امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵
در اردیبهشت ماه؛

فعالیتهای ساختمانی ۲ برابر شد

فعالیتهای ساختمانی ۲ برابر شد به گزارش هم ماشین شامخ كل اردیبهشت ماه در عدد ۶۰.۵۵ قرار گرفت؛ چونكه میزان فعالیتهای تولید و یا عرضه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل بیشتر از ۲ برابر افزایش یافته است.به گزارش هم ماشین به نقل از اتاق تعاون ایران، با عنایت به رکود بی سابقه فعالیتهای ساختمانی در فروردین ماه و از سرگیری فعالیتها در اردیبهشت، شاخص «میزان فعالیتهای انجام شده (تولید و یا عرضه خدمات)» نسبت به ماه قبل افزایش قابل توجهی داشت و این مولفه، بیشترین مقدار شاخص در میان ۵ مولفه اصلی شامخ بوده است.
گفتنی است، دیگر شاخصهای موجود در میان ۵ مولفه اصلی شامخ هم بهبود مطلوبی را تجربه کردند.
صنعت ساختمان بر مبنای استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیتهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیتهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
بررسی های آماری نشان داد، در بخش مسکونی همزمان با گشایش فعالیت دفاتر معاملات املاک، کنترل نسبی شیوع کرونا و افزایش مراجعات حضوری برای خرید مسکن در اردیبهشت، میزان معاملات مسکن افزایش قابل ملاحظه ای یافت، بطوریکه بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران نسبت به ماه قبل۸۰۹.۹ درصد افزایش پیدا کرد. همینطور قیمت مسکن در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) تورم ماهانه ۱۱ درصدی را تجربه نمود. عواملی همچون تورم عمومی، انتظارات تورمی به دنبال افزایش نرخ ارز و هم افزایش معاملات سوداگرانه، باعث افزایش محسوس قیمت مسکن شد.
در بخش تولید تجهیزات ساختمانی تحت تأثیر نوسانات ارزی، تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه و بسته بودن راه های مرزی، فعالیتهای تولید و خدمات هرچند در مقیاس ماهانه افزایش یافت اما نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش شدیدی مواجه گردید.
در بخش عمرانی هم به دنبال تصمیمات دولت در خصوص افزایش بودجه بخش عمرانی در ماه های آتی، انتظار رونق فعالیت های عمرانی در ماه های آینده دور از ذهن نیست.
با استناد به توضیحات عرضه شده، عدد شامخ کل با افزایش قابل ملاحظه نسبت به ماه قبل، بر روی عدد ۶۰.۵۵ جای گرفت؛ چونکه میزان فعالیتهای تولید و یا عرضه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل که بخش گسترده ای از فعالیتهای ساختمانی تعطیل بود، بیشتر از ۲ برابر افزایش پیدا کرد. میزان سفارشات جدید هم افزایش پیدا کرد. ازاین رو مواد اولیه بیشتری هم خریداری شد. میزان بکارگیری نیروی انسانی هم بیشتر از ۲۰ درصد بیشتر شد. در نتیجه عوامل فوق، میزان کارهای معوق و ناتمام بیشتر از ۳۲ درصد کاهش پیدا کرد. قیمت مواد اولیه در بیشتر اقلام شیب صعودی داشت و بنا بر اعلام فعالان این حوزه، رشد ۲۰ درصدی را تجربه نمود. با این وجود قیمت محصولات و خدمات، کمی کمتر از قیمت مواد اولیه و حدود ۱۷ درصد افزایش پیدا کرد.
به دلیل افزایش تفاضا و تکمیل سفارشات معوق از ماه های گذشته، میزان فروش بیشتر از ۲.۵ برابر نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرد. با عنایت به افزایش حجم فعالیت ها و شروع به کار خیلی از مشاغل ساختمانی، میزان مصرف حامل های انرژی بیشتر شد. شاخص صادرات کالاها و خدمات نسبت به ماه قبل روند افزایشی در پیش گرفت.
بر اساس این آمار، اهم موانع داخلی پیش روی فعالان این حوزه شامل، تشدید قوانین گمرکی حاکم در ثبت سفارشات و ترخیص کالاهای وارداتی مورد نیاز بخش تولید، بی ثباتی قوانین و مقررات و طولانی بودن فرایند دریافت مجوزها توسط دستگاه های اجرایی، دشواری تأمین مالی، افزایش مداوم قیمت مواد اولیه، نوسانات نرخ ارز و در نتیجه ایجاد مشکل در تحویل قراددادهای قبلی کماکان از مهمترین مشکلات داخلی فضای کسب و کار در بخش ساختمان هستند.


1399/03/20
14:29:29
5.0 / 5
2420
تگهای خبر: اقتصاد , تخصص , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.