امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹

نقش خانواده در مراقبت های درمانی بیماران دیابتی

نقش خانواده در مراقبت های درمانی بیماران دیابتی هم ماشین: همزمان با چهاردهم ماه نوامبر و روز جهانی دیابت بر نقش خانواده در جلوگیری از این بیماری و مراقبت از مبتلایان به آن تاكید گردیده است.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، شعار روز جهانی دیابت در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ "خانواده و دیابت تحت عنوان " انتخاب شده است. این كمپین دو ساله به دنبال افزایش آگاهی از تأثیر بیماری دیابت بر خانواده های بیماران دیابتی و شبكه های حمایتی و همینطور بهبود نقش حیاتی خانواده در پیشگیری و مراقبت در مقابل دیابت بوده است.
مجموع شواهد حاكی از تأثیر مثبت حمایت های خانواده از مبتلایان به دیابت است. دیابت بیماری مزمنی است كه مدیریت آن نیازمند خودمراقبتی طولانی مدت توسط خود بیمار است. همینطور والدین، همسر، دیگر اعضای خانواده و حتی دوستان نزدیك اغلب می توانند نقش حمایتی حیاتی در این زمینه ایفا كنند.
در كودكان مبتلا به دیابت، والدین و پرستاران آنان نقش مستقیم و كلیدی در كنترل بیماری بازی می كنند چون كه بیماری در سنین نوجوانی به روشی چالش برانگیز تغییر و پیشروی می كند.
بررسی روی مبتلایان به دیابت نوع دو نشان داده است در سنین بزرگسالی، خانواده و دیگر حمایت های اجتماعی می تواند تأثیر مثبتی بر نتایج این بیماری و آرامش روانی فرد داشته باشد.
یكی از جنبه های تاكید شده در نقش اعضای خانواده، تضمین شناسایی و تشخیص بموقع بیماری دیابت است. بررسی ها نشان داده است چهار پنجم از والدین در تشخیص علایم هشداردهنده بیماری دیابت در فرزندانشان با مشكل روبرو هستند.
محققان در بررسی های خود بر لزوم تقویت آموزش و آگاهی در عموم مردم تاكید دارند تا این بیماری بموقع تشخیص داده شود و بیمار تحت درمان قرار گیرد و همینطور به جلوگیری از بروز نتایج ناشی از این بیماری كمك گردد.
ابتلای یكی از اعضای خانواده به بیماری دیابت می تواند نتایج جدی برای سایرین داشته باشد. در بررسی كه روی بیشتر از ۲۰۰۰ نفر از اعضای خانواده بیماران مبتلا به دیابت نوع یك و دو انجام گرفت، حدود یك سوم از این افراد از تاثیرات منفی بیماری دیابت همچون تأثیر این بیماری بر آرامش روانی، وضعیت مالی و سلامت جسمیِ سایر اعضای خانواده شكایت داشتند. همینطور در مطالعه ای دیگر مشخص شد حدودا نیمی از مادرانِ كودكان مبتلا به دیابت نوع یك مجبور به كاهش ساعات كاری یا تغییر محیط كار خود شده اند.
به گزارش مجله تخصصی لنست، گزارش ها از آن حكایت می كند كه هزینه انسولین و كنترل گلوكز خون در خیلی از كشورها نیمی از میانگین درآمد قابل حصول را به خود اختصاص می دهد. همینطور هزینه های غیرمستقیم برای بیماران و اعضای خانواده از قبیل تأثیر آن بر توانایی كار كردن در بروز نتایج منفی اقتصادیِ این بیماری بر خانواده نقش دارد.1398/08/23
09:56:41
5.0 / 5
4575
تگهای خبر: اقتصاد , تخصص , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.