امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۲۷

سالانه 30 هزار بازمانده از تحصیل به چرخه آموزش بازگردانده می شوند

سالانه 30 هزار بازمانده از تحصیل به چرخه آموزش بازگردانده می شوند به گزارش هم ماشین وزیر آموزش وپرورش تصریح كرد كه عدالت آموزشی باید با عرضه فرصت های برابر آموزشی محقق شود.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی بامداد امروز در دیدار صمیمانه ای كه با مدیران حوزه ستادی در سالن اجتماعات ساختمان شهید رجایی انجام شد، بر لزوم گفتگوی بیشتر و تقریب نظرات تاكید و اظهار نمود: سازمان ها همانند انسان ها دارای حیاتی محدود هستند كه به مرور از توانایی آنها كم می شود و روزی گرفتار مرگ می شوند بنابراین طول عمر متوسط سازمان ها همانند انسان ها است اما سازمان ها می توانند با تلاش با شادابی به حیات خود ادامه دهند.
وی با اشاره به اینكه نظام تعلیم و تربیت باید بداند به چه سمت و سویی حركت می كند، اظهار داشت: گاهی اوقات به مرورزمان مشكلات، محدودیت ها و موانع باعث فراموشی اهداف یك سازمان می شود. بنابراین در خیلی از موارد باوجود تلاش برخی دستگاه ها بازهم مأموریت اصلی آنها مغفول مانده است.
وی تصریح كرد: سند تحول اهداف و جهت گیری های مختلف تعلیم و تربیت را مشخص كرده است اما آیا در نظام سنجش ما هم همین اهداف مورد ارزیابی قرار می گیرند؟ بنابراین این مورد ها باید موردتوجه قرار گیرد.
وزیر آموزش وپرورش اظهاركرد: چشم انداز یك مجموعه فقط نباید روی كاغذ مكتوب شده باشد، بلكه چشم انداز درك روشن اعضای یك مجموعه از اهداف وآینده سازمان خود و حركت به سمت آن است.
وی افزود: هیچ مدیری حق ندارد به دلیل مشكلات و محدودیت های موجود از مسئولیت های اصلی كوتاه بیاید و از اهداف غافل شود چونكه تعلیم و تربیت بار خطیری است كه بر عهده ما گذاشته شده است بنابراین باید تمام تلاش خویش را برای تحقق اهداف آن به كار گیریم.
وی بالندگی و سرزندگی را برای یك كشور حیاتی دانست و خاطرنشان كرد: باید سازمانی داشته باشیم كه به خلاقیت های ما عرصه ظهور و بروز دهد و عرصه خدمتی ما محل تجلی همه ارزش های ناب باشد.
حاجی میرزایی اظهاركرد: سند تحول مجموعه ای مدون و ساختاربندی است كه هنوز روی كاغذ است بنابراین باید این سند تبدیل به عمل شود و به مفهوم تربیت چند ساحتی تبدیل گردد و این مهم ترین مأموریتی است كه باید صورت گیرد و نیازمند تلاش همه افراد است.
وی با اشاره به اتخاذ روش های حمایتی نادرست از قشر مستضعف در ابتدای انقلاب خاطرنشان كرد: به جای كمك به افراد نیازمند باید شرایطی را فراهم نماییم تا آنها بتوانند روی پای خود بایستند بنابراین اگر چنین نشود نیازهای آنها پایانی ندارد و همواره اقدامات حمایتی باید ادامه یابد.
عضو كابینه تدبیر و امید اظهار داشت: در بسیاری از موارد ما قادر نیستم مشكل خویش را در چارچوب یك مساله عرضه دهیم و یا اینكه مساله را نمی توانیم به خوبی توضیح دهیم بنابراین مساله زمانی حل می شود كه به خوبی عرضه شود و یكی از معضلات امروز جامعه عدم عرضه درست و مناسب مسائل است.
وی بر فعال كردن همه ظرفیت های موجود تاكید و عنوان كرد: باید تفكر حل مساله را در جامعه اشاعه دهیم تا مجموعه های ستادی زنده و پویایی داشته باشیم بنابراین هركسی باید برای تحقق اهداف تلاش كند.
به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع رسانی آموزش وپرورش، وزیر آموزش وپرورش با اشاره ساحت های شش گانه سند تحول اظهار داشت: هیچ یك از مسائل ما خارج از ساحت های شش گانه سند تحول نیست بنابراین كمبودی در اسناد بالادستی نظام تعلیم و تربیت نداریم و باید برای اجرایی كردن این اسناد اقدام نماییم.
وی در مورد عدالت آموزشی اظهاركرد: باید فرصت های آموزشی باكیفیت بهتر و مناسبت تری توزیع شود و در صورت عدم ایجاد فرصت های آموزشی با كیفیت جامعه را با مشكلاتی مواجه خواهیم كرد.
در ابتدای این نشست چند تن از مدیران ستادی به نمایندگی از حوزه های خود به عرضه برنامه ها، چشم اندازها و مشكلاتی و مسائلی كه با آن مواجهند، پرداختند كه به شرح زیر است:
شكوهی به نمایندگی از معاونت آموزش ابتدایی اظهاركرد: آموزش ابتدایی وزارت آموزش وپرورش، مأموریت ایجاد دسترسی همگانی و عادلانه به آموزش را بر عهده دارد و بیشتر از ۱۰میلیون نوآموز و دانش آموز را تحت پوشش قرار داده است كه ۶۰ درصد از جمعیت دانش آموزان كشور را تشكیل می دهد. هرساله 30 هزار بازمانده از تحصیل به چرخه آموزش بازگردانده می شوند. از آغاز دولت تدبیر و امید تابحال در آموزش وپرورش عشایر ۱۱درصد به مدارس شبانه روزی اضافه شده و همینطور پوشش تحصیلی دختران نسبت به پسران ۲درصد افزایش پیداكرده است. حداقل و حداكثر تراكم دانش آموزی جز دغدغه های اصلی آموزش ابتدایی است. مهم ترین اولویت ها در جهت سند تحول بنیادین عدالت آموزشی، دوره پیش دبستان، حركت در راه فعالیت محوری به جای محتوا محوری و... است.
ملكی به نمایندگی از سازمان پژوهش و برنامه ریزی وآموزشی اظهاركرد: مأموریت اصلی سازمان عملیاتی كردن اسناد تحولی و مطالبه اسناد است تا تصمیمات تعلیم و تربیت بر این مبنا گرفته شود. سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ارتباط قوی و روشنی با سطح مدارس دارد. بین برنامه درسی تصمیمی و اجرایی فاصله وجود دارد و در تلاش هستیم این فاصله را كم نماییم.
مسیب زاده به نمایندگی از معاونت پرورشی و فرهنگی اظهار داشت: روح حاكم بر سند تحول بنیادین تقدم تربیت بر تعلیم است. با تاكید بر حضور مربیان و معاونان پرورشی فعالیت های خوبی انجام شده است ازجمله این فعالیت ها تدوین نظام جامع مشاوره، میز نماد، یاریگران زندگی، دستورالعمل اردوها، برگزاری اردوهای دانش آموزی، برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی، برگزاری مسابقات بین المللی قرآن، برگزاری نماز جماعت و مناسبت های ملی و... است.
محمد جعفری به نمایندگی از معاونت تربیت بدنی و سلامت اظهار نمود: كیفیت محوری، برنامه محوری، اخلاق محوری، مشاركت محوری و مدرسه محوری و... در فعالیت ها مدنظر قرارگرفته شده است. مدرسه پویا، ورزش صبحگاهی، مدرسه قهرمان، مدرسه میزبان، افزایش ساعت درس تربیت بدنی، تجهیز اتاق های بهداشت، سفیران سلامت، تغذیه سالم و... اجراشده است و همچنین۱۲۰هزار آموزگار پایه آموزش داده شده است و ردیف مستقلی در بودجه برای فعالیت های تربیت بدنی فصلی جداگانه در نظر گرفته شد.
بهروز جعفری به نمایندگی از مركز سنجش و پایش كیفیت آموزشی اظهاركرد: سنجش و پایش كیفیت نظام آموزشی و برنامه ریزی برای ارزشیابی و تضمین كیفیت مدارس را در سازمان پیگیری می نماییم. پذیرش قطعی سوابق تحصیلی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها، تأمین منابع لازم جهت اجرای فرآیند تصحیح اوراق امتحانات نهایی، توسعه سامانه جامع دانش آموزی، پرداخت حق الزحمه طراحان سؤالات و... ازجمله درخواست های سازمان سنجش و پایش كیفیت آموزشی است.
آذر كیش به نمایندگی از معاونت آموزش متوسطه اظهار داشت: توسعه حرفه ای معلمان، برنامه تعالی مدیریت آموزشگاهی و برنامه كیفی آموزش دانش آموزان را در دست اجرا داریم. در توزیع متوازن دانش آموزی و هدایت تحصیلی خلا وجود آورد. ماهیت آموزش مهارتی؛ تقاضامحوری و مشاركتی است و بدون این عوامل اجرای آن دشوار می باشد. تأمین نیروی انسانی، طراحی برنامه درسی، تجهیز كارگاه ها و آزمایشگاه ها، استقرار بودجه ریزی عملیاتی، یكپارچه سازی داده ها و اطلاعات، بازبینی در برنامه درسی دانشجویان دانشگاه شهید رجایی، تصویب نظام جامع مشاوره و... از چالش های این حوزه است.
1398/07/29
23:12:08
5.0 / 5
4809
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.