امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۳
وزیر راه و شهرسازی مطرح كرد

ماجرای مذاكره سخنگوی كمیسیون اصل90 درباره هواپیمای یاسوج

ماجرای مذاكره سخنگوی كمیسیون اصل90 درباره هواپیمای یاسوج به گزارش هم ماشین وزیر راه و شهرسازی از جزئیات مذاكره سخنگوی كمیسیون اصل ۹۰ مجلس با وی درباره عدم قرائت گزارش كمیته سوانح سازمان هواپیمایی اطلاع داد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، محمد اسلامی در مراسم «بهره برداری از ۸۸ دستگاه ناوگان ریلی به شبکه حمل و نقل» اظهار داشت: مبحث حائز اهمیت، خودباوری و ایجاد ارزش افزوده در منابع مالی و انسانی است. ازاین رو سال قبل ۷۷۸ دستگاه ناوگان به شبکه ریلی اضافه گردید که هدف گذاری ما تا آخر سال جاری، رساندن ۲۰۰۰ دستگاه به تعداد ناوگان نوسازی شده به شبکه ریلی است.
وی با تاکید بر اینکه باید قراردادهای در رابطه با تبصره ۱۸ قانون هر چه سریع تر به امضا برسد و فرصت استفاده از این تبصره را از دست ندهیم، اضافه کرد: ما برنامه جهش تولید را به رئیس جمهور و سازمان برنامه عرضه دادیم که مورد تائید قرار گرفت.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: راه آهن باید تا آخر ۱۴۰۰ کاری کند که دیگر ناوگان غیراستاندارد چه از نظر ظاهری و چه از نظر فعالیت کارکردی در شبکه نداشته باشیم چون مردم ما حق دارند که کیفی ترین ناوگان را در اختیار داشته باشند.
اسلامی، اهمیت افزایش سرعت سیر ناوگان ریلی و رساندن خطوط فرعی به سرچشمه های بار را از دیگر موارد مهم شبکه ریلی دانست و اظهار داشت: سال ۹۸ عملکرد باری ما در حوزه حمل و نقل ریلی ۵۸ میلیون تن بود درحالی که در برنامه ششم توسعه ۱۰۰ میلیون تن سهم ریل از حمل و نقل بار هدفگذاری شده که باید خطوط فرعی بیشتری به مراکز چشمه بار منتقل شود.
وی درباره واگذاری مجدد تراورس به شرکت راه آهن اظهار داشت: این شرکت قبلاً در فرآیندهای اشتباهی خصوصی سازی شده بود و دقت لازم انجام نشده بود. ما همواره مشکلاتی داشتیم که سبب کاهش بهره وری وظایف راه آهن شده بود.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: این تصمیم سازمان خصوصی سازی در جهت تسهیل اقدامات این سازمان بوده که باید وضعیت تراورس شفاف سازی شده و مجدداً برای واگذاری آن، تصمیم جدیدی اتخاذ شود.
به گفته اسلامی، پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، واگذاری سهام تراورس در چارچوب بازار سرمایه است که به صورت سهامی عام در بازار سرمایه عرضه شده ولی باید بخش حاکمیتی این شرکت از بخش اجرایی آن جدا شود.
وی در مورد بسته ۸۰۰۰ میلیارد تومانی شرکت های حمل و نقلی صدمه دیده از شیوع کرونا اظهار داشت: این بسته به بانک ها عرضه شده و بخش اول آنرا خرداد ماه شرکت های حمل و نقلی شامل ریلی، جاده ای و هوایی دریافت خواهند کرد که سود این تسهیلات ۱۲ درصد خواهد بود.
وزیر راه و شهرسازی بیان نمود: این شرکت ها نباید تعدیل نیرو کرده باشند و فهرست بیمه تأمین اجتماعی بهمن ماه شرکت های مشمول، ملاک عدم تعدیل نیرو در تخصیص این تسهیلات خواهد بود.
اسلامی در مورد عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در پروازها، قطارها و اتوبوس ها اظهار داشت: به همه شرکت ها پروتکل های مربوطه ابلاغ گردیده و ملزم به رعایت پکیج بهداشتی به مسافران هستند. ضدعفونی ها هم مستمراً باید چه در ترمینال ها و چه در وسایل حمل و نقلی صورت گیرد. اگر مواردی از تخلف گزارش شود، بسته به نوع تخلف با آنها برخوردهای قانونی مانند تعلیق شرکت یا مسیر پروازی و مسیر مورد تردد خواهیم کرد.
وی درباره مسافری که از هواپیمای بوشهر تهران اخراج شده بود، اظهار داشت: این خانم مسافر در هنگام پرواز اعلام نموده بود که به کرونا مبتلاست و طبق ضوابط ایکائو (سازمان جهانی هوانوردی)، خلبان موظف به پیشگیری از سوار شدن مسافر مشکوک به کروناست که این اتفاق هم رخ داد و فیلم آن هم موجود است.
وزیر راه و شهرسازی درباره پروازهای چین و منشأ انتقال ویروس کرونا از راه این پروازها اظهار داشت: ما هیچ حقیقتی را از مردم پنهان نکرده ایم و صادقانه مسائل را با مردم در جریان می گذاریم. زمانی که کرونا در چین شایع شد، قرار شد یک پرواز اختصاصی به ووهان رفته و دانشجویان ایرانی مقیم این شهر را به کشور منتقل کند و این اتفاق عیناً رخ داد.
اسلامی اضافه کرد: همینطور اخیراً بخشنامه کرده ایم تا پروازهایی که از مبدأ آمریکای شمالی یا اروپا به ایران می آیند، از همه مسافران تست کرونا گرفته شده و متعهد می شوند ۱۴ روز در قرنطینه بمانند. ما هیچ اختلافی با نمکی وزیر بهداشت نداریم و وی فرمانده همه ارگان ها در بخش مبارزه با کروناست و دستورات وزیر بهداشت در این خصوص لازم الاجرا خواهد بود.
وی درباره گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در مورد هواپیمای مسافری تهران یاسوج اظهار داشت: گزارش کمیسیون اصل ۹۰ هنوز به دست ما نرسیده است و نظارت بر بخش هوایی جزو وظایف ذاتی سازمان هواپیمایی است. هیچ فردی در حوزه هوانوردی اجازه اظهارنظر ندارد.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در پرواز تهران یاسوج سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ به من مراجعه نمود و از من خواست تا کمیته سوانح سازمان هواپیمایی، گزارش خویش را منتشر نکند تا گزارش این کمیسیون منتشر شود. من هم به سازمان هواپیمایی منتقل کردم که تا پیش از انتشار گزارش کمیسیون اصل ۹۰، گزارش کمیته سوانح را اعلام نکند این در شرایطی است که گزارش کمیته سوانح سازمان هواپیمایی زیر نظر نماینده ایکائو تهیه شده است. این گزارش ها را با هم مقایسه و سپس اظهارنظر می نماییم.

1399/03/01
12:30:57
5.0 / 5
2650
تگهای خبر: تردد , تولید , جاده , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.