بهبودی تا چند ماه بعد ماده ای در پلاسمای خونتان وجود دارد كه می تواند نجات بخش كسانی باشد كه در تخت بیمارستان نفس هایشان به شماره افتاده است. در ماه محرم به شكرانه سلامت تان پلاسما اهدا كنید و به داد بیمارانی برسید كه دستشان از همه جا كوتاه است.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، متخصصان می گویند تنها روش قابل اعتماد و در دسترس برای درمان بیماران کووید ۱۹ استفاده از پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از کرونا و تزریق آن به افراد مبتلاست.
تا امروز بیش از ۳۰۰ هزار بیمار در کشورمان از کرونا رهایی یافته اند و پیروز کارزار شدند. اما آمارها نشان میدهد از شروع اجرای طرح اهدای پلاسمای بهبودیافتگان تا امروز تنها ۲ درصد از بهبود یافتگان به مراکز انتقال خون مراجعه نموده اند.
باتوجه به تاثیر روش پلاسما درمانی چرا تعداد اهداکنندگان تنها ۲ درصد بهبود یافتگان کروناست؟ آنها که از جنگ با این بیماری به سلامت بیرون آمدند، می دانند آنتی بادی که در پلاسمای خونشان وجود دارد می تواند عمر باردیگر به پدر، مادر یا فرزندی ببخشد که با حساب و کتاب های علم پزشکی امیدی به زنده ماندشان نیست؟
دکتر بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال ایران به این پرسش ها پاسخ داد.
مراجعه ۷ هزار و ۶۶ نفر جهت اهدای پلاسما
بشیر حاجی بیگی با اعلان اینکه تا اختتام مرداد ماه در مجموع ۷ هزار و ۶۶ نفر جهت اهدای پلاسما به مراکز سازمان انتقال خون در سطح کشور مراجعه نموده اند، اظهار داشت: پنج هزار و ۶۰۹ واحد پلاسما در بهبودیافتگان کووید۱۹ دریافت شده است.
وی با یادآوری اینکه بعضی از داوطلبین به دلایلی بعد از معاینه معاف از اهدای پلاسما شناخته می شوند، افزود: در استاندارد های سازمان انتقال خون حفظ سلامت اهداکننده و گیرنده پلاسمای اهدایی لحاظ شده است و چنانچه یکی از این دو تامین نگردد داوطلب اهدای پلاسما به صورت موقت یا دائم معاف شناخته می شود.
پویش نذر پلاسما در ماه محرم
حاجی بیگی اظهار داشت: از شروع اجرای طرح پلاسما درمانی برای بیماران مبتلا به کرونا که از روز نخست اردیبهشت ماه آغاز شد، سازمان انتقال خون در این خصوص بارها و بارها اطلاع رسانی کرده است و پویشی به نام «شکرانه سلامت» را برپا ساخت.
وی ادامه داد: توسط روابط عمومی سازمان انتقال خون بنرهایی برای تشویق اهدای پلاسما، طراحی و در برخی از معابر عمومی نصب گردید اما رسانه ها هم باید همراه باشند و جریان سازی برای اهدای پلاسما را بر عهده بگیرند.
سخنگوی سازمان انتقال خون از رسانه ها خواست: هنر رسانه ای را به کار بگیرند برای راه افتادن عزم ملی در اهدای پلاسما پویش نذر پلاسما را همزمان با ماه محرم با قوت راه بیندازند.
حاجی بیگی به باورهای نادرستی که دلیل مراجعه کمتر بهبودیافتگان از کرونا است اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از دلیلهای کم رغبتی بهبود یافتگان کرونا برای مراجعه به مراکز انتقال خون و اهدای پلاسما دلهره از ابتلای باردیگر به این ویروس می باشد.
وی اظهار داشت: تصور به چند دلیل اشتباه است، اولا مردم توجه نمایند که مرکز انتقال خون، مرکز درمانی نیست، خیلی ها این مراکز را با بیمارستان ها اشتباه می گیرند. ما پشتیبان مراکز درمانی هستیم. دوم اینکه مراجعه کنندگان به مراکز انتقال خون جزو سالم ترین افراد جامعه هستند، چون هیچ فردی با حال جسمی بد برای اهدای خون پیشقدم نمی گردد. کسانی به این مراکز مراجعه می کنند که در ایده آل ترین شرایط جسمی هستند.
حاجی بیگی اضافه کرد: نکته بعدی اینکه در تمام مراکز انتقال خون، دستورالعمل های فنی و پروتکل های بهداشتی به صورت دقیق اجرا می شود و این سازمان بر اجرایی شدن دستورالعمل ها نظارت کامل دارد. همه وسایل و تجهیزات مورد استفاده در مراکز انتقال خون سراسر کشور استریل و یکبار مصرف است. محیط مراکز هم در طول روز چند بار ضدعفونی می شود. متاسفانه از زمانی که ویروس کرونا وارد کشور شده آمار اهدای خون هم کاهش پیدا کرده است.
سربازان کمکی در خط مقدم مبارزه با کرونا
حاجی بیگی با یادآوری اینکه کاهش اهدای خون در شرایطی اتفاق افتاده که نیاز کشور به فرآورده های خون همچون گذشته رو به افزایش است افزود: در این برهه به همکاری بیشتر داوطلبان اهدای خون نیازمندیم.
وی با یادآوری دوران ۸ سال دفاع مقدس اظهار داشت: در زمان جنگ میزان اهدای خون در کشور ۸ برابر شد و الان هم مردم همیشه در صحنه باید بسم الله بگویند و وارد میدان شوند و در این میان بهبود یافتگان کووید ۱۹ نقش سربازان کمکی خط مقدم را دارند، چون تا مدت معینی در پلاسمای بدن آنها آنتی بادی ضد کرونا وجود دارد. این آنتی بادی در بدن فردی که به کووید۱۹ مبتلا شده سپر دفاعی می سازد و قدرت تخریب سلول های بدن بیمار را از ویروس می گیرد.
حاجی بیگی اذعان داشت: اگر عزم جدی در بهبود یافته ها به وجود بیاید و پلاسما برای تزریق به بیماران در همه بیمارستان ها وجود داشته باشد، آمار مرگ و میر کاهش می یابد.
وی اظهارکرد: در پلاسما درمانی، مهم ترین عامل در توقف پیشرفت بیماری، زمان تزریق پلاسما است. اگر این ماده در مرحله شروع تکثیر ویروس به بدن بیمار تزریق شود هم انتشار ویروس در بدن کمتر و یا متوقف می شود، هم طول دوره بستری بیماران در بیمارستان ها کوتاه می شود.
حاجی بیگی اظهار داشت: برای مثال اگر بیمار بدحالی قرار باشد ۳ هفته در بیمارستان بستری شود، با تزریق پلاسما روند بهبودی اش سرعت بیشتری می گیرد و زمان بستری اش ممکنست به چهار یا پنج روز برسد. در این صورت مرگ و میر کمتر می شود، تعداد پذیرش و تعداد ترخیص بیماران در بیمارستان ها برابر و فشار کمتری بر کادر درمان وارد می شود.
وی از قدرت و توانمندی ایران در پلاسما درمانی بیماران کووید۱۹ آگاهی داد و اضافه کرد: ما پس از چین نخستین کشوری بودیم که روش پلاسما درمانی را برای درمان بیماران کووید استفاده کردیم و نخستین مقاله علمی دنیا درباب مصرف پلاسما در درمان بیماران کووید، ایرانی بود.
هزینه رفت و آمد بهبودیافتگان کووید۱۹ پرداخت می شود
سخنگوی سازمان انتقال خون با اعلان اینکه درهمه جای دنیا به اهدا کننده پلاسمای تولیدی، وجهی بعنوان جبران مخارج ایاب و ذهاب داده می شود، اظهار داشت: ما هم کارت هدیه بانکی را برای اهداکنندگان در نظر گرفتیم که مبلغ بالایی نیست و فقط جبران هزینه رفت و آمد این افراد به مراکز انتقال خون را می کند، اما از همه بهبود یافتگان کرونا می خواهیم که به اجر معنوی اهدای پلاسما توجه نمایند و بدانند که ارزش کار آنها، با هیچ هدیه مادی قابل جبران نیست.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، حاجی بیگی خاطرنشان ساخت: افرادی که به کووید ۱۹ مبتلا شده و خوب شده اند از نظر علم پزشکی آدم های مهمی هستند. چون سپردفاعی در خون این افراد وجود داشته که توانستند از بیماری کرونا سرسلامت بیرون بیایند. من بهبود یافتگان کرونا را مخاطب قرار می دهم و می گویم شما آدم های نادری هستید که پلاسمای خونتان تا ۳ ماه پس از بهبودی می تواند نجات بخش جان کسانی باشد که در بیمارستان ها نفس هایشان به شماره افتاده است. آستین هایتان را بالا بزنید. این روزها در ماه محرم بالاترین ایثار و بهترین شکرانه سلامت برای بهبود یافتگان کرونا اهدای پلاسما هست. نیاز بیمارستان ها به پلاسمای بهبود یافته ها آنقدر زیاد و حیاتیست که به محض اختتام کار اهدا کننده در مراکز انتقال خون، پلاسمای دریافتی برای آماده سازی و تزریق به بیماران کووید به بیمارستان ها فرستاده می شود.
منبع:

1399/06/03
13:19:38
5.0 / 5
1696
تگهای خبر: تخصص , تولید , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.