امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۶
نوری در نشست خبری تاب آوری شهری مطرح كرد

تلاش مدیریت شهری برای افزایش توان تهران در مقابله با بحرانها

تلاش مدیریت شهری برای افزایش توان تهران در مقابله با بحرانها به گزارش هم ماشین رئیس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در نشست خبری مدیریت بحران و تاب آوری شهری بر لزوم انجام اقدامات جدی تر از جانب متولیان برای افزایش تاب آوری شهر تهران تصریح كرد و اظهار داشت: در تاب آوری شهر تهران باید علاوه بر زلزله حوادثی همچون سیلاب، فرونشست، فروریزش، آلودگی هوا و غیره هم مورد توجه قرار گیرد،به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، بامداد امروز نشست خبری زهرا صدراعظم نوری - رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری - و محمد سالاری - رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر- با مبحث تاب آوری شهر تهران و مدیریت بحران در خبرگزاری ایسنا با حضور خبرنگاران رسانه های مختلف برگزار گردید.

در ابتدای این نشست زهرا صدراعظم نوری ضمن تشکر از اقدامات خبرگزاری ایسنا در حوزه مدیریت شهری اظهار داشت: خبرگزاری ایسنا یکی از خبرگزاری های فعال در حوزه مدیریت شهری است.

وی در ادامه مورد تاب آوری شهر تهران خاطرنشان کرد: اساسا سنجش ظرفیت تهران در مقابل حوادث و رخدادهای طبیعی و انسانی یکی از چالش های جدی تهران است که باید به صورت دقیق به آن پرداخته شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان این که تهران فراتر از یک کلانشهر است و با داشتن جمعیت روزانه ۱۳ میلیون نفر و جمعیت ساکن حدود ۹ میلیون نفر به یک ابر شهر تبدیل گشته است، اظهارکرد: تاب آوری یعنی ظرفیت مقابله با چالش و بازگشت از شرایط دشوار و ترمیم توانایی ها. برای این که بفهمیم تهران چقدر در مقابل حوادث و رخدادها تاب آور است باید بررسی دقیقی داشته باشیم.

وی با بیان این که شهر تهران با وجود داشتن جمعیت فراوان در زمینه هایی توانسته است، تاب آوری را افزایش دهد؛ اما در بعضی ابعاد تاب آوری هنوز افزایش پیدا نکرده است، اظهار داشت: بنابراین است که می بینیم در شهرهای اطراف تهران زمین لرزه ای رخ می دهد اما اساسا شهر تهران به هم می ریزد و اضطراب، تنش، ترافیک و... بوجود می آورد و به عبارتی دیگر شهر را گرفتار چالش های جدی می کند و بنابراین باید مدیران و متولیان اقدامات جدی تری برای افزایش تاب آوری شهر تهران داشته باشند.
نوری با بیان این که بحث داشتن حکمرانی خوب و محلی نیازمند مدیریت هماهنگ و یکپارچه است، خاطرنشان کرد: در هیچ ابرشهری مدیریت و اداره شهر چند پارچه نیست و می بینید که در بحران کرونا شهردار نیویورک تصمیمات متفاوتی از حکومت ملی می گیرد. اما در شهر تهران شورا و شهرداری همواره باید پاسخگو باشند؛ اما اختیارات لازم را ندارند و می بینید که وقتی یک عضو شورا در جهت دفاع از سلامت شهروندان آمار تفکیکی کرونای تهران را می خواهد نتیجه این می شود که عضو شورا به دادگاه احضار می شود و باید پاسخ بدهد؛ در حالیکه نماینده شورا بعنوان نماینده مردم، وکیل است و ما تنها درخواست داشتیم آمار فوت شدگان و مبتلایان در تهران به تفکیک اعلام شود؛ چون که معتقد بودیم عرضه این آمارهامی تواند باعث تغییر رفتار مردم شود و می بینید که در یک مبحث ساده که پیچیده و استراتژیک نیست حتی مدیریت شهری نمی تواند سوال بپرسد.

ایشان در ادامه با اشاره به ساخت و ساز در مجلس و پلاسکو اظهار داشت: اگر می خواهید عدالت در جامعه برقرار باشد و اعتماد عمومی را جلب نماییم باید همه آحاد جامعه و شهروندان در مقابل قانون یکسان باشند و ملاک هم اجرای قانون باشد.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: وقتی در شهر تهران مکانیزم برخورد برای ذینفعان حقیقی بازدارنده است و آنها نمی توانند ساخت و ساز غیر مجاز داشته باشند؛ اما ملاحظات و الزاماتی برای ذینفعان حقوقی و سازمانی لحاظ می شود مردم احساس می کنند که فقط قانون برای آنها است نه مابقی مسئولین و این برای اعتماد عمومی مردم که سرمایه اجتماعی است لطمه وارد می نماید.

وی در مورد ساخت و ساز پلاسکو و مجلس با بیان این که مبحث پلاسکو را باید از ساختمان مجلس جدا کرد، توضیح داد: پلاسکو به علت حساسیت های ویژه ای که دارد و از آنجایی که تعداد زیادی از کسبه شغل خویش را از دست دادند، بنیاد مستضعفان و شهرداری اصرار دارند که این ساختمان با سرعت ساخته شود. از نظرکیفیت ساختمان وضعیت پلاسکو قابل دفاع است و می توانیم با مسؤلان بنیاد مستضعفان صحبت نماییم تا مسائل بوجود آمده پیرامون پارکینگ هم حل و فصل شود.
نوری در ادامه ادعا نمود که بحث مجلس تعرض به معبر و حریم عمومی است و اضافه کرد: در سایه توافق شهرداری و مجلس این اتفاقات رخ داده است و مشخصا شهرداری با مجلس توافقاتی داشته است و بنابراین باید توافق کلی را زیر سوال برد. شهردار وقت و رئیس مجلس وقت توافق کردند و حالا مدیران و کارشناسان نمی توانند کاری انجام دهند.

وی با بیان این که ما در شورای شهر پنجم تلاش می نماییم که از کارهای سطحی، شعاری و پوپولیستی پرهیز نماییم و تصمیماتی بگیریم که خیر و صلاحش به شهر و مردم برسد، اظهار داشت: این که امروز هیچ پروانه ای بدون عدم رعایت طرح تفصیلی صادر نمی گردد و تراکم غیر مجاز نداریم همه در سایه مصوبات شورای شهر است؛ چون که سعی کردیم اقدامات زیر بنایی و استراتژیک در جهت اصلاح فرایندها داشته باشیم.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در مورد تاب آوری شهر تهران هم با بیان این که علاوه بر زلزله حوادثی همچون سیلاب، فرونشست، فروریزش، آلودگی هوا و غیره باید مورد توجه قرار گیرد، اضافه کرد: سیلاب یکی از خطرهای بزرگ تهران است که در جهت مهار آن سعی کردیم و نوع ساخت و سازها در تهران را باید بگونه ای داشته باشیم که نسبت به مدیریت سیلاب و تکمیل شبکه جمع آوری آبهای سطحی اقدام گردد.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه در این دوره با انجام اقدامات عمرانی تمامی نقاط بحرانی که باعث آب گرفتگی در تهران شده رفع شد اما بعضی از این فعالیتهای عمرانی ناشی از نوع طراحی در ساخت وسازها بوده است، اظهارکرد: بگونه ای که در یک بزرگراه که با تعجیل ساخته شده بود یکسری از کانال ها قطع شده بود و موقع باران مشکل ساز شده بود که این نقاط شناسایی و با اولویت بندی رفع می شود.

نوری اضافه کرد: در حوزه خدمات شهری هم لایروبی مداوم مسیل، نهرها و غیره را در دستور کار قرار دادیم و می بینید که در بارشهای شدید اخیر خوشبختانه مشکلاتی رخ نداد و این در حالی بود که تهران می توانست تبدیل به شیراز دوم شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اصلاح فرایندها و رویکردها در شهر تهران اظهار داشت: باید قبول کرد که در خیلی از مواقع آنقدر فرایند صدور پروانه با چالش مواجه می باشد که برخی ها تحریک می شوند بدون رعایت چارچوب ها، پروانه شان صادر شود. مثلا در مورد بیمارستانها لازم است که آنها توسعه یابند و از طرفی هم لازم است که شهرداری با آنها همراهی لازم را داشته باشد تا در سایه همکاری مانع از بروز تخلف شوند.

نوری در مورد وضعیت سوله های مدیریت بحران هم با اشاره به اینکه درشرایط فعلی وضعیت سوله های مدیریت بحران بد نیست، خاطرنشان کرد: البته این سوله ها برای آن است که در زمان مدیریت بحران از این مکانها ایجاد شود نه این که مردم در آنها اسکان یابند.

عضو شورای شهر تهران در مورد ضرورت توجه به سیلاب در شهر تهران اظهار داشت: ما در مدیریت شهری، مدیریت آب نداشتیم و بر همین مبنا در برنامه سوم مصوب کردیم که طرح جامع مدیریت آبهای سطحی در جهت جلوگیری از سیلاب تهیه شود که در جهت این طرح جامع، شاهد یکپارچگی مدیریتی در حوزه منابع آبی باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد وضعیت تاب آوری تهران هم اظهار نمود: وقتی در مورد تهران صحبت می نماییم باید تمام ذینفعان آنرا در نظر بگیریم و مدیریت شهری بخشی از این ذینفعان است و همه دستگاهها در این امر دخیل هستند.
تلاش مدیریت شهری برای افزایش توان تهران در مقابله با بحرانها

نوری با بیان این که مدیریت شهری در دوره های اخیر به بحث ایمنی و تاب آوری توجه کرده است تا بتواند توان تهران در مقابله با بحرانها را افزایش دهد، اظهار داشت: شهرداری تهران در هنگام بحران به صورت مستقیم مسئولیتی ندارد و اداره بحران بر عهده وزارت کشور است هر چند که شورای شهر تلاش کرده در چارچوب مصوبات، طرحها و لوایح، وظایف خویش را انجام دهد و نقشه راهی در این خصوص تدوین کند و تلاش کردیم به سمت دستورالعمل های افزایش ایمنی و استقامت گام برداریم و از ساخت و سازها در بستر و حریم رودخانه ها و مناطق بحرانی جلوگیری نماییم و اگر هم ساختمانی ایجاد می شود اصولی باشد.

وی با بیان این که سازمان آتش نشانی یکی از قوی ترین سازمانها است که نیروی انسانی متخصص و تجهیزات خوبی دارد، اظهار داشت: در سازمان آتش نشانی سعی کردیم که اتفاقات خوبی رخ دهد چون که 5000 نیروی متخصص آماده دارند که علاوه بر این که باید آموزشهایشان به روز باشد باید تجهیزات انفرادی خوبی هم داشته باشند که بر همین مبنا 3000 دست لباس حریق برای آنها خریداری شد و همینطور در تلاش هستیم که تعداد ایستگاههای آتش نشانی را برای کاهش زمان رسیدن به محل حادثه افزایش دهیم.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران اضافه کرد: حدود 21 دستگاه نردبان هم در دوره پنجم شورا وارد کشور شده که بیشتر از 200 میلیارد تومان ارزش دارد و تلاش داریم که با اقدامات انجام شده ضریب ایمنی شهر تهران را افزایش دهیم.
نوری در خاتمه با بیان این که مصوبات شورای شهر یکی از نقاط قوت شورای پنجم است، خاطرنشان کرد: یکی از این موضوعات پادگان صفر 6 است که در هفته آینده افتتاح می گردد و بعنوان هدیه مدیریت شهری در اختیار مردم قرار می گیرد.
1399/03/12
21:59:16
5.0 / 5
2816
تگهای خبر: آب , آلودگی , ایمنی , بزرگراه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.