امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۶
یك مقام مسئول خبر داد:

عرضه هزار میلیارد تومان اوراق رهن ثانویه از اول تیر در بورس

عرضه هزار میلیارد تومان اوراق رهن ثانویه از اول تیر در بورس به گزارش هم ماشین عضو هیئت مدیره بانك عامل بخش مسكن از عرضه هزار میلیارد تومان اوراق رهن ثانویه برای قدرتمندتر شدن اعطای تسهیلات مسكن از اول تیر ماه در بازار سرمایه و با سود ۱۶ درصد اطلاع داد.به گزارش هم ماشین به نقل از بانک عامل بخش مسکن، سیدمحسن فاضلیان با اشاره به اینکه این بانک برای بار دوم مبادرت به انتشار اوراق رهنی در بازار سرمایه می کند، به موافقت اصولی صادر شدن انتشار این اوراق در هفته گذشته توسط سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره نمود و تصریح کرد: این مهم دومین پیوند بانک عامل بخش مسکن و بازار سرمایه است.
وی اضافه کرد: به باعث مجوز دریافت شده بانک عامل بخش مسکن مبادرت به انتشار هزار میلیارد تومان اوراق رهنی دو ساله و با نرخ سود اسمی ۱۶ درصد کرده و این مبلغ را صرف اعطای تسهیلات فروش اقساطی به مشتریان خود می کند.
عضو هیأت مدیره بانک عامل بخش مسکن اظهار داشت: این اوراق رهنی به پشتوانه حدوداً یک هزار و یکصد میلیارد تومان تسهیلات فروش اقساطی این بانک عرضه شده است که نقدینگی قابل توجهی را برای بانک به دنبال خواهد داشت.
فاضلیان اضافه کرد: اوراق رهنی بانک عامل بخش مسکن با دریافت مجوز از بانک مرکزی در جهت ضوابط ناظر بر انتشار اوراق رهنی مصوب شورای پول و اعتبار و در بازار سرمایه و با تبعیت کامل از مقررات بازار سرمایه در دستورالعمل انتشار اوراق رهنی مصوب سال ۱۳۹۴ سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر می شود.
عضو هیئت مدیره بانک عامل بخش مسکن افزود: بانک مذکور در نقش عاملیت وصول اوراق مبادرت به جمع آوری مبلغ اقساط از مشتریان و پرداخت به SPV اوراق کرده و در نقش ضامن اوراق، مسئولیت ۱۰۰ درصدی پرداخت اصل و سودهای اوراق را به سرمایه گذاران دارد.
همچنین این اوراق با مشارکت بانک عامل بخش مسکن با قبول تعهد پذیره نویسی و بازار گردانی توسط تأمین سرمایه این بانک و عاملیت فروش توسط کارگزاری همین بانک منتشر می شود.
فاضلیان فرایند چند ساله انتشار این مرحله از اوراق رهنی را خاطرنشان کرد و اضافه کرد: بعد از انتشار مرحله نخست اوراق رهنی همین بانک در تیر ماه سال ۱۳۹۵ و با عنایت به استقبال گسترده فعالان بازار از این ابزار نوین تأمین مالی در کشور، بانک انتشار دومین مرحله از اوراق رهنی را در دستور کار قرار داده و فرایند تهیه گزارش توجیهی را شروع کرد که با عنایت به حساسیت مبحث اقدامات دریافت تأییدیه سازمان حسابرسی در مورد گزارش توجیهی و صدور مجوز بانک مرکزی تا روزهای پایانی سال ۱۳۹۸ به طول انجامید.
وی اضافه کرد: همزمان با شروع سال جدید درخواست موافقت اصولی به سازمان بورس و اوراق بهادار داده شد که ماحصل آن، موافقت اولیه این سازمان با انتشار این اوراق است.
فاضلیان با اشاره به اینکه اجرایی سازی انتشار این اوراق مستلزم انجام برخی مقدمات همچون انعقاد قراردادهای در رابطه با اوراق SPV است، تصریح کرد: در تیر ماه سالجاری شاهد انتشار این اوراق در بازار فرابورس ایران و با مشارکت همه جانبه نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه خواهیم بود.

1399/03/20
20:43:13
5.0 / 5
2751
تگهای خبر: ابزار , سازمان , سرمایه , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.