امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹

گزارشی از یك بیمارستان حیوانات از سشوار مو تا اكوی قلب

گزارشی از یك بیمارستان حیوانات از سشوار مو تا اكوی قلب به گزارش هم ماشین اینجا بیمارستانی دو طبقه و دارای تمام امكاناتی است كه یك مركز درمانی باید داشته باشد؛ از بخش داخلی و جراحی گرفته تا MRI و اكوی قلب. تنها وجه تمایز اینجا در رجوع كنندگان و بیمارانش است. در سالن انتظار این بیمارستان حیوانات اهلی و غیراهلی، كوچك و بزرگ، پرنده و... همراه صاحبان خود در انتظار نشسته اند تا نوبت دندان پزشكی، سونوگرافی و حتی اصلاح مو و ناخن شان فرا برسد.



به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، جلوی در این بیمارستان مانند تمام مراكز درمانی كه امكان دارد هراز گاهی به آنها رجوع نماییم، یك دستگاه آمبولانس وجود دارد؛ آمبولانسی كه مخصوص شرایط اضطراری است. داخل كه می شویم بخش های مختلف بیمارستان مثل بخش داخلی، جراحی، دندانپزشكی، MRI، سونوگرافی، آندوسكوپی، داروخانه و... با تابلوهای مشخص از یكدیگر جدا شده اند حتی تابلوی اعلانات هم نشان داده است كه كدام بیمار در كدام قسمت مشغول دریافت چه خدماتی است. در گوشه ای از این بیمارستان زنی در انتظار نوبت دندانپزشكی حیوانی است كه همراه خود آورده است، در گوشه ای دیگر زن و مردی نگران وضعیت سلامتی سگی هستند كه ۱۴ سال است با آنان زندگی می كند و در سویی دیگر سگی نگهبان با پایی شكسته منتظر است تا گچ پایش باز شود.



بخش داخلی این بیمارستان، بخشی است كه هر پِت (pet) یا حیوان خانگی بیماری كه به اینجا رجوع می كند باید ابتدا برای تشخیص اولیه وارد این بخش شود. در بخش داخلی قبل از هر چیز شناسنامه حیوان و واكسن هایی كه زده كنترل می شود. چند دقیقه ای در این بخش می ایستم و به صحبت های صاحبان حیوانات خانگی كه بیمار شده اند و سفارش های دامپزشك به آنان را گوش می دهم. چیزی كه در این بخش بیشتر از همه توجهم را جلب می كند زنی است كه با استرس زیاد و برافروختگی به بیمارستان مراجعه نموده تا دو تا از گربه های مریض محله شان را به دامپزشك نشان دهد. به دامپزشك می گوید: «لطفا برای درمان این دو تا هركاری كه از دستتون برمیاد انجام بدید چون اینا گربه های خیابونی هستند و گرفتن و آوردنشون به بیمارستان كار خیلی سختیه.»


حمایت از گربه های سطح معابر و خیابان كار اشتباهی است
دامپزشك در واكنش به این صحبت ها به آن زن توضیح می دهد: «گربه خیابانی خودش صاحب خودشه و شما حق ندارید اون رو بگیرید و بیمارستان بیارید. پشتیبانی از گربه های سطح معابر و خیابان كار اشتباهیه چون وقتی ما آغاز به پشتیبانی از گونه ای می نماییم اون حیوون، شانس بقای بیشتری پیدا می كنه و گونه های دیگه رو به خطر می اندازه و این دخالت توی كار اكوسیستمه.»

گشتی در این بیمارستان دو طبقه می زنم. در گوشه و كنج سالن بیمارستان یك زن با كاسكویی كه داخل قفس است به دور از سایر حیونات نشسته، او می گوید كه سگ و گربه ها خیلی بد به «كاسكو»یش نگاه می كردند، برای همین آمده دورتر از آنها نشسته تا یك وقت به پرنده اش حمله نكنند.
كوتاهی ناخن پرندگان چند؟
طبقه دوم بیمارستان بخش داروخانه، خدمات بهداشتی -آرایشی و فروشگاه است. در این بخش موهای تعدادی سگ و گربه در حال كوتاه شدن است. موهای برخی از آنها هم به سشوار سپرده شده است. روی یكی از دیوارهای بیمارستان فهرستی از خدماتی كه عرضه می شود به همراه قیمت آنها نصب شده است؛ قیمت شست و شو و اصلاح حیوانات به ترتیب ۶۵ و ۹۵ هزار تومان است همینطور چیدن بال و كوتاهی ناخن پرندگان حدود ۲۵ تا ۴۰ هزار تومان و قیمت ویزیت هم ۷۵ هزار تومان است.



در این بیمارستان بیشتر از ۳۰ دامپزشك مشغول به كار هستند و روزانه بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ رجوع كننده دارد. محبی می گوید: حدود ۱۸ سال پیش كه بیمارستان را راه انداختیم، رجوع كننده زیادی نداشتیم اما به تدریج تعداد كسانی كه حیوان خانگی دارند، بیشتر شد و هم اكنون بیمارستان ظرفیت بیشتری برای پذیرش بیمار ندارد. ازاین رو در حال راه اندازی شعبه دوم هستیم. بیشتر حیواناتی مانند سگ و گربه و پرنده برای درمان به اینجا رجوع می كنند اما گاهی اوقات برخی گونه های حیات وحش مانند سنجاب و میمون را هم برای درمان به این مركز می آورند.



از میمون بعنوان حیوان خانگی نگهداری نكنید

محبی می گوید: سنجاب گونه ای رو به انقراض از حیات وحش است؛ ازاین رو نمی توان آنرا در خانه نگه داشت اما وقتی رجوع كنندگان آنرا برای درمان پیش ما می آورند، ما وظیفه داریم آنرا درمان نماییم. گاهی اوقات اگر صاحب «حیوانات خانگی نامتعارف» ظرفیت پذیرش لازم را داشته باشد به آنان می گوییم كه این حیوان باید در محیط طبیعی زندگی كند و مناسب نگهداری در خانه بعنوان «پت» نیست. همینطور برخی رجوع كنندگان ما از انواع میمون بعنوان حیوان خانگی استفاده می نمایند. این افراد باید بدانند كه این حیوان بیماری های مشترك بسیاری با انسان دارد؛ ازاین رو سفارش می نماییم این حیوان را به هیچ وجه بعنوان حیوان خانگی نگهداری نكنند.

رییس این بیمارستان دامپزشكی ادامه می دهد: افرادی كه می خواهند حیوان خانگی داشته باشند باید سراغ حیوانات متعارف بروند؛ چونكه بیماری های آنها برای ما شناخته شده است و واكسن های لازم برای پیشگیری از انتقال بیماری به انسان را داریم. از جانب دیگر به برنامه غذایی آنها آگاه هستیم. در مقابل هر چه افراد به سمت داشتن حیوانات نامتعارف پیش بروند با چالش های بیشتری روبه رو می شوند؛ چون كه امكان دارد اطلاعات كاملی از بیماری ها و واكسن های لازم برای آن حیوان نداشته باشیم. از نظر من هر چه قدر جامعه نسبت به داشتن حیوانات خانگی متعارف سخت گیری كند افراد به سمت خریداری حیوانات خانگی نامتعارف می روند.


برای نگهداری از حیوانات خانگی قانون تدوین كنیم
وی در ادامه می گوید: در كشور ما ورود سگ ها به پارك ممنوع می باشد و این قانون درستی است؛ چونكه پارك باید محلی امن برای بازی كودكان باشد اما زمانی كه ورود سگ ها به پارك ممنوع می شود باید جایگزینی برای آن انتخاب نماییم و به صاحبان این حیوان مكانی جایگزین را معرفی كنیم. من فكر می كنم تصمیم گیران كشور درباره این مورد باید جلسه ای با دامپزشكان و سازمان های مردم نهاد فعال در این زمینه تشكیل دهند و درباره نگهداری از حیوانات خانگی قوانین مدونی - كه مورد رضایت همه باشد - را تدوین كنند. امروزه در كشورهای دیگر اگر فضولات سگ و گربه خانگی در خیابان رها شود و صاحبش آنرا جمع نكند، جریمه می شود اما در كشور ما این گونه نیست. از آنجایی كه تعداد صاحبان حیوانات خانگی افزایش پیدا كرده باید قوانینی در اینباره داشته باشیم.



محبی در ادامه صحبت های خود به فیلم های حیوان آزاری كه هر از گاهی منتشر می شود اشاره می كند و می گوید: حیوان آزاری ناشی از عدم درك موجودیت حیوانات است. متاسفانه ما در كشور آموزش درستی درمورد همزیستی با حیوانات نداریم و به دانش آموزان یاد نمی دهیم كه حیوانات چه نقشی در زندگی ما دارند و اگر منقرض شوند چه تاثیری بر كل اكوسیستم می گذارند. برای مثال شاید انگیزه فردی كه چندی قبل به توله خرسی سنگ پرتاپ كرد و باعث مرگ آن شد این بود كه چون چندین بار خرس به كندوهای عسل یا باغ های وی صدمه زده و او درصدد بوده تا برای جبران ضرر اقتصادی از حق خود دفاع كند اما نمی دانسته كه نقش آن خرس در اكوسیستم چیست و او هم مثل ما پوست و گوشت و خون دارد و درد می كشد.

رییس این بیمارستان دامپزشكی در انتها با اشاره به این مورد كه حیوانات در تمام ادیان بخصوص دین اسلام دارای حق و حقوقی هستند كه نباید تضییع شود، پیشنهاد می دهد: كسانی كه قصد دارند حیوان خانگی داشته باشند قبل از خرید آن با یك دامپزشك مشورت كنند تا مشخص شود آیا شرایط نگهداری از آن حیوان را دارند یا خیر؟



آخرین بخشی كه به آن سر می زنم «پانسیون» است؛ محیطی سرباز در حیاط بیمارستان. اینجا محلی است كه صاحبان حیوانات خانگی می توانند به علت رفتن به سفر یا هر مشغله دیگری حیواناتشان را به آن بسپارند. صدای پارس سگ ها در این بخش بلندتر از هر قسمت دیگری است و با هر صدایی كه می شنوند به سمت در می دوند و منتظرند تا صاحبانشان به دنبالشان بیایند.




1398/05/06
13:51:19
5.0 / 5
4322
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.