امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۱
فرمانده عملیات مدیریت كرونا در كلان شهر تهران:

به علت تراكم جمعیت و افزایش ترددهادر اواخر اسفند، كووید۱۹پس از نهفتگی درحال بروز و افزایش است

به علت تراكم جمعیت و افزایش ترددهادر اواخر اسفند، كووید۱۹پس از نهفتگی درحال بروز و افزایش است به گزارش هم ماشین فرمانده عملیات مدیریت بیماری كرونا در كلان شهر تهران با اشاره به افزایش مبتلایان كووید ۱۹ طی روزهای اخیر، اظهار نمود: به علت تراكم جمعیت و افزایش ترددها در هفته های واپسین اسفند ۹۸، این بیماری بعد از دوره نهفتگی در حال بروز و رو به افزایش است.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، دكتر علیرضا زالی افزود: آمار رو به افزایش مبتلایان نتیجه ترددهای غیر ضروری در سطح شهر و جدی نگرفتن سفارش هاست.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری كرونا در كلان شهر تهران با تاكید بر این كه پیش تر هم هشدارهای لازم داده شده بود و این آمار به هیچ عنوان دور از انتظار نیست، عنوان كرد: تا زمانی كه موارد جدید در كشور گزارش شود، در دوره تب اپیدمی قرار داریم و صرفا زمانی كه موارد جدید مشاهده نشود می توانیم اعلام نماییم تراز كرونا منفی شده است.
دكتر زالی افزود: تا زمانی كه موارد جدید مبتلا شدن اعلام می شود، با رشد ویروس كووید ۱۹ روبه رو خواهیم بود.
وی با اشاره به درصد مرگ و میر در زنان و مردان بر اثر مبتلا شدن به كرونا، اظهار داشت: بر مبنای الگوهای كشوری میزان مرگ و میر و ابتلاء در مردان بالاتر است به نحوی كه آقایان ۶۴ درصد از مبتلایان و فوت شدگان را به خود اختصاص داده اند.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری كرونا در كلان شهر تهران با اشاره به احتمال ماندگاری ویروس كووید ۱۹ در هوا، تصریح كرد: بر مبنای مطالعات جهانی هنوز هیچ یافته و مستنداتی بر تایید این كه ویروس كووید ۱۹ می تواند از طریق هوا منتقل شود و یا در هوا زنده بماند وجود ندارد. بنابراین، این مورد بر قوت خود باقی است كه ویروس كرونا از راه قطرات تنفسی به افراد منتقل می شود.
دكتر زالی با بیان این كه ویروس كرونا از چگالی و وزن بالایی برخوردار است، توضیح داد: این مورد امكان غوطه وری این ویروس را در هوا خیلی خیلی می كاهد، ازاین رو به علت نیروی جاذبه بدیهی است كه بر روی زمین و سطوح قرار گیرد.
وی تصریح كرد: شایع ترین راه های انتقال ویروس كرونا از راه قطرات و ترشحات تنفسی است.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری كرونا در كلان شهر تهران با بیان این كه، در بعضی از بیمارستان ها و مراكز خصوصی داروهایی با هزینه های بسیار بالا برای بیماران تجویز شده، اظهار نمود: با عنایت به مشاركت های خیلی خوب بخش خصوصی، ولی عمده بیماران مبتلا به كرونا در بخش های دانشگاهی و دولتی بستری و درمان می شوند.
دكتر زالی افزود: در موارد بسیار اندكی بیماران با مواردی نظیر تجویز داروهای گران قیمت مواجه می شوند، ولی مراكز درمانی مجاز به تجویز این داروها هستند كه در پروتكل های ملی درمان كرونا گنجانده شود.
ایشان در ادامه از تحقیقات گسترده بر داروهای ضد ویروس برای درمان كرونا در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: به محض اعلام نتایج اثرگذاری بالینی این داروها بر درمان بیماران مبتلا به كووید ۱۹ در پروتكل های ملی گنجانده خواهند شد.
وی ضمن قدردانی از زحمات و همكاری نیروهای بسیج، سپاه و بسیج جامعه پزشكی از آغاز شیوع ویروس كرونا، اظهار نمود: امروز روز قدردانی از تلاشهای تمامی دریادلانی است كه سلحشورانه و دلاورانه در كنار مردم خدمات عرضه می دهند.
دكتر زالی تصریح كرد: یكی از نهادهایی كه از روزهای آغازین انتشار كرونا و شكل گیری ستاد مدیریت بیماری كرونا، به سرعت، كارا و نگاهی مسئولانه در كنار كادر درمان و بهداشت، خدمات عرضه داد، نیروهای سپاه پاسداران و نیروهای سپاه حضرت سیدالشهداء(ع) بودند كه این مهم شایسته قدردانی است.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری كرونا در كلان شهر تهران با بیان این كه تا به امروز نیروهای سپاه از هیچ خدمت لجستیكی و تجهیزاتی فروگذار نبوده اند، از استمرار این خدمات پرارزش پیشتازانه در چارچوب حركتی بزرگ و ملی با عنوان تحقق بسیج ملی غربالگری اطلاع داد.
وی توضیح داد: با اجرای این طرح ملی در جهت آموزش، ارتقاء بهداشت، بیماریابی، قرنطینه بیماران مشكوك، فعالیتهای مستمر در كنار كادر درمانی و بهداشتی، شاهد همگرایی خواهیم بود.
منبع:

1399/01/09
23:49:10
5.0 / 5
3462
تگهای خبر: تردد , خدمات , شورا , مسئول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.