امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵
مدیركل بنادر گیلان خبر داد:

تكذیب نقش راه اندازی موج شكن در خشك شدن تالاب انزلی

تكذیب نقش راه اندازی موج شكن در خشك شدن تالاب انزلی به گزارش هم ماشین مدیركل بنادر و دریانوردی گیلان از امضای تفاهم نامه با مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی برای لایروبی تالاب انزلی اطلاع داد.به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حمیدرضا آبایی، در مورد لایروبی تالاب انزلی كه در طرحی با مشاركت مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی در حال انجام می باشد، گفت: در این تفاهمنامه، یك سری مسائل و مشكلاتی برای تالاب انزلی پیش آمد كه بابت حجم رسوباتی بود كه سبب شد عمق تالاب دستخوشی برخی تغییرات شود.
وی افزود: این اتفاق در حالی افتاد كه صحبت های غیرعلمی عنوان شد كه برخی اعلام نموده بودند كه تاثیر موج شكن های انزلی این حجم رسوب را به وجود آورده و سبب شده تالاب به این روز افتاده و در حال خشك شدن باشد.
آبایی خاطرنشان كرد: به دستور وزیر راه و شهرسازی، مركز تحقیقات به این مسئله ورود كرد تا طرح های بنادر و دریانوردی گیلان كه توسط مشاوران ذی صلاح داخلی و خارجی انجام شده بود، بررسی شود تا معلوم شود آیا موج شكن های بندرانزلی در بالا رفتن رسوب تالاب انزلی نقش دارد یا دیگر مسائل دخیل است.
وی اضافه كرد: دراین زمینه با حمایت رئیس مركز تحقیقات و اطلاعاتی كه مشاوران ما در مورد موج شكن ها به دست آوردند، بررسی های علمی ثابت كرد، موج شكن های بندرانزلی تأثیری بر تالاب انزلی نداشته و نقشی در خشك شدن آن ندارند.
مدیركل بنادر و دریانوردی گیلان در ادامه با اشاره به عوامل تأثیرگذار در تالاب انزلی اظهار داشت: این بررسی ها نشان داد كه طرح های بالادستی سبب افزایش حجم رسوبات در آن شده و این اتفاق را رقم زده است. بارندگی هایی كه در بالادست رخ داد با شست و شوی رسوبات و ورود آن به تالاب دلیل كم شدن عمق را رقم زده اند.
وی اضافه كرد: پس از انجام مطالعات و بررسی ها با دستور مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر مكلف شد با بودجه خود لایروبی تالاب انزلی را با عنایت به طرح های گردشگری موجود، انجام دهد چون كه رسوب در محدوده كانال انزلی تاثیر زیادی بر كیفیت آن خواهد داشت.
آبایی خاطرنشان كرد: در همین زمینه عملیات بابت احیای تالاب انزلی انجام و هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی ۵ میلیارد تومان را بابت این مورد اختصاص دادند تا در كنار توان بخش خصوصی نسبت به تخلیه تله های رسوب در این تالاب اقدام گردد. این تله ها از قدیم بوده كه اقدامی در آنها انجام نگرفته بود تا به این شكل مسیرهای گردشگری باز و شرایطی فراهم گردد تا با مجموعه اقدامات سازمان در راه احیای تالاب قدم برداشته شده باشد.
مدیركل بنادر و دریانوردی گیلان در مورد این كه چه زمانی برای انجام این طرح پیشبینی شده است، اظهار داشت: بابت مدت زمان در نظر گرفته شده برای انجام این طرح، تلاش بر این است كه تا پیش از ایام نوروز سال جاری صورت گیرد. مطالعات در مورد محل هایی كه رسوب وجود دارد انجام گرفته و كار شروع شده است.
حمیدرضا آبایی درباره لایروبی بندر انزلی و اقدامات انجام گرفته دراین زمینه گفت: در بحث خود بندر انزلی با عنایت به شرایطی كه وجود دارد، نیاز است طرح هایی برای احیای اراضی غربی كانال انجام گیرد.
وی اضافه كرد: متأسفانه كانال به خاطر حساسیتی كه دارد، حجم زیادی رسوب در آن ایجاد می شود و توان ما برای این میزان رسوب كه در محوطه های بندری آنچنان نیست كه همه را لایروبی نماییم.
وی خاطرنشان كرد: به همین خاطر هم اكنون تنها مسیر تردد كشتی های تجاری و اسكله ها لایروبی می شوند. با دستور وزیر راه و مصوبه هیأت عامل سازمان بنادر، طرح بزرگی در مورد رسوب برداری در كانال انزلی در دستور كار بوده كه مقدمات و مطالعات آن در حال انجام می باشد.
آبایی در انتها اظهار داشت: دراین زمینه طی نامه ای به سازمان این مورد اعلام شده تا برای سال آینده با در اختیار داشتن مصوبه ای شرایط لایروبی فراهم گردد.

1398/12/06
23:21:34
5.0 / 5
4264
تگهای خبر: آب , تردد , سازمان , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.