امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۲
گزارش هم ماشین

بازگشت مخالفان تراكم فروشی به سیاست تراكم فروشی

بازگشت مخالفان تراكم فروشی به سیاست تراكم فروشی به گزارش هم ماشین در حالیكه متولیان و سیاست گذاران دولت های یازدهم و دوازدهم، بزرگترین ایراد قالیباف را فروش تراكم می دانستند، با التهاب بازار مسكن، تصمیم گرفته اند به تراكم فروشی روی بیاورند.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی امروز در حاشیه جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست حسن روحانی در مورد تصمیمات مأخوذه این ستاد برای کنترل بازار مسکن، از تسهیل و تسریع در صدور پروانه ساختمانی و دستور رئیس جمهور به وزیر کشور برای برداشته شده سخت گیریها در فروش تراکم ساختمانی از جانب شهرداری ها در مناطقی که زیرساخت مناسب شهری شامل آب، برق، فاضلاب، گاز، آسفالت و جداول شهری و مانند آن وجود دارد، اطلاع داد.
سیاست جدید دولت در افزایش تراکم فروشی برای کنترل قیمت ها در بازار مسکن در حالی است که یکی از اصلیترین انتقادات دولت های یازدهم و دوازدهم به مدیریت قالیباف در دوران شهرداری، فروش تراکم بود.
جالب آنکه در دوران شهرداری قالیباف، اتفاقاً صرفا در مناطقی از تهران که امکانات زیرساختی به اندازه کافی وجود داشت، فروش تراکم انجام می شد؛ همینطور سیاست ساخت بلندمرتبه در منطقه ۲۲ سبب شده بود تا قیمت مسکن در این منطقه و بالتبع آن در تمام تهران به علت افزایش شدید ساخت و ساز در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ تقریباً بدون نوسان باقی بماند.
اما عباس آخوندی از سال ۹۲ با روی کار آمدن در وزارت راه و شهرسازی به عنوان وزیر و طی چهار سالی که همزمان با مدیریت محمد باقر قالیباف در شهرداری تهران بود، همواره یکی از بزرگترین منتقدان سیاست فروش تراکم شهردار وقت تهران بود.
نتیجه این انتقادات مختلف که همواره یک پای ثابت سخنرانی های آخوندی در زمان وزارتش بود و به «انتقادات تونل بادی» ‬ (به دلیل آنکه از نظر آخوندی، عامل آلودگی هوای تهران، ساخت بلندمرتبه در منطقه ۲۲ و کاهش وزش باد از سمت غرب به شرق تهران که وزیر سابق راه و شهرسازی از آن با عنوان تونل باد تهران یاد می کرد، شناخته می شد) مشهور شد، تصویب قانون منع فروش تراکم بیشتر از ۴ طبقه در طرح های جامع و تفصیلی تهران در شورایعالی شهرسازی و معماری بود.

اتخاذ این سیاست در شورایعالی شهرسازی و معماری در حالی بود که تهران کوتاه قامت ترین پایتخت جهان از نظر متوسط ارتفاع ساختمان ها شناخته می شود. به عبارت دیگر، سیاست بلندمرتبه سازی در خیلی از پایتخت ها و کلانشهرهای دنیا در دستور کار است و حتی نیویورک را در جهان به شهر بلندمرتبه ها می شناسند.
ماحصل این سیاست نادرست در کنار سایر سیاست های غلط عباس آخوندی در بازار مسکن باعث شد قیمت مسکن طی چند سال گذشته رکوردهای خیره کننده ای را ثبت کند و به آرزوی محال برای مستأجران تبدیل گردد.
اینک با رشد لجام گسیخته قیمت ها، دولت بالاخره بعد از ۷ سال تصمیم گرفته چاره ای برای کنترل بازار بیاندیشد و «تراکم فروشی» به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از سیاست های تازه دولت، در دستور کار قرار خواهد گرفت. به قول وزیر راه و شهرسازی مقرر است سخت گیری در فروش تراکم برداشته شود. چون که بخشی از رشد لجام گسیخته قیمت مسکن در تهران ناشی از ایجاد محدودیت در فروش تراکم بوده است.


منبع:

1399/03/26
14:58:42
5.0 / 5
2787
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقتصاد , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.