امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
مدیركل بافت و بناهای تاریخی شهر تهران:

خانه اقدسیه هیچ یك از شاخصهای تاریخی بودن را ندارد

خانه اقدسیه هیچ یك از شاخصهای تاریخی بودن را ندارد به گزارش هم ماشین مدیركل بافت و بناهای تاریخی شهر تهران، خانه اقدسیه را فاقد شاخصهای لازم یك بنای پرارزش و تاریخی دانست و اظهار داشت: این بنا از لحاظ بصری بنای بسیار زیبایی است و گچ بری و آئینه كاری های خاصی در آن به كار رفته، اما این ساختمان شاخصهای لازمی كه یك بنا را به بنای پرارزش و تاریخی تبدیل می كند، ندارد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، ابوالفتح شادمهری در حاشیه بازدید از خانه اقدسیه ر پاسخ به سوالی در خصوص اینكه شاخصهای لازم برای ثبت یك ساختمان بعنوان بنای تاریخی چیست، عنوان كرد: به صورت مثال، بنا باید دارای معماری خاصی باشد و در دوره زمانی خاصی ساخته شده باشد؛ در تاریخ دوره زمانی خاص اینگونه است كه بعد از سلسله زندیه بنا باید ساخته شده باشد تا بتوان آنرا بنای تاریخی نامید. خانه اقدسیه پروانه ساخت خویش را در سال ۱۳۵۴ و پروانه آخر كار خویش را در سال ۱۳۷۶ گرفته است. همینطور شخص خاصی در این محل اقامت نداشته یا در این خانه اتفاق خاصی رخ نداده است كه بتوانیم برپایه این دو معیار، این بنا را بنایی تاریخی بنامیم.
وی خاطرنشان كرد: اگر اسنادی به دست ما برسد كه این ادعا را اثبات كند شخص خاصی در اینجا سكونت داشته یا حادثه مهمی رخ داده است، پس از آن می توان درمورد تاریخی نامیدن این خانه تصمیم گرفت.
برپایه گزارش شهرنوشت، شادمهری در انتها تصریح كرد: افراد زیادی می گویند كه شهرداران در اینجا سكونت داشتند اما معلوم نیست كه چه كسانی در اینجا اقامت داشتند. تا آنجایی كه من اطلاع دارم آقای مرتضی الویری كه البته نام ایشان را هم دوستان نقل كرده اند و من سندی از حضور ایشان در اینجا ندیده ام، چندماهی در اینجا اقامت داشتند و بعد از آن هیچ یك از شهرداران در اینجا سكونت نداشتند و بعید می دانم قبل از آن هم شهرداری در این خانه اقامت داشته باشد.
منبع:

1398/11/04
21:58:44
5.0 / 5
4630
تگهای خبر: ساخت , شهردار , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.