امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
یك مقام مسئول در سازمان بنادر؛

تخلیه كانتینر در چابهار و بندر شهید رجایی

تخلیه كانتینر در چابهار و بندر شهید رجایی به گزارش هم ماشین مدیركل بنادر سیستان و بلوچستان اظهار داشت: هزینه تخلیه كالا در بندر شهیدبهشتی هزار دلار به ازای هر كانتینر ارزانتر از بندر گوادلر پاكستان و ۱. ۵ میلیون تومان ارزان تر از بندر شهید رجایی است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، بهروز آقایی در نشست خبری درباره نتایج سرمایه گذاری در بندر چابهار و توسعه بندر شهید بهشتی اظهار داشت: مهمترین دلیل سرمایه گذاری سنگین دولت در بندر چابهار این است كه این بندر تنها منطقه بندری اقیانوسی ایران است كه در خارج از خلیج فارس قرار داشته و سوپاپ اطمینان سایر بنادر محسوب می شود
وی درمورد جایگاه بندر شهید بهشتی در حوزه ترانزیت، ترانشیپ، صادرات و واردات كالا اضافه كرد: در منطقه خلیج فارس و دریای عمان حقیقتا جایگاه ترانزیت و ترانشیپ جبلعی امارات متحده عربی و شهید رجایی ایران در رتبه های اول و دوم قرار دارند ولی چابهار ظرفیت بالایی برای تبدیل شدن به یكی از بنادر مهم حوزه خلیج فارس و دریای عمان رادارد.
در حال حاضر ۱۴. ۵ میلیون تن در سال سوخت در شناورهایی كه به بنادر این منطقه تردد دارند مصرف می گردد كه ۸۵ درصد آن را ایران تامین می كند. باتوجه به موقعیت چابهار در ورودی به دریای عمان و خلیج فارس این بندر می تواند در بخش بانكرینگ (انتقال سوخت مصرفی شناورها) از جایگاه مهمی برخوردار خواهد بود.
مدیركل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان یكی دیگر از مزایای بندر چابهار را نزدیكی این بندر به حوزه CIS و افغانستان عنوان و اظهار نمود: اگر مقاصد نهایی كالاهایی كه توسط شناورهایی كه از سایر كشورها وارد حوزه دریای عمان و خلیج فارس می شوند كشورهای آسیای میانه و افغانستان باشد بهترین منطقه برای تخلیه و بارگیری كالا بندر چابهار است.
وی درمورد جایگاه بندر شهید بهشتی در زمینه ترانزیت خاطرنشان كرد: ۳۲ میلیون جمعیت افغانستان به عنوان پس كرانه بندر چابهار محسوب شده كه با عنایت به اینكه ۹۵ درصد نیاز افغانستان با استفاده از واردات انجام می گردد اهمیت و جایگاه بندر چابهار مشخص خواهد بود به خصوص كه هیچ مسیری امن تر و راحت تر از پهلوگیری بندر چابهار نیست.
به گفته آقایی هزینه تخلیه و بارگیری كالا در بندر چابهار با هدف ترانزیت كشورهای آسیای میانه و افغانستان به ازای كانتینر ۲۰ فوتی، ۱۰۰۰ دلار ارزان تر از پهلو گیری در بندر پاكستان است و ۱. ۵ میلیون تومان ارزان تر از بندر شهید رجایی خواهد بود. ضمن اینكه بندر چابهار به عنوان محل بارگیری مواد معدنی افغانستان به صرفه ترین بندر به حساب می آید به خصوص كه این كشور معادل دو میلیاردتن به اندازه كل ذخایر نفتی آمریكا مواد معدنی دارد كه برای صادرات آنها به بندر چابهار نیاز دارد.
وی با اشاره به اینكه از سال ۹۴ تا ۹۶، ۴۱ میلیون تن كالای اساسی وارد كشور شده تصریح كرد: شاید درحالت عادی بندر چابهار سهم چندانی از این میزان واردات نداشته باشد اما در حالت بحرانی این بندر می تواند بعنوان تنها پورت تخلیه كالا مورد استفاده قرار گیرد.
مدیركل بنادر سیستان و بلوچستان درمورد نقش بندر چابهار در زمینه صادرات تصریح كرد: سیستان و بلوچستان ۱. ۲ میلیون تن مواد معدنی در خود دارد كه با عنایت به اینكه تا ۵ سال آینده معادن منطقه گل گهر به اتمام می رسد و باید از معادن سیستان و بلوچستان آغاز به استحصال كنیم اهمیت بندر چابهار بعنوان بندر صادراتی مشخص خواهد شد.
وی با اشاره به اتمام مطالعه فازهای توسعه بندر شهید بهشتی در سال ۸۶ و آغاز به فعالیت عمرانی برای توسعه ان بندر از همان سال بیان داشت: تابحال ۹۰۰ میلیارد دلار و نزدیك به یك میلیارد دلار در این بندر سرمایه گذاری شده است كه ۶۵۰ هزار متر موج شن ۱۷۰۰ متر اسكله، ۲۰۳ هكتار استحصال از دریا و افزایش خاك ایران در دریا محوطه سازی با استفاده از مواد حاصل از لایروبی حوضچه بندر و پر كردن آن با بتن. جایگذاری بیش از ۳۵ هزار هكتار و قابلیت انجام هر گونه عملیات بندری بخصوص در حوزه فعالیت كانتینری از نتایج این سرمایه گذاری سنگین است.
وی ادامه داد: بهمن ماه سال قبل نخستین تجهیزات پیشرفته تخلیه و بارگیری شامل ۹ دستگاه جرثقیل در بندر چابهار تخلیه و مونتاژ شد و در اردیبهشت ماه ۱۳ دستگاه لیفتراك تخیله و بارگیری شد. در ماه گذشته هم ۴ دستگاه مكنده لایروب ۶۰۰ تن بر ساعتی وارد بندر شد و تابحال دو دستگاه آن مونتاژ شده است و این دستگاه با آلمان تولید شده است استراكچر ماشین سازی اراك انجام می دهد.
مدیر بندر چابهار درباره طرح های آتی این بندر تصریح كرد: در صورت تكمیل پنج فاز توسعه بندر شهید بهشتی ظریفت آن تا ۸۵ میلیون تن در سال ارتقا می یابد با این حال كشور چین هم در حال سرمایه گذاری ۶میلیارددلاری بندر گوادلر پاكستان است كه سبب می گردد ظرفیت این بندر تا ۴۰۰ میلیون تن بیشتر شود. در پس كرانه های بندر چابهار هم در بحث ریل و جاده اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است كه راه آهن ۶۱۰ كیلومتری چابهار – زاهدان در حال فعالیت بوده و تابحال ۲۵. ۷ درصد از پروژه به انجام رسیده پیش بینی می گردد تا سه سال آینده ریل چابهار به زاهدان به آخر برسد.
آقایی در بخش دیگر از اظهارات خود به دریافت ۴۰۳ میلیون دلار تحصیلات از صندوق توسعه ملی اشاره كرد و اظهار داشت: بخشی از این تسهیلات برای تجهیزات بندری هزینه شد و بخشی هم به انعقاد قرارداد برای انجام فعالیت های عمرانی در این بندر اختصاص یافت. همینطور دو قرارداد با هندی ها به ارزش ۸۵ و ۱۵۰ میلیون دلار به امضا رسانیدم كه در ابتدا قرار داد ۸۵ میلیون دلاری انجام می گردد و بعد از آن وارد قرارداد ۱۵۰ میلیون دلاری می شویم. قرارداد با هندی ها ۱۰ ساله و BOT بوده كه در بخش صادرات و ترانزیت سهم ما از هندی ها بیشتر است اما در ترانشیپ هندی ها سهم بیشتری خواهند داشت همینطور هندی ها برای دریافت اپراتوری بندر ورود كنند قرارداد ما با شركت داخلی سینا ابلاغ نخواهد شد.
وی دیگر قرارداد بندر چهابهار با طرف هندی را ترانزیت ۱۱۰ هزار تن گندم از چابهار و افغانستان عنوان نمود و اضافه كرد: هند سالانه یك میلیون و ۱۰۰ هزار تن به افغانستان صادر می كند كه اگر این ۱۱۰ هزار تن به طور كامل اجرایی شود می بایست با استفاده از ۴۷ هزار كانتینر كه شامل حمل و نقل جاده ای با ۴۷ هزار تریلر در جاده های استان می گردد این ترانزیت صورت گیرد بر مبنای برآورد اداره كل بنادر سیستان و بلوچستان انتقال این حجم بار از استان صرفا در بخش استانهای سیستان و بلوچستان می تواند ۵ هزار میلیاردتومان گردش مالی تولید كند.
وی در انتها تصریح كرد: برای افزایش ترانزیت از چابهار به افغانستان باید بطور قطع بخشی از هزینه های جابجایی كالا حذف شود كه می تواند شامل هزینه های متقابل گمركی ایران و افغانستان باشد البته در بحث سوخت تابحال تعرفه انتقال هر تریلر را از ۳۰ سنت به ۱۰ سنت كاهش دادیم اما برای افزایش ترانزیت باید هزینه های تعرفه متقابل دو كشور برداشته شود. 

1396/09/07
00:22:35
5.0 / 5
4966
تگهای خبر: ترانزیت , تولید , جاده , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.