امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
مهر خبر می دهد

تغییر دستگاه مجری خط آهن رشت-آستارا برای بار پنجم

تغییر دستگاه مجری خط آهن رشت-آستارا برای بار پنجم به گزارش هم ماشین دستگاه مجری راه اندازی خط آهن رشت-آستارا برای پنجمین بار و با تصویب هیئت دولت، میان شركت راه آهن و شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل جابه جا شد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، هیئت وزیران در جلسه ۲۷ آذر ماه امسال با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و تأیید سازمان برنامه و بودجه در خصوص تغییر دستگاه مجری طرح راه اندازی راه آهن رشت-آستارا از شركت راه آهن به شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور موافقت نمود.
گفتنی است مصوبه مذكور در تاریخ ۳۰ آذر ماه از جانب اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه ابلاغ گردید.
در مصوبه مذكور، در مورد انتقال بودجه این پروژه از شركت ساخت به شركت راه آهن اظهار نظری نشده است.
گفتنی است این چهارمین بار است كه پروژه زیرساخت ریلی رشت-آستارا میان این دو دستگاه جابه جا می شود. همینطور جمهوری آذربایجان ۵۰۰ میلیون دلار برای راه اندازی این خط آهن فاینانس كرده است كه هنوز از انتقال این مبلغ به دستگاه مجری راه اندازی راه آهن رشت-آستارا خبری نیست. هم اكنون خط آهن آستارا (ایران) - آستارا (آذربایجان) ساخته شده است؛ همینطور راه آهن قزوین-رشت هم بهار امسال با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید؛ با ساخت راه آهن حد فاصل رشت تا آستارا، كریدور شمال جنوب میان ایران، آذربایجان، روسیه و فنلاند تكمیل شده و بندرعباس با خط آهن به هلسینكی متصل خواهد شد. دسترسی جمهوری آذربایجان به بندر شهید رجایی یكی از اولویت های توسعه ای برای این كشور به حساب می آید.
پیش از این هم در زمان وزارت عباس آخوندی، ساخت این پروژه ابتدا در دولت یازدهم به شركت راه آهن واگذار شد اما در خرداد ۹۷ (اوایل دولت دوازدهم) و در ماه های پایانی حضور آخوندی در این وزارت خانه، ساخت این پروژه به شركت ساخت رفت؛ ولی با عنایت به اینكه انتقال این پروژه به شركت ساخت، در هیئت دولت به تصویب نرسید، در شركت راه آهن ماند؛ بار دیگر در زمان ورود اسلامی به وزارت راه و شهرسازی، ساخت این راه آهن همراه با چند پروژه دیگر دراواخر پاییز ۹۷ به شركت ساخت منتقل شد اما به علت آنكه پروژه ریلی رشت -آستارا را آذربایجانی ها با شركت راه آهن ایران به توافق رسیده بودند، بار دیگر در اواخر زمستان ۹۷ به شركت راه آهن برگشت داده شد؛ هم اكنون برای پنجمین بار است كه اجرای پروژه مذكور به شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل واگذار شده است.
خاطرنشان می شود، وزیر راه و شهرسازی همزمان رئیس كمیسیون امور زیربنایی دولت بوده و مصوبات مذكور ابتدا در این كمیسیون تصویب و سپس به صحن هیئت وزیران برای تصویب منتقل شده اند.


1398/10/03
12:43:45
5.0 / 5
4521
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.