امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵

اكوسیستم شكننده خور گردشگری گناوه و راه اندازی یك پل!

اكوسیستم شكننده خور گردشگری گناوه و راه اندازی یك پل! هم ماشین: راه اندازی پل خور گردشگری از مطالبات مهم مردم گناوه است كه سال های زیادی را برای تحقق آن انتظار كشیده اند...


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، شهر گناوه به سبب وجود ساحل زیبا و موقعیت بندری و تجاری آن دارای اهمیت بالایی از لحاظ گردشگری بوده و همین طور بعنوان یكی از مقاصد مهم گردشگری كشور از موقعیت خاصی برخوردار می باشد كه هر ساله هزاران نفر از مردم سرتاسر ایران را میزبانی می كند. یكی از طرح های مهم در دست اجرا در این شهر راه اندازی پل خور گردشگری بوده كه تابحال اعتباراتی نیز برای تكمیل و بهره برداری از این پروژه اختصاص در نظر گرفته شده و متعاقب آن نیز زمان هایی برای بهره برداری از آن تعیین شده است.
طی روزهای گذشته مدیركل محیط زیست بوشهر با اشاره به اینكه خور گردشگری گناوه یك منطقه حساس جزر و مدی است و اكوسیستم شكننده ای دارد بر پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه ی احیاء این خور اصرار كرد.
لایروبی خور بلافاصله بعد از اختتام ساخت صورت گیرد
فرهاد قلی نژاد در بازدید از پل خور گردشگری گناوه عنوان كرد: بعد از اختتام مراحل ساخت پل خور گردشگری می بایست بلافاصله لایروبی خور انجام پذیرد و در دهانه پل و همین طور زیر پل نیز عملیات پاكسازی صورت گرفته و مصالح غیر ضروری ریخته شده در خور جمع آوری گردد.
وی اشاره كرد: این اقدامات برای این است كه اكوسیستم این خور به روال قبل خود برگردد و گردشگران و ساحل نشینان از آن بهره مند شوند.

صدور مجوز مشروط بر انجام تعهدات
رئیس حفاظت محیط زیست گناوه در گفت و گو با ایسنا با ارائه شرحی از راه اندازی این پل از ابتدا تا امروز عنوان كرد: داستان این پل به سال ۸۰ برمی گردد كه محیط زیست اصرار كرد كه باید بر روی خور پل راه اندازی شود و بعد از آن نقشه هایی ارائه كردند كه با همكاری آب منطقه ای برای نگهداری حریم خور تغییراتی در دهانه و ارتفاع پل اعمال كردیم.
محمد تولیده اضافه كرد: هم اكنون بطور شبانه روزی در حال كار هستند و ساخت پل در جریان است. این پروژه بیشتر از ۵۰ درصد پیشرفت دارد و خواسته ما این است كه بعد از ساخت آن لایروبی انجام شده و اكوسیستم تغییری نكند.
وی با اشاره به ارزیابی زیست محیطی این طرح اشاره كرد: بعضی از طرح ها دارای ارزیابی زیست محیطی هستند، و بعضی نیز طرح های توجیهی دارند. مجوز ما بر طبق تعهدات شهرداری صادر گردیده است، در واقع ارزیابی زیست محیطی برای پل هایی كه بر روی خور راه اندازی می شود ارائه نمی گردد و این جزو قوانین است منتها مجوز این خور مشروط بر انجام تعهدات صادر شده و سوژه اصلی مورد درخواست ما نیز اقدامات پس از ساخت پل است كه در نقاط موردنیاز لایروبی صورت گیرد تا جزرومد بطور كامل صورت پذیرد.
این مسئول با اشاره به اینكه محیط زیست یك اداره نظارتی حمایتی است كه كار اجرایی انجام نمی دهد، اظهار داشت: راه اندازی پل جز تعهدات بوده كه در حال انجام می باشد، چون می خواستند تنها به خاكریزی بسنده كنند و الان پل با معیارهای ما ایجاد می شود، یعنی ارتفاع و عرض آن اعلام شده و اقداماتی كه هم اكنون انجام می شود با نظرات ما همسو است.
تولیده در پاسخ به وقوع زمین خواری در آن منطقه اظهار نمود: بحث زمین خواری در حوزه و صلاحیت محیط زیست نیست، و مالك زمین ها نیز ما نیستیم بلكه در حوزه منابع طبیعی است. اما در بعضی موارد اراضی كشاورزی را به باغ و ویلا تبدیل نموده اند كه جهاد كشاورزی و ادارات مرتبط به همراه دادستانی مجوز تخریب گرفته و پرونده ها پیگیری می شود.
عدم رعایت حریم خور و مخاطرات فصل بارندگی
رئیس حفاظت محیط زیست گناوه اشاره كرد: متاسفانه در سال های گذشته در زمینه خور گردشگری مجوزهایی اعطا شده كه حریم خور را رعایت نكرده و در فصل بارندگی خطراتی را برای مردم و ساكنین روستاهای سربست، مال خلیفه و همین طور مال قائد به وجود می آورد، به این علت كه آب سرازیر شده از سد مال قائد به سمت خور گردشگری و سپس به خلیج فارس وارد می شود؛ و در صورت عدم لایروبی، منازلی كه در كنار رودخانه و بستر رودخانه و یا مجاورت آن قرار گرفته اند منشا ایجاد مخاطراتی در فصل بارندگی هستند.
جلوگیری از ورود فاضلاب و پسماند به دریا
وی افزود: در سال های اخیر سوژه گردشگری در این خور مورد توجه قرار گرفته و محل درآمد مردم بومی نیز بوسیله ماهیگیری در این منطقه بوده است، اما الان كه دستخوش تغییراتی چون ورود فاضلاب شده دیگر اقبال چندانی ندارد. اما تلاش ما این است كه خور گردشگری به وضع گذشته خود برگردد و برنامه هایی برای تحقق این مساله داریم.

این مسئول اشاره كرد: درباب صنایع آلاینده ای كه منشا آلودگی هستند، عوارض و جریمه های ایجاد مشكلات به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز شود و شهرداری و دهیاری نیز این مبالغ را در راه حفظ و بهبود وضعیت محیط زیست در مواردی مانند احیا خور و یا جلوگیری از ورود فاضلاب و پسماند به دریا استفاده نماید.
گفتنی است خور گردشگری گناوه زمانی تحت عنوان مرده شور شناخته میشده كه وجه تسمیه آن به جنگ میان دو تن از خوانین منطقه برمی گردد كه بعد از شكست یكی از این دو كشته شدگان را در همین خور شسته و غسل می دهند تا در قبرستان دفن كنند كه بعد از آن به خور مرده شور معروف می شود، از همان زمان لنج ها از كشورهای حوزه خلیج فارس به این منطقه می آمده و بوسیله این خور رفت و آمد داشته اند.
منبع:

1398/07/15
11:37:24
5.0 / 5
4776
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.