امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
در گزارش هم ماشین مطرح شد

افزایش اجاره بها در بهار امسال كمتر از نرخ تورم عمومی است

افزایش اجاره بها در بهار امسال كمتر از نرخ تورم عمومی است هم ماشین: نایب رییس اتحادیه مشاوران املاك از افزایش اجاره بها در بهار امسال در محدوده یا كمتر از تورم عمومی به سبب شیوع ویروس كرونا آگاهی داد.حسام عقبایی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره رشد اجاره بها در سه ماه پایانی سال قبل گفت: اجاره بها تابعی از افزایش قیمت مسكن می باشد و این دو شاخص همیشه با هم ارتباط مستقیم دارند؛ هر گاه قیمت مسكن روند صعودی به خود می بیند، اجاره بها نیز افزایشی می شود. اما معمولاً میزان رشد اجاره بها در مواردی كه گرفتار سونامی قیمت خرید و فروش مسكن می شویم، متناسب با این سونامی افزایش نمی یابد.
وی اضافه كرد: ولی مواقعی كه افزایش قیمت مسكن در حد متعارف و تورم عمومی است، اجاره بها نیز با كمی نوسان، در همان حد افزایش می یابد. بعنوان مثال در سال ۹۸ قیمت مسكن نسبت به ۹۷ رشد حدوداً ۱۰۰ درصدی را تجربه نمود و قاعدتاً موجران توقع داشتند تا اجاره بها ۱۰۰ درصد افزایش یابد در صورتیكه چنین ظرفیتی برای بازار اجاره بها وجود ندارد؛ چون اقشار مستأجر عموماً از چنین درآمدی برخوردار نیستند تا اجاره بها را با چنین افزایشی پرداخت كنند.
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاك، میانگین رشد اجاره بها در سال قبل حد فاصله خرداد تا شهریور را كه پیك فصل جابه جایی مستأجران است، ۳۰ درصد عنوان و اظهار نمود: در دو ماه پایانی سال قبل نیز یك رشد محسوس قیمت مسكن را تجربه كردیم؛ شاید علت آن ورود برخی افرادی بود كه چشم انداز روشنی از بازارهای موازی امسال نداشتند؛ پس وارد بازار مسكن شدند.
وی افزود: با توجه به این كه در بهمن و اسفند فصل جابه جایی مستأجران نیست، به نظر نمی رسد نه تعداد معاملات اجاره رشد چندانی كرد و نه اجاره بها.
عقبایی درباره بازار اجاره بها امسال اظهار داشت: در فصل ابتدایی سال جاری بطور قطع رشد اجاره بها را خواهیم داشت؛ با توجه به این كه تورم عمومی حاكم بر جامعه در بخش مسكن اثر مهمی دارد، موجران نیز تحت تأثیر تورم عمومی مبادرت به افزایش اجاره بها خواهند كرد. دیدگاه عمومی این است كه تورم كالاها و خدمات مصرفی مانند نان، كرایه تاكسی، بنزین و… بر اجاره بها تأثیر بیشتری دارد تا بازار قیمت مسكن؛ از آنجایی كه تورم عمومی در امسال كم نشده و نخواهد شد، در بهار ۹۹ شاهد افزایش اجاره بها در حول و حوش یا حتی كمتر از تورم عمومی خواهیم بود. شیوع ویروس كرونا نیز بر این شاخص مؤثر است.


منبع:

1399/01/20
18:59:21
5.0 / 5
3648
تگهای خبر: بنزین , خدمات , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.