امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۲

تشریح شرایط بیمه نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان

تشریح شرایط بیمه نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان هم ماشین: نویسندگان و خبرنگاران همچون گروه هایی هستند كه از 26 شهریور سال شصت و نه در زمره‌ی مشمولین بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گرفتند. بر طبق توافقنامه میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مؤسسه كمك به توسعه فرهنگ و هنر و سازمان تامین اجتماعی، نویسندگان و پدیدآورندگان كتاب از تاریخ 11 آذر سال هشتاد و یك در چارچوب قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد مطابق مفاد موافقت نامه، حسب معرفی مرجع مربوطه نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه شده اند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی در گزارشی اعلام نمود: بمنظور تعمیم وگسترش پوشش بیمه به آحاد افراد جامعه و در اجرای قانون اصلاح بند ب و تبصره 3 ماده 4 قانون تامین اجتماعی مصوب 30 شهریور سال 65 مجلس شورای اسلامی و بخشنامه اجرائی مربوطه مصوب 29 مهر سال 66 هیات وزیران تابحال گروههای زیادی از اقشار جامعه ازجمله نویسندگان، روزنامه نگاران، خبرنگاران، هنرمندان تحت پوشش مقررات مربوط به بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گرفته اند.
مطابق بند «1» توافقنامه مذكور مقرر شد، مؤسسه یاد شده بعنوان نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امور مربوط به شناسایی، معرفی افراد واجد شرایط را انجام داده و برهمین اساس مؤسسـه متعهد شده به میزان 10درصد حداقل دستمـزد مصوب شورای عالی كار را در هر سال را بابت حق بیمه بعنوان كمك وزارتخانه مذكور برای هر یك از بیمه شدگان به سازمان تامین اجتماعی پرداخت كند.
برمبنای الحاقیه این توافقنامه در سال 82، علاوه بر نویسندگان و پدیدآورندگان كتاب گروه های بیشتری ازجمله هنرمندان رشته ‏های سینمائی، موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی شامل نقاشی، طراحی، گرافیست، خوشنویسی، نگارگری، مجسمه سازی، تذهیب و نویسندگان مطبوعات و خبرنگاران و عكاسان حرفه ‏ای و نویسندگان كتاب و مؤلف و مترجم و شاعران و مورخین نیز تحت پوشش و مشمول استفاده از مزایای مقرر در توافقنامه قرارگرفتند.
گفتنی است، از اول شهریور سال 85 مؤسسه كمك به توسعه فرهنگ و هنر كلیه تكالیف، تعهدات و حقوق مربوط به خودرا به صندوق اعتباری پشتیبانی از نویسندگان، روزنامه نگاران و خبرنگاران واگذار كرد.
در اجرای بند «ب» ماده 11 بخشنامه اجرائی ماده 7 قانون هدفمند سازی یارانه ها و در امتداد تعمیم و گسترش امر بیمه، نویسندگان، روزنامه نگاران، خبرنگاران و... با بهره مندی از كمك دولت به میزان ده بیست و هفتم حق بیمه كامل ( بانرخ 27درصد) برمبنای حداقل دستمزد مصوب شورای عالی كار بابت قسمتی از حق بیمه كه از محل منابع حاصله از هدفمند سازی یارانه ها توسط سازمان هدفمند سازی یارانه ها تامین می شود تا سقف سهمیه اختصاص یافته تحت پوشش تعهدات قانونی مربوط به بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گرفته اند.
حداكثر سن برای پذیرش درخواست و عقد قرارداد بیمه درباب هنرمندان برای مردان و زنان 50 سال تمام است كه در غیر این صورت متقاضی می بایست برابر مازاد سنی مقرر دارای سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی باشد.
3 نرخ حق پرداخت بیمه برای بیمه هنرمندان پیش بینی شده است كه برمبنای انتخاب هر كدام، از حمایت های سازمان تامین اجتماعی برخوردار می شود. نرخ 14درصد ( 12درصد سهم بیمه شده + 2 درصد سهم دولت ) شامل بازنشستگی و فوت پس از بازنشستگی است. نرخ 16 درصد ( 14درصد سهم بیمه شده + 2 درصد سهم دولت ) شامل بازنشستگی و فوت قبل و پس از بازنشستگی و نرخ 20 درصد ( 18درصد سهم بیمه شده + 2 درصد سهم دولت ) شامل بازنشستگی، فوت و ازكارافتادگی است.
درباب دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان باید گفت، اگر سابقه پرداخت حق بیمه قبلی این گروه از افراد كمتر از پنج سال تمام است، می توانند درآمد مبنای پرداخت حق بیمه خودرا بین 1.2حداقل دستمزد مصوب شورای عالی كار و حداكثر دستمزد مصوب زمان درخواست انتخاب كنند.
در صورتیكه بیشتر از پنج سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، می توانند درآمد مبنای پرداخت حق بیمه خودرا بین 1.2 حداقل دستمزد مصوب شورای عالی كار تا حداكثر میانگین دستمزد آخرین 360 روز پیش از ثبت تقاضا انتخاب كنند.
این گروه از بیمه شدگان و افراد تحت تكفل قانونی آنان می توانند با پرداخت حق سرانه درمان مصوب هیأت وزیران به تعداد افراد تحت تكفل با دریافت دفترچه درمانی از تمامی امكانات مراكز درمانی ملكی سازمان تامین اجتماعی در سراسر كشور و نیز امكانات مراكز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرارداد این سازمان استفاده كنند. میزان سهم بیمه شده از هزینه درمان كه فرانشیز نامیده می شود، برای خدمات پزشكی سرپایی 30 درصد و برای خدمات درمانی بستری 10 درصد است.
بیمه مشمولین واجد شرایط از تاریخ ثبت تقاضا در هریك از شعب سازمان تامین اجتماعی آغاز می شود. درصورتی كه پرداخت حق بیمه از جانب بیمه شده متوقف شود و بین تاریخ قطع پرداخت حق بیمه و پرداخت مجدد بیشتر از سه ماه فاصله ایجاد نشده باشد بیمه شده می تواند حق بیمه معوقه را به این سازمان پرداخت كند در غیر این صورت ارتباط بیمه شده با سازمان تامین اجتماعی قطع و ادامه بیمه وی موكول به تسلیم درخواست مجدد و موافقت سازمان خواهد بود.
در صورتیكه مشمولین این بخشنامه بعد از شروع بیمه به نحوی از انحاء از شمول مقررات این بخشنامه خارج و یا طبق قانون تامین اجتماعی یا سایر قوانین مربوطه می بایست حق بیمه را خود برمبنای مقررات دیگری پرداخت كنند موظفند مراتب را كتباً به سازمان تامین اجتماعی اعلام كنند.
منبع:

1398/10/20
16:03:02
5.0 / 5
4623
تگهای خبر: خدمات , سازمان , شورا , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.