امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۶
معاون وزارت راه و شهرسازی:

معرفی 26 هزار نفر به شبكه بانكی برای دریافت وام ودیعه مسكن

معرفی 26 هزار نفر به شبكه بانكی برای دریافت وام ودیعه مسكن به گزارش هم ماشین معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: تابحال ۲۶ هزار نفر به شبكه بانكی برای بهره مندی از این تسهیلات معرفی شده اند.


به گزارش هم ماشین به نقل از بانک مرکزی، در نشست بررسی مشکلات اجرایی طرح اعطای تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات (کمک ودیعه مسکن)، محمود محمود زاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ضمن قدردانی از همکاری بانک مرکزی و شبکه بانکی در طرح تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات، اظهار داشت: از آنجائیکه زمان بندی در اجاره مسکن بسیار مهم می باشد و سررسید بیشتر اجاره نامه ها در فصل تابستان است، اعطای این تسهیلات هم باید در فصل تابستان انجام گیرد. وی ادامه داد: در طرح اشاره شده بیشتر از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از راه پیامک ثبت نام کرده اند و ظرف کمتر از یک هفته پایش و کنترل اطلاعات انجام گرفته است. تابحال ۲۶ هزار نفر به شبکه بانکی برای بهره مندی از این تسهیلات معرفی شده اند. در این جلسه همینطور اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به گرانی قیمت و اجاره مسکن و پشتیبانی از مستأجران کم درآمد در شرایط دشوار اقتصادی تحمیل شده بر کشور اظهار داشت: با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد به گروه های هدف و خانوارها در زمینه ودیعه مسکن مساعدت هایی انجام گیرد. ازاین رو مبحث اعطای «تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات» از محل بخشی از منابع مالی اختصاص یافته از محل تلفیق منابع آزاد شده ناشی از کاهش نرخ ذخیره قانونی و منابع شبکه بانکی در جلسه مورخ ۱۱ مردادماه ۱۳۹۹ ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و تصویب گردید. برای تهیه چارچوب اجرایی کار هم تابحال جلسات کارشناسی گوناگونی در این حوزه برگزار کرده ایم. وی افزود: روز ۱۹ مردادماه توزیع بانکی در ۱۵ بانک کشور انجام و سهمیه استانی بانک ها در این حوزه تعیین و بعد از هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی، به همراه دستورالعمل طرح در روز ۲۱ مردادماه به شبکه بانکی کشور ابلاغ گردید. وثائق وام ودیعه مسکن کمیجانی در مورد وثایقی که در این طرح از متقاضیان دریافت خواهد شد، اظهار داشت: برای تسریع در اعطای تسهیلات، از متقاضیان وثایقی نظیر گواهی کسر از حقوق، گواهی کسر از مستمری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی یا سهام عدالت دریافت می شود و همینطور برای سقف تسهیلات بانکی مورد نظر، دریافت سفته یا چک فرد متقاضی یا ضامن برای پرداخت تسهیلات توسط بانک ها در نظر گرفته شده است. قائم مقام بانک مرکزی تصریح کرد: با عنایت به شرایط کنونی و مشکلات اقتصادی که مردم عزیز را گرفتار کرده است، از بانک ها و مؤسسات اعتباری خواهان این هستیم که با درک شرایط دشوار مردم، در اعطای این تسهیلات مساعدت جدی به عمل آورند و اصل را بر سهولت انجام کار بگذارند. او در آخر خاطرنشان کرد که در مرحله فعلی مهلت زمانی برای آخر این طرح، انتهای شهریور ماه در نظر گرفته شده است و چنانچه لزوم داشته باشد، قابلیت تمدید یک ماهه فراهم می شود.
با توجه به نکات و پیشنهادهای مطرح شده در جلسه، توافق شد کارگروهی موارد پیشنهادی و اصلاحی را سریعاً بررسی نموده و اصلاحات لازم را در دستورالعمل اجرایی طرح، اعمال و به بانک ها ابلاغ کند.


منبع:

1399/05/27
21:56:05
5.0 / 5
1777
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , خرید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.