امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۱

تازه ترین به روزرسانی از وضعیت تولید واكسن كرونا در جهان

تازه ترین به روزرسانی از وضعیت تولید واكسن كرونا در جهان به گزارش هم ماشین مسابقه برای یافتن واكسن كووید-۱۹ بین برخی از كشورها همچنان ادامه دارد و تابحال تحقیقات با سرعت قابل ملاحظه ای انجام شده است و به قول سازمان جهانی بهداشت (WHO) در مجموع ۲۶ واكسن هم اكنون در مرحله ارزیابی بالینی قرار دارند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، روند کشف و تولید واکسن معمولا ۱۰ تا ۱۵ سال طول می کشد اما این دفعه دولت ها و شرکت های پیشروی داروساز طی همکاری با یکدیگر امیدوارند واکسن این بیماری و راهی برای آخر دادن به این بیماری عالم گیر را تا آخر سال جاری میلادی (۲۰۲۰) ارائه نمایند.
از ۲۶ واکسنی که در حال آزمایش روی انسان است، تنها تعداد اندکی از آنها وارد مرحله سوم آزمایش شدند، یعنی آخرین مرحله قبل از آن که مجوزهای لازم را گرفته یا درخواستش رد شود.
این تلاش ها در حالی صورت می گیرد که چندی قبل تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با اشاره به این که تعدادی واکسن در مرحله سوم آزمایش بالینی هستند و امید است که بزودی تعدادی واکسن مؤثر که به جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کمک می نماید در اختیار قرار گیرد، تاکید کرد: هم اکنون هیچ چاره جادویی وجود ندارد و امکان دارد واکسن ویروس کرونا هیچگاه به دست نیاید و مسیر نرمال سازی زندگی طولانی باشد. به همین خاطر کشورها باید به دستورالعمل های سلامت پایبند باشند و انتقال ویروس از راه اجتماعات را محدود کنند.
بنابر گزارش اخیر روزنامه ایندیپندنت، گرچه هنوز خیلی زود است که بگوییم کدام یک از این واکسن ها موفقیت آمیز خواهند بود اما در ادامه نگاهی به واکسن های پیشرو می اندازیم و خواهیم دید هر یک در چه مرحله ای قرار دارند و طی ماه های آینده کی می توانیم منتظر عرضه آنها در بازار باشیم؟
- دانشگاه آکسفورد و آسترازنکا
نام واکسن: ChAdOx۱ nCoV-۱۹
چگونه عمل می کند؟
واکسن دانشگاه آکسفورد یک ویروس تضعیف شده حامل این بیماری است و با مهندسی ژنتیکی ویروسی که سبب ابتلای شامپانزه ها به سرماخوردگی معمولی می شود خلق شده است. این ویروس تضعیف شده به قطع سبب بروز هیچ بیماری در انسان نشده است و بگونه ای دستکاری شده تا شاخک های پروتئینی، مانند آنچه در ویروس سارس-کوو-۲ موجود است، داشته باشد که ابزار حمله این ویروس برای هدف قرار دادن سلول های بدن انسان است.
به قول پروفسور اندرو پولارد، رئیس این تحقیقات، وقتی این ماده ژنتیکی وارد بدن انسان می شود به سیستم ایمنی بدن کمک می نماید تا ویروس سارس-کوو-۲ را تشخیص دهد.
آخرین اخبار آن چیست؟
در تحقیقی که ماه گذشته در نشریه علمی «لانست» منتشر گردید دانشمندان گفتند این واکسن واکنش مصون دوگانه ای در ۱۰۷۷ داوطلب ۱۸ تا ۵۵ ساله که آنرا دریافت کرده بودند ایجاد کرد و ظرف ۱۴ روز بعد از دریافت، واکنش تولید لنفوسیت تی در سیستم ایمنی بدن را برانگیخته و ۲۸ روز بعد از تزریق سبب ایجاد پادتن ویروس کرونا در بدن می شود.
به آزمایش های بیشتری نیاز است تا مشخص شود این مصونیت چقدر در بدن شخص باقی می ماند. همینطور هنوز معلوم نیست آیا این واکسن می تواند جلوی بیمار شدن افراد را بگیرد یا فقط سبب تضعیف علایم کووید-۱۹ می شود.
پس از این چه خواهد شد؟
مراحل دوم و سومِ آزمایشِ تأثیر این واکسن به خارج از بریتانیا و به کشورهای آفریقای جنوبی، برزیل و ایالات متحده توسعه یافته است چون که در این کشورها نرخ مبتلا شدن هنوز بالا است و به محققان اجازه می دهد تشخیص دهند آیا این واکسن می تواند جلوی شیوع این بیماری در جمعیت های بزرگ را گرفته یا آنرا محدود کند؟
دانشگاه آکسفورد با شرکت داروساز آسترازنکا در همکاری است تا این واکسن را در مقیاس جهانی تولید کنند. شرکت داروساز وعده داده است به محض تایید تأثیر این واکسن، دو میلیارد دوز آنرا تولید خواهد نمود.
- سینواک (Sinovac)
نام واکسن: CoronaVac
چگونه عمل می کند؟
شرکت داروساز چینی واکسن غیرفعالی تولید کرده است که به جای ویروس مسری از نسخه غیرمسری آن استفاده می نماید تا واکنش سیستم ایمنی بدن را برانگیزد.
آخرین اخبار آن چیست؟
واکسن این شرکت داروساز که در پکن مستقر است و CoronaVac نام دارد، بالای ۹۰ درصد از پادتن های این ویروس را ۱۴ روز پس از دریافت دو واکسن (با فاصله دو هفته از یکدیگر) در بدن افراد مورد آزمایش ایجاد کرد. هیچ عوارض جانبی برای این واکسن گزارش نشده است.
نتایج اولیه از آزمایش مرحله سوم روی ۶۰۰ بیمار گرفته شده که برخی از آنها صرفاً گروه کنترل پلاسبو بودند.
پس از این چه خواهد شد؟
سینواک هم در ماه گذشته وارد مرحله سوم آزمایش ها در برزیل شد و مقرر است ۹۰۰۰ کارمند نظام درمانی در سرتاسر این کشور را در این مرحله به کار گیرد.
به قول دانشمندان تشخیص این که آیا واکسنی سبب برانگیختن سیستم ایمنی بدن می شود احتیاج به آزمایش روی ۲۰ تا ۴۰ هزار نفر دارد که به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم شده اند و وضعیت آنان باید برای ماه ها از نزدیک زیر نظر قرار بگیرد. به همین خاطر پرسش هایی وجود دارد که در خصوص اینکه آیا آزمایش های سینواک می تواند اطلاعات کافی را گردآوری کند و انجام این آزمایش روی کارمندان نظام پزشکی می تواند نتیجه موثر داشته باشد؟
- مدرنا
نام واکسن: mRNA-۱۲۷۳
چگونه عمل می کند؟
شرکت زیست فناوری آمریکایی مدرنا یکی از معدود شرکت هایی است که تلاش دارد یک واکسن آران ای برای این ویروس پیدا کند. گرچه در روش های سنتی تولید واکسن نسخه ضعیف شده یا غیرفعال ویروس سارس-کوو-۲ وارد بدن انسان می شود، در روش آران ای ماده ژنتیکی به سلول انسان وارد می شود که سبب شده سیستم ایمنی بدن «شاخک های» پروتئینی سطح ویروس کرونا را تشخیص دهد.
پس از تزریق واکسن سیستم ایمنی بدن با این شاخک های پروتئینی به نحوی برخورد می کند که گویا به بیماری مبتلا شده است. این مسئله سبب برانگیختن زنجیره ای از اتفاقات شده که طی آن پادتن های این بیماری و دیگر روش های دفاعی در بدن ایجاد می شود.
تابحال هیچ واکسن آران ایی برای هیچ بیماری مسری تایید نشده است و شرکت مدرنا هم هیچگاه چنین محصولی را وارد بازار نکرده است. اما مدافعان این واکسن می گویند تولید عمده آن آسان تر و سریع تر خواهد بود چون که تنها مقادیر کمی از این ویروس و ترکیب ژنتیکی آن برای آزمایش واکسن استفاده شده است.
آخرین اخبار چیست؟
واکسن آزمایشی مدرنا در مرحله اول آزمایش در تمام ۴۵ داوطلب سالمی که آنرا دریافت نمودند واکنش سیستم ایمنی بدن را برانگیخت. با این وجود، چهار هفته پس از تزریق اول، احتیاج به دریافت واکسن دومی بود تا بدن بتواند واکنش ایمنی قوی تری از خود نشان دهد.
هیچ یک از داوطلبان این آزمایش عوارض جانبی جدی تجربه نکردند اما بیشتر از نیمی آنها علائمی خفیف یا ملایم نظیر سرگیجه، سردرد، لرز، درد ماهیچه یا درد در محل دریافت واکسن داشتند.
پس از این چه خواهد شد؟
مرحله سوم آزمایش مدرنا اواخر ماه گذشته میلادی کلید خورد و حدود ۳۰ هزار داوطلب در ۸۹ منطقه که در ۳۰ ایالت و شهر واشینگتن دی سی پخش هستند، در آن شرکت خواهند کرد. هدف آزمایش این است که تشخیص دهد آیا دریافت دو دوز از واکسن آران ای جلوی ابتلای افراد به کووید-۱۹ را می گیرد یا خیر، از مرگ افراد مبتلا جلوگیری می کند یا هر دوی این تاثیرات را خواهد داشت.
دکتر آنتونی فاوچی، مشاور ارشد کاخ سفید برای ویروس کرونا، ماه گذشته گفت نتایج این آزمایش احیانا تا ماه نوامبر آماده خواهد شد.
- فایزر و بایون تک
نام واکسن: BNT۱۶۲b۲
چگونه عمل می کند؟
فایزر، شرکت داروساز آمریکایی و بایون تک، شرکت زیست فناوری آلمانی هم مشغول همکاری برای تهیه واکسن آران ایی هستند که از همان فناوری استفاده شده در واکسن مدرنا بهره می جوید.
آخرین اخبار چیست؟
در اوایل ماه گذشته میلادی، شرکت بایون تک گفت آزمایش دو دوز از این واکسن روی ۲۴ داوطلب سالم نشان داد پس از ۲۴ روز آنها نسبت به افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند سطوح بیشتری از پادتن کووید-۱۹ را در بدن خود تولید کرده اند.
پس از این چه خواهد شد؟
فایزر و بایون تک در ماه گذشته میلادی مرحله سوم آزمایش خویش را با جذب ۳۰ هزار داوطلب در ۳۹ ایالت آمریکا و کشورهای برزیل، آرژانتین و آلمان آغاز کردند.
دولت ایالات متحده در ماه ژوئیه اعلام نمود طی قراردادی با فایزر مقرر است اگر واکسن این شرکت موثر و ایمن باشد تا آخر سال جاری میلادی ۱۰۰ میلیون دوز آنرا به قیمت ۱.۹۵ میلیارد دلار خریداری کند. با شروع سال ۲۰۲۱ هم ۱۲۰ میلیون دوز این واکسن به ژاپن تحویل داده خواهد شد.
دیگر واکسن های پیشرو
- کان سینو بیولوژیکس (CanSino Biologics): این شرکت داروساز چینی هنوز در مرحله دوم آزمایش های خود به سر می برد ولی در ماه ژوئن مجوزی محدود از دولت دریافت کرد تا واکسن خویش را برای تنها یک سال روی نیروهای نظامی آزمایش کند.
- سینوفارم (Sinopharm): این شرکت داروساز چینی که تحت اداره دولت می باشد ماه گذشته میلادی مرحله سوم آزمایش خود روی ۱۵ هزار داوطلب ۱۸ تا ۶۰ ساله بدون هیچ مشکل جدی پزشکی در امارات متحده عربی کلید زد.
- موسسه تحقیقات کودکان مرداک: این شرکت تحقیقات پزشکی امور کودکان که در ملبورن مستقر است در حال انجام مرحله سوم آزمایش خود روی واکسن بیماری سل است که حدودا ۱۰۰ سال قدمت دارد. گرچه سازمان جهانی بهداشت می گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این واکسن می تواند از افراد در مقابل کووید-۱۹ محافظت کند اما گفته می شود این واکسن می تواند سبب تقویت کلی واکنش سیستم ایمنی بدن شود.
- موسسه تحقیقات علمی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی "گامالیا"(Gamaleya): وزیر بهداشت روسیه هم اخیرا اعلام نموده است که موسسه تحقیقات علمی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی "گامالیا"(Gamaleya) آزمایش های بالینی یک واکسن آدنوویروس ضد کرونا را تکمیل کرده است و برای ثبت دارو کارهایی در دست اقدام است.
به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، روسیه امیدوار است واکسن کرونا تا ماه اکتبر (مهر ماه) به صورت انبوه عرضه شود.
"میخائیل موراشکو" وزیر بهداشت روسیه با اشاره به اینکه پزشکان و معلمان نخستین کسانی خواهند بود که واکسن را دریافت می کنند افزود، ۸۰۰ نفر در مرحله سوم کارآزمایی شرکت می کنند و در همان زمان تولید شروع می شود که نتیجه آن تولید و بکارگیری واکسن به میزان انبوه خواهد بود.1399/05/18
15:36:04
5.0 / 5
2229
تگهای خبر: ابزار , ایمنی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.