امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۱

اختلاف باسوادی بین زنان و مردان چقدر است؟ بعلاوه آخرین آمارهای بیسوادی

اختلاف باسوادی بین زنان و مردان چقدر است؟ بعلاوه آخرین آمارهای بیسوادی به گزارش هم ماشین رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینكه قبل انقلاب از هر 100 زن فقط 35.5 نفر باسواد بودند اظهار داشت: این آمار در سال 98 به بالای 94 درصد رسیده است.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، شاپور محمدزاده در نشست خبری گرامیداشت چهلمین سالروز هفته سوادآموزی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیاری در كشور شاهد بودیم كه تاسیس نهضت سوادآموزی همچون آنهاست اظهار داشت: پیش از انقلاب از هر ۱۰۰ ایرانی بالای شش سال سن، ۵۲.۵ نفر بیسواد بودند؛ خوشبختانه در آخرین سرشماری سال ۹۵ به رشد نرخ باسوادی بالای ۸۰ درصد رسیده ایم.
وی ادامه داد: در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ ساله ها، میزان باسوادی ۴۸.۸ درصد بود كه در سال ۹۵ به ۹۴.۷ رسیده است و الان به مرز ۹۶ درصد افزایش یافته است. در سال ۵۵، حدود ۶۱.۷ درصد مردان باسواد بودند كه امسال به مرز ۹۷ درصد رسیده است. اما قبل انقلاب در میان زنان ازهر ۱۰۰ نفر فقط ۳۵.۵ نفر باسواد بودند كه در سال ۹۸ به بالای ۹۴ درصد رسیده است. اختلاف باسوادی بین زنان و مردان به ۲.۸ درصد رسیده است.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینكه پیش از انقلاب ۵۸ درصد جمعیت شهری باسواد بودند اما حالا بالغ بر ۹۷.۵ درصد باسوادند اشاره كرد: همین طور در جمعیت روستایی از هر ۱۰۰ نفر ۲۸ نفر باسواد بودند اما حالا به بالای ۹۰ درصد رسیده است. فاصله بین روستا و شهر از ۴۰ درصد به حدود ۶ درصد رسیده است.
وی به طرح آموزش اولیای بیسوادان اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد قابل توجهی از اولیای بیسوادان مدارس سر كلاس های نهضت نشستند و ۴۴۳ هزار نفر از این طریق باسواد شدند.
وی به سوادآموزی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال از سال ۹۴ اشاره نمود و اظهار داشت: بالغ بر ۶۷۲ هزارنفر مورد آموزش قرار گرفتند. طرح موفق دیگر ایجاد مراكز یادگیری محلی است كه از سال ۹۴ احیاء شد. بالغ بر ۳۰۰۰ مركز داشتیم كه فعالیت آنها به دلایلی از سال ۸۶ متوقف شده بود و از سال ۹۴ باردیگر احیاء شد و الان بالغ بر ۴۵۰ مركز یادگیری داریم و باید تا سال ۹۹ شمار این مراكز به ۷۵۰ برسد.
محمدزاده افزود: طرح حلقه های كتاب و كتابخوانی نیز طرح موفقی بود كه در دهه اخیر اجرا شد. طرح خواندن با خانواده نیز طرح موفق دیگری بود كه از سال ۷۶ تا ۸۹ با سه عنوان كتاب برای ۵ میلیون نفر از سوادآموزان دوره مقدماتی و دیگر گروه ها آغاز شد و گام دوم آن در سال ۹۵ شروع شد و بیشتر از ۱۶۲ هزار نفر تحت آموزش قرار گرفتند.
وی به آموزش اتباع خارجی اشاره نمود و اظهار داشت: در سال های اخیر ۸۱۱ هزار و ۹۸۹ نفر را تحت آموزش قرار دادیم. هدف گذاری امسال ۳۳ هزار نفر است و تا حالا حدود ۲۲ هزار نفر ثبت نام كرده اند. كمكهای بین المللی ۴ درصد هزینه های ما را پوشش می دهد و ۹۶ درصد هزینه سوادآموزی آنها را خود ما تقبل می نماییم.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به انعقاد ۳۵ تفاهم نامه با سازمانهای مختلف همچون سازمان زندانها اشاره نمود و اضافه كرد: سوادآموزی زندانیهای ۱۰ تا ۶۰ ساله را درنظر گرفتیم و در ۴۰سال اخیر بالغ بر ۷۶۹ هزار و ۵۱۳ زندانی را باسواد كردیم.
وی به سوادآموزی نیروهای مسلح اشاره نمود و اظهار داشت: سربازهایی داریم كه بیسواد هستند. بالغ بر ۵۴۶ هزار نفر را در ۴۰ سال اخیر باسواد كرده ایم. البته در سال های اخیر این تعداد خیلی كم شده و تعداد سربازان بیسواد در هرسال كمتر از ۵۰۰ نفر بوده است.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینكه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بیسواد ۱۰ تا ۴۹ ساله برمبنای آخرین سرشماری سال ۹۵ و خوداظهاری افراد داریم كه ۴۰۰ هزار نفر اتباع خارجی هستند اظهار داشت: بدین سبب ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بیسواد در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال داریم. البته آمار پایگاه اطلاعات خودمان كه اطلاعات سوادآموزی ۵۰ میلیون ایرانی را جمع آوری كرده نشان میدهد كه این تعداد بیسواد نداریم و شمار بیسوادان مطلق ما حداكثر ۶۰۰ هزار نفر است و ۴۰۰ هزار كم سواد داریم؛ البته فعلا ملاك ما همین آمار سرشماری رسمی سال ۹۵ است كه نشان میدهد تعداد بیسوادان ما كمتر از ۲ میلیون نفر است.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به كسب جوایز بین المللی برای نهضت سوادآموزی اشاره نمود و اظهار داشت: طرح نماز، كلید بهشت نیز با هدف ترویج معارف نماز و فرهنگ درست خواندن نماز به اجرا درآمد و از سال ۹۶ تا كنون برای حدود ۴۹ هزار نفر آموزش دهنده و تعداد ۴۶۶ هزار نفر از سوادآموزان دوره های سوادآموزی به اجرا درآمده است.
محمدزاده اضافه كرد: در سالهای اخیر بالغ بر ۵۰۰ عنوان كتاب تولید كردهایم.
ادامه داردمنبع:

1398/10/01
10:58:56
5.0 / 5
4688
تگهای خبر: تولید , سازمان , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.