امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
معاون وزیر راه به مهر خبر داد

جزئیات بیمه تكمیلی بلاعوض ۱ و دو دهم میلیون راننده كامیون و خانواده هایش

جزئیات بیمه تكمیلی بلاعوض ۱ و دو دهم میلیون راننده كامیون و خانواده هایش به گزارش هم ماشین رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: ثبت نام برای بیمه تكمیلی درمان رانندگان كامیون به همراه همسر و دو فرزند آنها از 15 شهریور ماه جاری شروع می شود و تا 15 آبان ماه ادامه خواهد داشت.عبدالهاشم حسن نیا در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت بیمه پایه و تكمیلی رانندگان كامیون بین شهری اظهار داشت: طبق قانون، بیمه پایه رانندگان كامیون، بیمه خویش فرماست كه این قانون از سال ۷۹ به تصویب رسید و اجرای آن از سال ۸۱ شروع شد.
وی اضافه كرد: بعد از اعتراض رانندگان كامیون در خصوص گران بودن بیمه خویش فرما، دولت از سال ۸۸ معادل ۵۰ درصد حق بیمه پایه را بعنوان یارانه به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می كند.
معاون وزیر راه با اشاره به اعتراضات سال قبل رانندگان كامیون درباب عدم پرداخت حق بیمه پایه از طرف برخی شركت های حمل و نقل اظهار داشت: رانندگان به این مساله اعتراض داشتند كه سازمان تأمین اجتماعی تصمیم گرفت تا حق بیمه رانندگان را از سال ۷۲ تا ۸۱ كه قانون بیمه خویش فرما اجرا شد از شركت های حمل و نقلی كسر كرده و بعنوان سابقه بیمه رانندگان منظور كند اما برخی شركت های حمل و نقلی این ۴ درصد حق بیمه خودرا پرداخت نكرده بودند در صورتیكه هزینه آنرا از بارنامه رانندگان كسر كرده بودند. به عبارت دیگر در بارنامه بعضی از رانندگان در آن سال ها حق بیمه لحاظ شده اما بعنوان سابقه محسوب نشده است كه این مساله حل شد.
حسن نیا اشاره كرد: علت این اتفاق، اعمال حق بیمه از بارنامه به صورت دستی بود كه عمدتاً ارقام موجود در بارنامه ها اشتباه ثبت می شده است كه با سیستمی شدن ثبت حق بیمه، این مشكلات حل شده است.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای سوژه دیگر را برقراری بیمه تكمیلی رانندگان عنوان و اظهار نمود: این مساله سال قبل در بین اعتراضات رانندگان نبود اما خود سازمان تصمیم گرفت تا بیمه تكمیلی رانندگان را برقرار كند. از همین رو با هماهنگی انجمن شركت های حمل و نقلی در شورای عالی ترابری مصوبه ای ستاندن كردیم در خصوص اینكه برقراری بیمه تكمیلی رانندگان به صورت بلاعوض صورت گیرد. این مصوبه در مهرماه سال قبل به سازمان راهداری ابلاغ گردید.
وی افزود: بر طبق این مصوبه، شركت های حمل و نقل جاده ای مكلفند برمبنای قراردادی كه تشكل های صنفی رانندگان و شركت های حمل و نقلی با شركت های بیمه به امضا می رسانند، رانندگان كامیون را به صورت بلاعوض بیمه تكمیلی درمان كنند.
معاون وزیر راه زمان اجرای این قرارداد را نیمه دوم سال قبل تا ۱۵ مرداد امسال دانست و اضافه كرد: برای تمدید این قرارداد امسال تصمیم گرفتیم تا علاوه بر همسران رانندگان كه سال قبل در قرارداد بیمه تكمیلی لحاظ شده بودند، دو فرزند رانندگان نیز به این قرارداد اضافه شوند كه شامل فرزندان زیر ۱۸ سال ذكور و مونث شده ولی فرزندان دختر در صورت عدم ازدواج، شرط سنی ندارند.
حسن نیا افزود: در قرارداد سال جاری مقرر است موارد درمانی تحت پوشش بیمه بیشتر شده و همین طور برخی از رانندگانی كه در ثبت نام سال قبل جا مانده بودند و افرادی كه در طول یك سال اخیر به این شغل وارد شده اند هم مشمول بیمه تكمیلی درمان همراه با همسر و دو فرزند خود شوند.
وی تعداد افراد تحت پوشش بیمه تكمیلی درمان را در سال قبل ۷۰۹ هزار نفر شامل رانندگان و همسران آنها اعلام نمود و اظهار داشت: اما امسال با عنایت به توافقاتی كه حاصل شد و قرارداد آن با صنوف به امضا رسیده این تعداد به یك میلیون و ۲۰۰ هزار نفر افزایش می یابد.
معاون وزیر راه به خدمات جدیدی كه مقرر است در قرارداد امسال بیمه تكمیلی اضافه شود اشاره نمود و اضافه كرد: زایمان همسران رانندگان یكی از مهمترین آیتم هایی است كه به این بیمه اضافه شده است. همین طور رانندگانی كه از ثبت نام سال قبل جا مانده است از ۱۵ شهریور تا ۱۵ آبان فرصت ثبت نام و ارائه مدارك دارند.
وی درباره نحوه تأمین مالی بیمه تكمیلی رانندگان اظهار داشت: آن دسته از رانندگان كامیون و خانواده هایشان كه دارای كارت هوشمند هستند به صورت بلاعوض تحت پوشش بیمه تكمیلی قرار می گیرند ولی هزینه ای كه شركت های بیمه دریافت می كنند از محل صدور هر بارنامه، درصدی از درآمد شركت حمل و نقلی بعنوان هزینه بیمه تكمیلی در حساب شركت بیمه منظور می شود.
حسن نیا تشكیل كمیته رسیدگی به اعتراضات رانندگان كامیون از شروع امسال به صورت ماهانه را تصریح كرد و گفت: یكی از اقدامات این كمیته پیگیری بیمه تكمیلی رانندگان است و متشكل از نمایندگان تشكل های صنفی رانندگان و همین طور شركت های حمل و نقل جاده ای است كه نماینده سازمان راهداری هم در آن حضور دارد.
وی نحوه توزیع تأمین منابع مالی این طرح را میان شركت های حمل و نقل جاده ای برمبنای تعداد بارنامه های صادره عنوان نمود و گفت: شركت های حمل و نقلی برمبنای هر تعداد بارنامه ای كه صادر می كنند مواردی را به حساب تشكل های صنفی واریز كرده و این تشكل ها، آن مبالغ را به شركتهای بیمه پرداخت می كنند.


منبع:

1398/06/14
13:28:24
5.0 / 5
4365
تگهای خبر: آب , جاده , حمل و نقل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.