امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵
وزیر بهداشت مطرح كرد

تهدید نقدینگی در حوزه دارو یا ضرورت همكاری دولت در ارائه مجوز استخدام پرستاران

تهدید نقدینگی در حوزه دارو یا ضرورت همكاری دولت در ارائه مجوز استخدام پرستاران هم ماشین: وزیر بهداشت ضمن اشاره به تهدید نقدینگی در حوزه دارو و تولید مشكل در چرخه اقتصاد دارو، در عین حال به كمبود ۱۰۰هزار نیروی پرستاری در كشور اشاره و ابراز امیدواری كرد كه دولت در ارائه صدور مجوز استخدام پرستاری همكاری كند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، دكتر سید حسن هاشمی در یك برنامه تلویزیونی درباره بررسی عملكرد وزارت بهداشت در ۱۰۰ روز اول فعالیت دولت دوازدهم، اظهار نمود: یكی از اقداماتی كه در فعالیت تیم جدید غذا و دارو اتفاق افتاد، بازنگری سیاست ها برای حمایت از تولید داخل و قیمت گذاری دارو بود. هم اكنون دارو به علت نقدینگی دچار مشكل است؛ دارو فروخته می شود، اما شركت های دارویی پول آن را دریافت نمی كنند. این چرخه اقتصاد دارو را دچار مشكل می كند. طبق برنامه سازمان برنامه و بودجه، این مشكل باید تا آخر سال برطرف شود. البته در كنار آن كمی هم به همكاری سازمان تامین اجتماعی نیاز داریم؛ چون بیش از یكسال است كه بدهی های این سازمان معوق مانده است.
سخت گیری در كیفیت داروكاهش واردات دارووزیر بهداشت با اشاره به اینكه امروز نقدینگی تبدیل به تهدیدی برای دارو شده است، اضافه كرد: ما در مورد كیفیت دارو باید سخت گیر باشیم. در این دولت با وجود اینكه طرح تحول شروع شد و ۱۱ میلیون نفر هم بیمه شدند و مصرف دارو و تجهیزات پزشكی گسترده تر شد، اما واردات دارو به ۴۰۰ میلیون دلار كاهش پیدا كرد؛ مفهوم این كاهش واردات، حمایت از تولید داخل است. هم اكنون واردات دارو به ۱۰ درصد كاهش یافته است. درست است كه دارو كالایی استراتژیك است، اما نمی توان مردم را اجبار به مصرف دارویی كرد كه اثربخشی آن در مقایسه با داروهای دیگر كمتر است. ما باید بهترین دارو و تجهیزات را در اختیار مردم قرار دهیم. كوشیده ایم كه ۷۵ درصد بالاترین قیمت داروی خارجی را به تولید كننده نمونه مشابه داخلی آن بدهیم.
وی تصریح كرد: نباید اختیار انتخاب دارو را از پزشك و بیمار بگیریم. اگر جلوی واردات را بگیریم، مردم اعتراض می كنند. شركت های داخلی هم نباید برای مصرف داروهای داخلی از زور استفاده كنند.
وزیر بهداشت با اشاره به وارد شدن بیش از ۱۰۰ قلم داروی جدید در بازار دارویی كشور طی چهار سال گذشته، ادامه داد: نباید اعتماد مردم در زمینه تجهیزات و دارو سلب می گردد. آنها باید اعتماد كنند كه برای سایر مسئولین كشور و شخص اول مملكت هم از همان دارو و تجهیزاتی استفاده می گردد كه آنها مصرف می كنند. اعتماد مهمترین سرمایه ماست و به نفع شركت های داخلی است كه همین مسیر را طی كنند. اینكه بگوییم بهترین دارو و تجهیزات را داریم، كفایت نمی نماید. مهم این است كه در بازارهای بین المللی سهم خوبی از بازار دارو پیدا كنیم.
عملكرد دستگاه های مسئول كنترل قاچاق مناسب نیستوزیر بهداشت درمورد نحوه نظارت بر سلامت غذایی هم توضیح داد و اظهار داشت: خیلی از غذاهایی كه استفاده می كنیم سبب تولید بیماری های غیرواگیر می شوند، البته حجم و مقدار غذا هم بسیار مهم است. هر نوع روغن هم می تواند سبب گرفتگی رگ های بدن شود. ۵۰ درصد مرگ و میرها در كشور به علت مبتلا شدن به فشار خون است. ۳۰ درصد مردم فشار خون دارند، اما از آن بی خبر هستند. ۵۰ درصد دیابتی ها هم بیماری خویش را كنترل نمی كنند. ۴۰ درصد مردم هم دچار اضافه وزن و چاقی هستند و این ناشی از سبك زندگی نادرست و ورزش نكردن است.
وی اضافه كرد: برخی از موادغذایی موجود در كشور قاچاق و تقلبی هستند. دستگاه های مسئول در این زمینه خیلی موفق عمل نكرده اند. ما در مبحث نظارت كارآمد نیستیم، البته نظارت بر محصولات غذایی كه از گمرك وارد می شوند خوب است، اما مجموع تیمی كه نظارت بر محصولات بازار را انجام می دهند كمتر از ۲۰۰ نفر است.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه در ایران برای نظارت كمتر هزینه می كنیم، خاطرنشان كرد: یكی از اشكالات ما این است كه قانون می نویسیم، اما نظارت نمی كنیم. من باید سیاستگذار و ناظر باشم، اما الان كار من شده بیمارستان، تهیه شیر خشك و دارو و... و. تصدی گر شده ام و خودم باید بر خودم نظارت كنم. ازاین رو باید ساختار را تغییر داد و برای نظارت هزینه كرد.
ادامه حمایت از بیماران صعب العلاجوزیر بهداشت درباره چگونگی حمایت از بیماران صعب العلاج هم توضیح داد و اظهار داشت: تمام تلاش ما این است كه حمایت هایی كه شروع شده، صدمه نبیند و استمرار داشته باشد. آقای روحانی هم به تمام دولت این مورد را تاكید می كنند و می گویند مراقبت كنید مردم در تهیه تجهیزات، كاهش پرداختی از جیب و غیره مثل گذشته دوباره به زحمت نیفتند.
پیشنهاد بیمه خاص دندانپزشكی در كشورهاشمی با اشاره به اینكه در زمینه خدمات دندان پزشكی ناقص عمل كردیم، خاطرنشان كرد: ما توانستیم كار پیشگیری را برای كودكان زیر ۱۴ سال انجام دهیم. هم اكنون شیوع پوسیدگی چهار صدم درصد كاهش یافته و ۳۵ میلیون خدمت به این گروه سنی عرضه شده است. علاوه بر این سه هزار كلینیك دندان پزشكی هم به راه افتاده است.
وی ادامه داد: ۲۶ درصد پولی كه مردم از جیب خود می دهند در حوزه سلامت می دهند، بابت خدمات دندان پزشكی است. نمی توانم قول دهم كه این بسته خدمت را توسعه می دهیم؛ چون اعتباراتی نیاز است كه با عنایت به شرایط بودجه كشور دست نیافتنی است. پیشنهاد ما بیمه خاص دندان پزشكی است؛ با این وجود اگر خدمات را كلی تر بخریم، قیمت ها هم كاسته می شود. البته باید نظارت بیشتری به تعرفه ها و خدمات پرهزینه داشته باشیم و اگر تخلفی صورت گرفت با آن برخورد كنیم. بهترین كار در حوزه دندان پزشكی پیشگیری است. در غیر این صورت باید بخش عمده ای از هزینه های جیب مردم برای این خدمات دندانپزشكی پرداخت شود.
كمبود ۱۰۰هزار پرستار در كشوردولت در ارائه مجوز استخدام پرستاران همكاری كندوزیر بهداشت در ادامه درباره حوزه پرستاری هم با اشاره به اینكه وضعیت معیشت پرستاران در مقایسه با پزشكان و پرستاران كشورهای دیگر مناسب نیست، ادامه داد: در دولت قبل كمك هایی در زمینه كارانه پرستاران صورت گرفت، اما كافی نیست. پرستاران هم از این وضعیت ناراضی هستند و حق دارند. تعداد آنها كم است و به اندازه دو برابر كار می كنند. ما صد هزار پرستار در كشور كم داریم. این به مفهوم نبود پرستار نیست، بلكه دولت اجازه استخدام نمی دهد. ما آنها را مجبور می كنیم كه اضافه كار بایستند، ازاین رو فشار زیادی به این گروه وارد می گردد. امیدوارم دولت در این مورد همكاری كند و در دولت دوازدهم متفاوت تر در حوزه پرستاری عمل شود.
طرفدار "طب سنتی" هستیم نه "شیادی"هاشمی در ادامه صحبت هایش درباره طب سنتی هم با اشاره به اینكه ما طرفدار طب سنتی هستیم اما شیادی قابل ورود به این حوزه نیست خاطرنشان كرد: افرادی در لباس های رنگارنگ از باورهای مردم سوءاستفاده می كنند و خودشان را پشت تابلوی طب سنتی پنهان می كنند. ما در این زمینه كوتاهی زیادی كردیم. طب سنتی مكمل است و پزشكان نباید در حوزه طب مدرن از اثرات آن غافل شوند.1396/09/15
12:04:19
5.0 / 5
5053
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.