امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
وزیر راه خبر داد

راه آهن میانه-بستان آباد بزودی توسط رئیس جمهور افتتاح می شود

راه آهن میانه-بستان آباد بزودی توسط رئیس جمهور افتتاح می شود هم ماشین: وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت كه خط آهن میانه به بستان آباد بزودی با حضور رئیس جمهور افتتاح می شود.به گزارش هم ماشین به نقل از رادیو گفتگو، محمد اسلامی در مصاحبه با برنامه «رویداد» درباب الزامات توسعه خطوط ریلی گفت: ایران در چهارراه جهان واقع شده و بنا بر این كشورمان همواره مورد طمع استكبار بوده و هست.
وی اضافه كرد: به سبب فشارهای سیاسی و عدم تكمیل زیر ساخت ها، نتوانستیم آنطور كه باید از ظریف موجود استفاده نمائیم.
اسلامی عضویت ایران در راه آهن كشورهای مشترك المنافع، توسعه تعاملات با تركیه و افتتاح ترمینال آستارا-آستارا و ترانزیت ریلی به سمت شمال روسیه را از دستاوردهای جمهوری اسلامی در حوزه ترانزیتی برشمرد و اظهار داشت: محور غربی كریدور شمال-جنوب به موازات محور شرقی در حال تكمیل است و مورد استفاده قرار می گیرد.
وزیر راه اجلاس ۵ جانبه در آنكارا با حضور رئیس راه آهن جمهوری اسلامی ایران را از دیگر نكات مثبت توسعه خطوط حمل و نقل در كشور دانست و اضافه كرد: محموله غلات هدف این نشست بود و مقرر است علاوه بر این، كانتینرهای چینی نیز به محور آنكارا از این مسیر تردد كنند.
اسلامی اشاره كرد: هم اینك ترانزیت ریلی از طرف چین از این ظرفیت استفاده می نماید و كشورهای دیگری مشتاق به استفاده از این مسیر ریلی هستند.
مسیر بافق به تربت حیدریه نیازمند خط دوم ریلی است
وی اظهار داشت: وقتی ترانزیت تسهیل می شود، به همان میزان برای تجار فرصتی به دست می آید تا از این كسب و كارهای پیرامونی ترانزیت بهره مند شده و نقش بیشتری در صادرات غیر نفتی ایفا كنند.
اسلامی اضافه كرد: هرچه فروش نفت خام كم شود و صادرات غیر نفتی بیشتر شود، كمك به شكوفایی اقتصاد مولد است.
وزیر راه تصریح كرد: سال قبل كل ترانزیت حدود ۱۰ میلیون تن بود؛ با كریدور جدید سالی ۳ الی ۴ میلیون تن بار جابه جا می شود و ۴۰ درصد به پایه اولیه حمل و نقل ترانزیتی ایران افزوده می شود.
اسلامی اظهار داشت: هم اینك حلقه های مفقوده سبب ایجاد زنجیره ای ناقص از خطوط ریلی شده است و برخی مسیرها همچون مسیر بافق به تربت حیدریه نیازمند خط دوم ریلی هستند.
وزیر راه اضافه كرد: در ایام آینده محور میانه به بستان آباد با حضور رئیس جمهور افتتاح می شود كه مسیر را تا تبریز ۴ ساعت كوتاه تر می كند.
وی اظهار داشت: سرمایه پیش بینی شده در یك برنامه ۵ ساله حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان است كه قسمتی از آن جذب شده است.


منبع:

1398/08/06
10:29:40
5.0 / 5
4453
تگهای خبر: آب , اقتصاد , ترانزیت , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.