امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹

كرونا و ۶ خطا

كرونا و ۶ خطا به گزارش هم ماشین رئیس موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی در یادداشتی به بررسی شش رفتاری كه انتشار كرونا را بیشتر می كند، پرداخته است.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، دكتر روزبه كردونی در این یاداشت نوشته است:
« در مواجه با كرونا مدلهای همیشگی مواجه با بحران ها و مسائل از جانب كارگزاران حكومتی، مردم، روشنفكران و فعالین سیاسی و اصرار بر تدوام رفتارهای مبتنی بر جامعه شناسی خودمانی هیچ كمكی به كنترل و مهار كرونا نخواهد كرد. برای نمونه تداوم شش رفتار ذیل جز تشدید آثار منفی كرونا و بردن ما به تركستان اثری نخواهند داشت:
۱- كارگزاران حكومتی تصمیمات متناقض بگیرند. ( مانند تخصیص سهمیه بنزین برای سفرهای نوروزی )
۲- كارگزاران حكومتی تصمیات خویش را به سرعت عوض كنند و هر كدام تحلیل متفاوتی پیرامون كرونا عرضه كنند.
۳- كارگزاران حكومتی مسایل خویش را از راه نامه نگاری های علنی با یكدیگر بیان ( نه حل ) كنند.
۴- شهروندان و مردم كرونا را اصلا جدی نگیریم و با رویكرد همه چیزدانی و خود اجتهادگونه ضمن بی توجهی به سفارش های مرتبط، بخصوص اهتمام لازم به سفرهای غیرضروری و دید و بازدیدهای نوروزی داشته باشیم.
۵- روشنفكران با تبعیت از تعریف ادوارد سعید از روشنفكر، در مواجهه با كرونا فقط به طرح پرسش های مشكل آفرین و پیچیده، نقد حكومت و تجویزهای خودبینانه بسنده كنند.
۶-كنشگران سیاسی كرونا را فرصتی مناسب برای تسویه حساب سیاسی و بازسازی اعتبار اجتماعی خود تلقی كنند و در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.
كرونا مسئله ای نابسامان، منحصر به فرد و ناشناخته با پایانی غیر معین است. برای مقابله با آن هیچ تجویزی وجود ندارد. باید بر آن متمركز شویم، تغییر رفتار بدهیم و رفتارهای مبتنی بر جامعه شناسی خودمانی ( از جنس شش مورد بالا ) را كنار بگذاریم.
كرونا مسئله همه ماست، مسئله ای كه تابحال با مشابه آن مواجه نبوده ایم. كرونا در ادبیات سیاست گذاری از همان جنس مسائلی است كه "هورن" آن را آشفتگی ذهنی ( social mass ) "آكوف" آن را واقعیت بدون ساختار (unstructured reality ) و "هورست ریتل" و "ملوین وبر" آنرا بدخیم (wicked ) خوانده اند. این نوع مسائل فرمولاسیون مشخصی و نقطه پایانی ندارند و مدام در حال تغییر و تحول هستند.
در مواجه با كرونا نمی توان با فرافكنی، دیگران را مقصر دانستن، گله، انتقاد، شكایت و خود قربانی بینی مواجه گردید. كرونا مسئله ای است كه تابحال با آن مواجه نبوده ایم و در مواجهه با آن هیچ راهی نداریم جز اینكه رفتار خویش را تغییر دهیم.»1398/12/16
21:23:18
5.0 / 5
3852
تگهای خبر: بنزین , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.