امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵

كروناویروس چقدر روی سطوح زنده می ماند؟

كروناویروس چقدر روی سطوح زنده می ماند؟ هم ماشین: یك مطالعه جدید در مورد مدت زمان زنده ماندن كروناویروس روی سطوح و در هوا نشان میدهد كه كروناویروس می تواند به مدت سه ساعت در ذرات معلق در هوا زندگی كند، اما پژوهشگران تاكید می كنند كه این بدان مدلول نیست كه این ویروس بوسیله هوا منتقل می شود.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یك مطالعه بزرگ كه در مجله پزشكی The New England انتشار یافته است، گزارش داد كه كروناویروس جدید، عامل بیماری كووید-19 می تواند برای چند روز در بعضی از سطوح زنده بماند و حتی در ذرات معلق، در هوا به مدت چند ساعت قابل تشخیص می باشد.
این تحقیق مهم بینش ارزشمندی در مورد طول عمر این ویروس جدید در خارج از بدن انسان ارائه می دهد، با این وجود بعضی از كارشناسان معتقدند كه یافته های این تحقیق به معنای این نیست كه وقتی این ویروس می تواند چندین روز بر روی سطوح باقی بماند، به راحتی بوسیله هوا قابل انتقال باشد.
این تحقیق جدید توسط یك گروه مشاركتی از مؤسسه ملی بهداشت آمریكا، CDC، دانشگاه UCLA و دانشگاه پرینستون انجام شده است. پژوهشگران برای آزمایش پایداری این ویروس از یك نبولایزر برای تقلید از سرفه های انسان استفاده كردند و ذرات حامل ویروس را به هوا منتقل كردند. پژوهشگران همراه با آزمایش اینكه این ویروس چه مدت در هوا پایدار می باشد، ثبات آنرا در چهار سطح مختلف همچون پلاستیك، فولاد ضد زنگ، مس و مقوا مورد بررسی قرار دادند.
نتیجه گیری های این مطالعه كه به شكل گسترده ای در رسانه ها بازتاب یافته است، نشان میدهد كروناویروس برای چند روز بر روی سطوح مختلف و چند ساعت در هوا زنده می ماند.
در بیانیه پژوهشگران آمده است: دانشمندان كشف كردند كه این ویروس تا سه ساعت در ذرات معلق در هوا، حداكثر چهار ساعت روی مس، تا 24 ساعت روی مقوا و تا دو تا سه روز روی پلاستیك و فولاد ضدزنگ قابل تشخیص می باشد.
با این وجود، زنده ماندن این ویروس در هوا به معنای این ذكر نشده است كه این ویروس بوسیله هوا قابل انتقال است. همین طور نشان نمی دهد كه بعنوان مثال یك جعبه مقوایی آلوده می تواند بعنوان یك وسیله منتشر كننده ویروس در شرایط دنیای واقعی عمل كند.
این مطالعه در درجه اول میزان زوال و نابودی ویروس را در شرایط مختلف محیطی بررسی نموده است. این میزان بعنوان "نیمه عمر" شناخته شده است و مدت زمان لازم برای نابودی 50 درصد از ذرات ویروس را نشان میدهد. درك نیمه عمر ویروس برای ایجاد اقدامات مؤثر در بهداشت عمومی خصوصاً در بیمارستان ها حیاتیست.
این مطالعه بعنوان نمونه با نگاهی به فولاد ضد زنگ یادآوری می كند نیمه عمر كروناویروس جدید در آن حدود 13 ساعت است. با این وجود، ویروس تقریباً به مدت سه روز روی این سطح قابل تشخیص بود.
"گرگوری پولند" محقق كلینیك مایو توضیح داد: این واقعیت كه شما ویروس روی یك سطح قابل شناسایی است، لزوماً به معنای عفونی بودن آن نیست.
اینكه یك سطح خاص چه مدت عفونی باقی می ماند بستگی به تعداد زیادی از عوامل محیطی دارد كه به راحتی در یك مطالعه آزمایشگاهی قابل ارزیابی نیستند. بعنوان مثال، گرما و نور می توانند سرعت زوال ویروس را تسریع كنند.
"راس مك كینی" مسئول ارشد علمی دانشكده های پزشكی آمریكا می گوید: شما باید سطح مشخصی از قرار گرفتن در معرض ویروس را دریافت كنید تا آلوده شوید و این بدان معناست كه باید حجم كافی از ذرات ویروس به مقدار كافی بر روی سطح فرود بیاید تا سطح برای مدت قابل توجهی عفونی بماند.
مس كه یك ماده ضد میكروبی است، نیمه عمر ویروسی حدود سه ساعت و نیمی را نشان داد. همین طور نیمه عمر كروناویروس در مقوا هشت ساعت و روی پلاستیك 16 ساعت بود.
بدین سبب بااینكه مطمئناً امكان انتقال ویروس از بسته های پستی وجود دارد، اما بسیار بعید است كه ویروس بتواند مقدار زیادی در پروسه تحویل بسته زنده بماند.
"الیزابت مك گرا" متخصص بیماری های عفونی اظهار داشت: اگر انتقال بوسیله این نوع سطوح زیاد باشد، باید از چند ماه پیش شاهد انتشار گسترده و بین المللی این ویروس می بودیم. اگر كروناویروس بوسیله بسته های پستی انتقال می یافت، می توانستیم در اوایل شیوع كروناویروس، گسترش جهانی و فوری را در چین شاهد باشیم. اما ما چنین چیزی را شاهد نبودیم، بدین سبب به نظر من خطر آن خیلی كم است.
این مطالعه جدید مطمئناً بینش علمی ارزشمندی را در مورد چگونگی پایدار بودن كروناویروس جدید در برخی از سطوح مختلف ارائه می دهد.
پژوهشگران می گویند: نتایج این مطالعه نشان میدهد كه چرا تجزیه و تحلیل و بحث در مورد این ویروس مهم می باشد. این مطالعه توضیح می دهد كه چرا رسانه ها داستان هایی را منتشر می كنند كه دائماً با یكدیگر متناقض هستند. چونكه آنها به محض انتشار یك مطالعه، نتایج آنرا بعنوان نظریه مطرح می كنند و در صورتیكه هنوز تأیید نشده یا به شكل گسترده پذیرفته نشده اند، آنها را بعنوان واقعیت بیان می كنند.1399/01/05
23:33:53
5.0 / 5
3576
تگهای خبر: آزمایشگاه , تخصص , مسئول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.