امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۱

اخطار تعدادی از استادان دانشگاه درباره عواقب انتشار اخبارغیرموثق از كرونا با طرح یك مثال

اخطار تعدادی از استادان دانشگاه درباره عواقب انتشار اخبارغیرموثق از كرونا با طرح یك مثال به گزارش هم ماشین تعدادی از استادان دانشگاه های علوم پزشكی در نامه ای به رئیس كمیته روابط عمومی قرارگاه مقابله با كرونا ویروس نسبت به عواقب انتشار برخی اخباری كه امكان دارد پشتوانه كافی و مناسب علمی نداشته باشند اخطار دادند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، در متن این نامه خطاب به دكتر جهانپور- رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی و رئیس كمیته روابط عمومی قرارگاه مقابله با كروناویروس آمده است: گاهی مشاهده می شود كه اخبار تهیه شده بجای این كه از نهادهای رسمی و معتبر صادر شده باشند، منتج از شایعاتی در فضای مجازی بوده و موجب ایجاد نگرانی بی مورد در مردم و روی آوردن آنها به روش های نامناسب برای پیشگیری و به تبع آن، غفلت از روش های مناسب می شود. این امر همین طور موجب می شود برخی امكانات و وسایلی كه صرفا در موارد خاصی باید استفاده شوند، كمیاب شده و از دسترس افرادی كه واقعا به آنها نیاز دارند بیرون رود.
برای مثال در خبری كه از بخش خبری شبكه سه سیما مورخ جمعه شب هشتم فروردین ماه پخش گردید، با استناد به مطالعه ای كه مرجع آن به غلط سازمان جهانی بهداشت ذكر شد، اشاره شد كه "این ویروس تا هشت ساعت در هوای محلی كه افراد سرفه یا عطسه كرده اند باقی می ماند. در ادامه گفته شد پزشكان متخصص تاكید می كنند به هیچ عنوان نباید بدون ماسك از منزل خارج شوید."» در مورد این خبر باید به چند نكته توجه داشت. منبع این خبر، مطلبی است كه در سایت خبری CNBC تحت عنوان خبر " WHO considers after study shows coronavirus can survive for medical staff‘airborne precautions’ in air " انتشار یافته است. در این خصوص نكات زیر را متذكر می شویم:

۱ - خبر مذكور هیچ گاه توسط سازمان جهانی بهداشت منتشر نشده و این سازمان درگاه های رسمی برای انتشار راهنماهای بهداشتی خودرا دارد این سازمان علاوه بر مستنداتی كه در زیر به آنها اشاره خواهد شد و صفحه پرسش و پاسخی كه در آن صراحتا انتقال هوابرد را مردود دانسته، با توجه به ابهامات پیش آمده، باردیگر دبیر كل سازمان جهانی بهداشت به همراه كارشناس عالی خود در برنامه زنده اینستاگرامی كه سه شنبه ۵ فروردین ماه انجام شد و همین طور در نشست مطبوعاتی بامدادان ۹ فروردین خود، انتقال این ویروس بوسیله هوا را مردود اعلام نموده است. پزشكان متخصص یاد شده در خبر مذكور چه افرادی هستند و چگونه از جانب سازمان جهانی بهداشت مطلبی عكس آنچه خود سازمان منتشر نموده را بیان می كنند؟

۲ - به سبب حساسیت بالای این موضوع، همكاران ما در مركز تحقیقات آلودگی هوای پژوهشكده محیط زیست، گروه مهندسی بهداشت محیط و گروه ویروس شناسی دانشكده بهداشت) مرجع رسمی تایید موارد مثبت آلودگی به ویروس( دانشگاه علوم پزشكی تهران كه همگی در بالاترین سطح علمی كشور هستند، طی مطالعه ای تحقیقاتی مصوب دانشگاه علوم پزشكی تهران، نمونه های مختلفی از هوای اتاق های محل بستری بیماران مبتلا به كووید - ۱۹ گرفته اند. نتایج این مطالعه كه نشان دهنده منفی بودن همه نمونه هاست، برای انتشار به یكی از معتبرترین مجلات علمی بهداشتی دنیا ارسال شده و می تواند بعنوان مدعای دیگری دال بر رد انتقال هوابرد ویروس باشد.

۳ - در همان خبر شبكه CNBC به نقل از دكتر Kerkhove Van Maria رئیس اداره بیماری های نوپدید و مشترك انسان و دام سازمان جهانی بهداشت ذكر شده كه كادر درمانی حین انجام فرایندهایی كه تولید ذرات معلق (آئروسل) می كنند، به سبب اینكه ممكنست این ذرات مدت كمی طولانی تری در هوا باقی بمانند، اهمیت دارد حین انجام این فرایندها احتیاط بیشتری بخرج دهند.
در ادامه نامه آمده است: منظور از این احتیاطات اضافه، كه در راهنمای انتشار یافته در تاریخ ۲۷ فوریه این سازمان هم تحت عنوان
Rational use of personal protective equipment for coronavirus disease ۲۰۱۹ ۲۱۹)-(COVID قید شده بوده، آن است كه این دسته از پرسنل باید از ماسك های اصطلاحا N۹۵ استفاده كنند در حالی كه سایر كادر درمانی چنانچه از همان ماسك های معمولی (جراحی) استفاده كنند كافی خواهد بود. این راهنما كه در تاریخ ۱۹ مارس تحت عنوان Rational use of personal protective equipment (PPE) for coronavirus disease (COVID-۱۹): interim guidance، ۱۹ ۳March ۲۰۲۰ و بعد از انتشار گزارش های پراكنده دال بر احتمال ضعیف وجود ویروس در هوا پخش شده، همان سفارش ها را بدون هیچگونه كم و كاستی تكرار كرده است. لازم به توضیح است راهنمای یاد شده پس از ترجمه توسط گروهی از متخصصین دانشگاه علوم پزشكی تهران به صورت الكترونیك منتشر و در اختیار عموم مردم قرار گرفته است.

۴- لازم به ذكر است نتیجه هیچ تحقیقی، تا زمانی كه توسط متخصصین مستقل مربوطه توسط نهادهایی مثل سازمان جهانی بهداشت، كه بالاترین نهاد مستقل علمی بهداشتی است مورد ارزیابی و جمع بندی قرار نگیرند، نمی توانند بعنوان سندی جهت استفاده توسط عموم و حتی متخصصان مورد استناد قرار گیرند. با توجه به این كه رشته تخصصی اینجانبان زمینه های مختلف طراحی، مطالعه، اجرا و نقد مطالعات علمی پزشكی و بهداشتی است، اذعان می داریم در مرور نقادانه این مطالعات و جمع بندی نتیجه همه مطالعاتی كه تا هر لحظه خاص انجام شده، سازمان جهانی بهداشت دقیق ترین دستورالعمل ها را به روزآوری نموده و منتشر می كند.

۵ - مركز مدیریت بیماری های امریكا نیز طی منابع مختلفی موضوع هوابرد بودن انتقال این ویروس را منتفی دانسته است پس به دلیلهای پیش گفته و بمنظور پرهیز از ایجاد هراس بی مورد و انجام رفتارهای غیر بهداشتی و خطرناك توسط مردم، خواهشمندیم دستور فرمایید در اسرع وقت نسبت به اصلاح خبر مذكور اقدام لازم صورت پذیرد و ازاین به بعد پیش از انتشار چنین خبرهایی از كمیته روابط عمومی قرارگاه مقابله با كرونا ویروس استعلام بعمل آورند.»1399/01/09
18:41:46
5.0 / 5
3605
تگهای خبر: آلودگی , تخصص , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.