امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
در گزارش هم ماشین مطرح شد

انتقاد از بی توجهی به پایه های جدید مالیاتی در لایحه بودجه ۹۹

انتقاد از بی توجهی به پایه های جدید مالیاتی در لایحه بودجه ۹۹ به گزارش هم ماشین عضو هیئت رئیسه كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: ستاندن مالیات از خانه های خالی با درآمد افزایش قیمت بنزین برابری می كند.علیرضا سلیمی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره ضرورت مقابله با فرارهای مالیاتی جهت جبران كسری بودجه اظهار داشت: متأسفانه دولت در لایحه بودجه سال ۹۹ كل كشور به پایه های جدید مالیاتی به عنوان یك درامد پایدار بی توجه بوده است؛ در لایحه بودجه ۹۹ بحث مالیات خیلی شفاف نیست. سوژه مالیات بر خانه های خالی در این لایحه ذكر نشده در صورتیكه درآمد حاصل از این پایه مالیاتی به اندازه درآمد حاصله از گران كردن بنزین، برای كشور درآمد به وجود می آورد.
وی اضافه كرد: علتش هم این است كه چون بعضی از مسئولان خودشان خانه خالی زیاد دارند، درآمد این پایه مالیاتی را در لایحه بودجه منظور نكردند. یعنی تعارض منافع است كه اجازه نمی دهد این لوایح به نتیجه برسد. همین طور سازوكار روشنی برای جلوگیری از فرار مالیاتی در نظر گرفته نشده است و در مقابل فشار مالیاتی را بر كارگر و كارمند افزایش داده اند و این ظلم است.
سلیمی اشاره كرد: در هر صورت كشور باید برمبنای مالیات اداره شود اما مالیات از مصرف ستاندن شود نه تولید؛ هم اكنون مالیات بر تولید، كمر تولیدكننده را شكسته است. در واقع باید هر كسی بیشتر مصرف می كند، بیشتر مالیات بدهند. استدلال دولت برای افزایش قیمت بنزین هم كمك بیشتر به فقرا بود كه دروغ است وگرنه باید این طرح به شكلی اجرا می شد كه مثلاً كسی كه در ماه بیشتر از ۱۰۰ لیتر بنزین مصرف می كند، مالیات بیشتر بدهد. ولی الان دولت همه را نقره داغ كرد.
وی در مورد افزایش تأمین نیازهای كشور از بازار داخلی گفت: هم اكنون بحث هایی در مورد اصلاح نظام تعلیقی و نظام گمركی وجود دارد. همین طور ما در حوزه عوارض هم باید اصلاحاتی انجام دهیم. قرار بود سامانه ای تشكیل گردد كه دستگاه ها نیازهایشان را در آن درج كنند تا پس از بازار داخلی تأمین شود ولی این دولت فقط حرف می زند، اهل عمل نیست. برای مثال بخشنامه اجرایی ۶۰ درصد قوانین مجلس هنوز تصویب نشده و مابقی آن هم اجرا نمی گردد.


منبع:

1398/10/07
20:19:39
5.0 / 5
4745
تگهای خبر: بنزین , تولید , دستگاه , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.