امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

حدود یك سوم معلولان فارس تحت پوشش بهزیستی هستند

حدود یك سوم معلولان فارس تحت پوشش بهزیستی هستند هم ماشین: ایسنا/فارس بگفته مدیركل بهزیستی استان فارس، بیشتر از 450 هزار معلول در این استان زندگی می كنند كه تعداد 130 هزار نفر از آنان تحت پوشش و مددجوی بهزیستی هستند.


محمدصادق كشفی نژاد سه شنبه ۱۲ آذر در آیین روز جهانی معلولان در شیراز، یكی از اهداف برگزاری روز جهانی معلولان را یادآوری این نكته دانست كه ۱۰ درصد جامعه را معلولان می سازند و اظهار داشت: این قشر از جامعه همانند دیگران باید از زندگی و امكانات مناسب و عادلانه برخوردار باشند.
او اشاره كرد: باید همه كسانی كه مسئولیت در حوزه های مختلف دارند ایجاد شرایط مناسب برای رندگی همه این عزیزان توام با تكریم را بعنوان تكلیف همیشگی خود قرار دهند.
مدیركل بهزیستی فارس افزود: كسی معلولیت را انتخاب نمی كند بلكه افراد معلول یا به واسطه موارد ژنتیكی یا واقعیت هایی مانند تصادفات و سقوط به عارضه معلولیت گرفتار شده اند.
كشفی نژاد با اشاره به اینكه بی مسئولیتی هایی نظیر رعایت نكردن اصول و قوانین رانندگی و وقوع تصادف، عامل قسمتی از معلولیت ها در كشور است، بابت تمام تقصیرات و كوتاهی ها در ارائه خدمات به جامعه معلولان استان فارس از حاضران در جلسه حلالیت طلبید.
او همین طور عنوان كرد: انتظار داریم همه مسئولان بعنوان شركای اجتماعی ما تمام تلاش خودرا به كار بگیرند تا بتوانیم موانع پیش روی زندگی راحت تر معلولان جامعه را برداریم.
مدیركل بهزیستی فارس اشاره كرد: انتظارات، نیازمندی ها و خواسته ها و توانمندی ها و حقوق شهروندی معلولان با نگاهی به گذشته و امید به آینده شناسایی شده است.
كشفی نژاد اظهار داشت: در امتداد ایجاد اشتغال برای افراد معلول نزدیك به ۴۵ هزار معلول بوسیله ساز و كار تشویقی كه اداره كل بهزیستی مهیا كرده است تا بوسیله وام و پرداخت حق بیمه بتوانند شاغل شوند.
مدیركل بهزیستی استان فارس همین طور بیان كرد: الان حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ معلول جویای كار هستند كه ۴ هزار و ۵۰۰ نفر از آنها دوره های آموزشی لازم را طی كردند و بزودی شاغل خواهند شد.
به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در این مراسم اظهار داشت: شهروندان نقاطی را كه برای تردد معلولان مناسب سازی نشده است، بوسیله ۱۳۷ به شهرداری اطلاع دهند.
ابراهیم گشتابی راد با اشاره به اینكه شاهد حضور برخی از قهرمانان پرافتخار ملی، بین المللی و پاراالمپیكی در استان فارس هستیم، اضافه كرد: سال هاست كه اقداماتی برای سالمندان، كودكان و معلولان در سطح شهر انجام می شود اما پیشرفت كار اندك است و قابل مشاهده عمومی نیست.
او به برخی اقدمات مانند اتوبوس هایی كه با علامت صندلی چرخدار در سطح شهر برای معلولان وجود دارد و یا وجود علامت بالای صندلی بعضی از اتوبوس ها و مترو ویژه معلولان اشاره و اشاره كرد: با وجود این اقدامات اما وقتی در سطح شهر قدم می زنیم مشاهده می نماییم كه مشكلاتی برای تردد معلولان وجود دارد.
حمید آزرمی، رئیس اداره بهزیستی شهرستان شیراز نیز در این مراسم خطاب به رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز خواهان مناسب سازی فرهنگی به معنای اصلاح نگرش ها و باورهای فرهنگی نسبت به معلولان در جامعه در كنار مناسب سازی های محیطی شد.
عضو شورای شهر شیراز نیز در ادامه این مراسم با تاكید بر اینكه مدیریت شهری باید زمینه مشاركت افراد دارای معلولیت برای دسترسی عادلانه به امكانات شهری ایجاد شود، اظهار داشت: متاسفانه در شهر شیراز توسعه معابر شهری و استفاده از امكانات شهری، جهت استفاده معلولان مناسب نمی باشد و جای تاسف دارد.
سید احمدرضا دستغیب اشاره كرد: معلول واقعی كسی نیست كه مشكل فیزیكی و معلولیت داشته باشد بلكه كسی كه دل و قلب معلولی نسبت به خداوند داشته باشد، معلول واقعی است.
به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا همزمان با ۱۲ آذر و روز جهانی معلولین، مراسمی با حضور تعدادی از معلولان در شیراز برگزار و در قسمتی از این آئین، از معلولان توانمند و موفق تجلیل شد.
در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از توانمندی های معلولان در حوزه های هنری و صنایع دستی نیز در حاشیه این مراسم برپا بود.
منبع:

1398/09/12
14:34:18
5.0 / 5
4664
تگهای خبر: اشتغال , تردد , تصادف , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.