امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۲

استفاده از توانمندی نخبگان و اندیشمندان در عرصه مبارزه با موادمخدر

استفاده از توانمندی نخبگان و اندیشمندان در عرصه مبارزه با موادمخدر به گزارش هم ماشین دبیركل ستاد مبارزه با موادمخدر بر استفاده از توانمندی نخبگان و اندیشمندان كشور در عرصه مبارزه با مواد مخدر تاكید نمود.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، دکتر اسکندر مومنی در هفته مبارزه با مواد مخدر، امروز (دوشنبه) که به «پژوهش محوری، تحول؛ مهار اعتیاد نامگذاری شده است، در نشست تخصصی با نخبگان و اندیشمندان حوزه های مختلف کشور اظهار داشت: طی چهار دهه گذشته تلاشهای بسیار گسترده ای در عرصه مبارزه با موادمخدر و در ابعاد مبارزه همچون مقابله، درمان، پیشگیری و توانمندسازی اجتماعی و بازگشت معتادان به جامعه انجام شده است.
وی افزود: طی سال های گذشته در بعضی حوزه ها همچون مقابله با عرضه تلاشهای زیادی انجام شد که اگر این اقدامات نبود، شرایط کشور به گونه دیگری بود؛ اما در حوزه ای مانند جلوگیری از اعتیاد همگام با دیگر حوزه ها پیش نرفتیم و در این عرصه غفلت هایی شد که باید جبران شود.
دبیرکل ستاد بیان نمود: این سوال مطرح است که در حوزه درمان اعتیاد که حدود نه هزار مرکز درمان داریم؛ چرا مانایی در درمان پایین است و حدود ۸۰ درصد به اعتیاد بازمی گردند و فقط ۲۰ درصد شاهد ماندگاری درمان هستیم؟.
مومنی تصریح کرد که در حوزه مبارزه با موادمخدر برای ایجاد حساسیت و دغدغه عمومی چه کاری می توان انجام داد که سبب ایجاد حساسیت و دغدغه عمومی شود؟ بنابراین تلاش ما بر این است که در این بخش ها با هم اندیشی یکدیگر فعالیتهای گسترده ای انجام دهیم.
وی بیان نمود: موادمخدر غیر از وابستگی روانی اثرات مخرب بسیار دیگری هم دارد، بنابراین از شما اساتید، نخبگان و اندیشمندان حوزه های مختلف دعوت کردیم تا با هم اندیشی به این امر بپردازیم که چه راهکارهایی اتخاذ نماییم تا جامعه را از خطر اعتیاد مصون بداریم و کمپین قوی را در این امر ایجاد نماییم.
دبیرکل ستاد اضافه کرد: در گذشته این تصور بود که موادمخدر در کشور نباشد تا کسی مصرف نکند که این البته لازم است اما کافی نیست؛ چون که تولید مواد مخدر در افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی حدود ۲۰۰ تن بود اما پس از گذشت حدود ۲۰ سال، پنجاه برابر شده و به بیشتر از ۹ هزار تن مواد مخدر رسیده است.
مومنی تصریح کرد: همه اقشار جامعه همچون مهم ترین کانون اجتماعی یعنی خانواده باید با بسیج همگانی تلاش کنند تا کسی به سمت مصرف مواد مخدر نرود.
به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ او در آخر بیان نمود: این اراده در همه ارکان کشور برای مبارزه با مواد مخدر وجود دارد و دغدغه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و ریاست جمهوری می باشد. پس باید تلاش نماییم تا بستر اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر فراهم گردد و با برنامه ریزی و طراحی مناسب و کمک به یکدیگر در بخشهای مختلف آنرا به پیش ببریم.
منبع:

1399/04/02
14:19:36
5.0 / 5
2248
تگهای خبر: تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.