امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵
گزارش هم ماشین؛

سقوط ۱۰ هزار تومانی اوراق تسهیلات مسكن

سقوط ۱۰ هزار تومانی اوراق تسهیلات مسكن هم ماشین: اوراق تسهیلات مسكن در شرایطی نیمه دوم اسفندماه را شروع كرد كه نرخ آن به ۶۰ هزار تومان رسیده بود، اما حالا طی روزهای اخیر، بار دیگر به بازه ۵۰ هزار تومانی سقوط كرد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، با بروز برخی نوسانات در بازار سرمایه طی دو هفته گذشته و همینطور كاهش شدید تعداد معاملات مسكن در ایام اخیر به علت شیوع كرونا، بازار اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن تحت تأثیر قرار گرفته و دو هفته پر فراز و فرود را سپری كرد؛ بگونه ای كه در ایام ابتدایی نیمه دوم اسفندماه، قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسكن تا ۶۰ هزار تومان هم رسید؛ اما در یك هفته اخیر، قیمت هر برگه تسهیلات مسكن با ۵ تا ۱۰ هزار تومان سقوط نسبت به دو هفته گذشته، به بازه ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان بازگشته و نوسانات گوناگونی را ثبت كرده است.
در این میان، به نظر می آید مهمترین عامل كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن، كاهش تعداد معاملات مسكن به دنبال كرونا باشد. به قول مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاك، تعداد معاملات مسكن اسفندماه نسبت به بهمن ماه، كاهش ۵۰ درصدی داشته و متهم ردیف اول این اتفاق را كاهش مراجعات مردم به دفاتر مشاوران املاك و فایل های خرید و فروش می توان دانست.
بر این اساس، تعداد برگه هایی كه در معاملات روز گذشته(28 اسفند 98) بازار اوراق تسهیلات مسكن به ثبت رسیده، در همه نمادهای معاملاتی تسه به جز تسه ۹۸۱۰ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در دیماه ۹۸) كه ۲۱ هزار و ۴۶۳ برگه بوده، كمتر از هزار برگه دست به دست شده است.
گران ترین برگه های تسهیلات مسكن در معاملات امروز (چهارشنبه ۲۸ اسفند) بعنوان آخرین روز فعالیت بازار سرمایه در سال ۹۸، برگه های تسه ۹۸۰۶ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در شهریور ۹۸) با ۵۶ هزار و ۸۶۰ تومان بود همینطور تسه ۹۸۰۷ (اوراق مسكن مهر ۹۸)، به قیمت ۵۵ هزار تومان و تسه ۹۷۱۲ (اوراق مسكن اسفند ۹۷) ۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان به متقاضیان عرضه شدند.
دو نماد تسه ۹۷۰۷ (اوراق مسكن مهر ۹۷) و تسه ۹۷۰۸ (اوراق مسكن آبان ۹۷) هم در دامنه قیمتی ۴۹ تا ۵۰ هزار تومان فروخته شد.
سایر نمادهای معاملاتی تسه هم در دامنه قیمتی ۵۰ تا ۵۳ هزار تومان خرید و فروش شدند.
همچنین تعداد معاملات ثبت شده در بازار امروز این ابزار نوین فرابورس، به جز نماد معاملاتی تسه ۹۸۱۰ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در دی ۹۸) كه به ۸۲۲ فقره رسید، در سایر نمادهای زیرمجموعه اوراق تسهیلات مسكن، كمتر از ۱۰۰ درخواست بوده است.

1399/01/02
23:05:09
5.0 / 5
3686
تگهای خبر: آب , ابزار , خرید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.