امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۶
یك مقام مسئول اعلام كرد:

تعرفه دیركرد حمل كانتینر كشتیرانی های خارجی از فردا كاسته می شود

تعرفه دیركرد حمل كانتینر كشتیرانی های خارجی از فردا كاسته می شود به گزارش هم ماشین یك مقام مسئول، از كاهش تعرفه توافقی ارزی دیركرد حمل كانتینر شركت های كشتیرانی خارجی، از روز یكشنبه ۱۰ آذر اطلاع داد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، مسعود پل مه عصر امروز شنبه ۹ آذر در نشست خبری انجمن كشتیرانی و خدامت وابسته تصریح كرد: در ابتدای سال ۹۷ با خروج آمریكا از برجام، تهدیدات اقتصادی ضد كشورمان شكل گرفت و شركت های بزرگ كشتیرانی هم در همین راستا از همكاری با كشور ما سرباز زدند.
وی اضافه كرد: اواخر اردیبهشت امسال، ما تعرفه هزینه دیركرد كانتینر (حق توقف كانتینر) تغییر دادیم تا مانع بروز هیجانات بر بازار شود.
دبیركل انجمن كشتیرانی و خدمات وابسته اظهار داشت: در یك سال گذشته، مذاكرات مستمری با بخش های مختلف اقتصادی دولت و بخش خصوصی داشتیم و به توافق ضمنی با دست اندركاران در اینباره رسیدیم.
پل مه افزود: طی مذاكرات با شركت های خارجی كه با ما تعامل دارند، به این توافق رسیدیم كه نرخ هزینه دیركرد بر مبنای فرمولی كه طی ۳۵ سال قبل داشتیم، اتفاق بیفتد كه از فردا این تعرفه اجرا می گردد.
وی توضیح داد: در گذشته مبانی به مفهوم ارزی بر پایه ۵ و ۱۰ دلار به نرخ تسعیر پول ملی بود و ارز وصول نمی شد؛ اما چون تعاملات ارزی در حوزه دریا بر پایه دلار می چرخد، به این توافق رسیدیم كه همان فرمول حاكم شود و از درج تعرفه های مختلف و سنگین روی بارنامه ها، جلوگیری گردد.
دبیركل انجمن كشتیرانی تاكید كرد: امیدواریم این كنترل تعرفه ای باعث شود بخش قابل توجهی از هزینه های حمل در حق توقف كانتینر، كاهش پیدا كند.
پل مه با اشاره به اینكه در كشور دو تعرفه داریم، اظهار داشت: نخستین مورد تعرفه توافقی و انعقاد قاعده حقوقی منظم است و چنانچه این توافق نباشد، باید از تعرفه شورایعالی هماهنگی كشور تبعیت كند و چنانچه تبعیت نكند، با او برخورد می شود.
وی با اشاره به اینكه بخش قابل توجهی از كالاهای ورودی به كشور به شیوه كانتینری است، اظهار داشت: تا آخر آبان ماه، طبق آمار سازمان بنادر و دریانوردی، ورودی كالا به كشور به شیوه كانتینری یك میلیون و ۹ هزار TEU بوده است كه تا یك و نیم میلیون TEU تا آخر سال افزایش می یابد.
دبیركل انجمن كشتیرانی اظهار داشت: اگر قرار باشد كالاها با زمان ماندگاری بالا در بنادر در انتظار ترخیص بمانند، نرخ مصرفی كالاها افزایش می یابد.
پل مه با اشاره به اینكه فرمول مذكور برای شركت های خارجی است، اظهار داشت: مبانی تسعیر برپایه نرخ ETS است كه همواره در پرتال سازمان بنادر، با منبع بانك مركزی مشخص است.
وی تاكید دارد: ۵۷ تعرفه كه روی بارنامه و از مبانی توافقی استفاده می كردند را در این میان احصا كرده ایم و در این راستا، ۶۰ درصد نرخ تمام شده در حوزه تعرفه و حداكثر ۸۰ درصد تنزل می یابد.
دبیركل انجمن كشتیرانی درباره سوخت كم سولفور كه از دهم دیماه امسال برای شناورها طبق تاكید سازمان جهانی دریانوردی الزامی می شود، اظهار داشت: كوتاهی برای تأمین سوخت كم سولفور داشته ایم كه انتظار داریم دولت حمایت كند؛ اما كوتاهی در تولید این سوخت از جانب متولیان انجام شده است.

1398/09/10
14:36:55
5.0 / 5
4351
تگهای خبر: آب , اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.