امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
مدیر كل محیط زیست خراسان شمالی خبر داد

اجرای طرح پایش كریدور مهاجرت یوزپلنگ آسیایی از میاندشت تا خارتوران

اجرای طرح پایش كریدور مهاجرت یوزپلنگ آسیایی از میاندشت تا خارتوران هم ماشین: مدیر كل محیط زیست خراسان شمالی از اجرای طرح پایش مهاجرت یوزپلنگ آسیایی از منطقه میاندشت جاجرم تا خارتوران استان سمنان آگاهی داد.


علی اصغر مطهری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینكه بطور معمول یوزهای نر برای خود قلمرو انتخاب می كنند و یوز دیگری اجازه ورود به این منطقه را ندارد، اظهار داشت: اما با پایش و شناسایی های انجام شده گزارش حضور یوز در منطقه قورخود و یا جنوب استان سمنان نیز داده شد بدین سبب می توان به این نتیجه رسید كه قلمرو آنها در حال گسترش است.
وی ادامه داد: منطقه ای همچون میاندشت جاجرم، منطقه زاد و ولد توله های یوزپلنگ آسیایی است و این گونه حیوانی پس از انجام زاد و ولد از منطقه خارج شده و به زیست گاه خود باز می گردد.
مطهری افزود: از طرف دیگر بعضی از منطقه خارتوران جزء مناطق حفاظت شده نیست و جزء مناطق آزاد هستند و پیش بینی می شود اگر قلمرو زیستگاه این گونه حیوانی در این منطقه گسترده شده باشد، احتمال لطمه رسیدن به آنها وجود دارد.
وی اظهار نمود: در همین راستا به منظور جلوگیری از لطمه رسیدن آنها طرح پایش كریدور مهاجرت یوزها از میاندشت تا خارتوران ارائه شده است.
این مقام مسئول اشاره كرد: برای اجرای این طرح در گام نخست این اداره كل به مبلغ 200 میلیون تومان اعتبار نیاز است.

منبع:

1398/06/11
19:13:19
5.0 / 5
4847
تگهای خبر: محیط زیست , مسئول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.