امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
ابتكار خواستار شد

سهولت در ثبت سازمان های مردم نهاد و رفع موانع فعالیت آنها

سهولت در ثبت سازمان های مردم نهاد و رفع موانع فعالیت آنها هم ماشین: معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به اینكه هنوز مشكلاتی در بعضی ادارات درباب ثبت و تایید فعالیت تشكل های مردم نهاد وجود دارد، خواهان سهولت در ثبت سازمان های مردم نهاد و رفع موانع در بعضی از ادارات برای فعالیت این نهاد مدنی شد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، معصومه ابتكار امروز شنبه ۱۵ تیر در افتتاحیه تخصصی منطقه ای تشكل های غیردولتی استان های فارس، كهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و خوزستان در شیراز بیان كرد: دولت داوزدهم بر اهمیت سرمایه اجتماعی ایران و توجه به نهادهای مدنی بارها تاكید و سیاست گذاری مشخصی را برای این مسئله تعیین كرده است.
وی ادامه داد: توجه به سازمان های مردم نهاد بعنوان نهادهای مدنی مستقل و سرمایه اجتماعی جامعه برای ما در هر زمانی اهمیت بسیار زیادی داشته و دارد و البته این مساله در دوران و دولت های مختلف فراز و نشیب هایی داشته و نگاه شان نسبت به این مساله متفاوت بوده است.
معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: نگاه های متفاوت به سازمان های مردم نهاد سبب بروز تهدیدها و لطمه هایی شده و هم در یك موقعیت هایی موجب شد تا این سازمان ها پوست اندازی داشته باشند و خودرا با شرایط تطبیق دهند.
ابتكار اشاره كرد: دولت تدبیر و امید از ابتدا پشتیبانی از فعالیت نهادهای مدنی، شكل گیری پشتوانه حقوقی نهادهای مدنی، اصلاح بخشنامه این سازمان ها و قانون مربوط به مشاركت تشكل های اجتماعی را بعنوان رویكردهای خود دنبال كرده است.
وی با تاكید بر اینكه زمینه سازی برای حضور موثر سازمان های مردم نهاد در مراحل مختلف سیاست گذاری بسیار نكته مهمی است، اضافه كرد: در كارگروه های شورای برنامه ریزی استان ها توجه به حضور این سازمان ها در پروسه تصمیم سازی ها كماكان مورد تایید است تا نظر و دیدگاه مردم در شكل گیری برنامه ها و سیاستگذاری های دولت را بشنویم و برای آن حق اظهار نظر قائل شویم.
معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری عنوان كرد: همچون تشكل هایی كه برای دولت و خصوصاً معاونت متبوع حائز اهمیت می باشد، تشكل های محیط زیست در حوزه های در رابطه با سیاست گذاری های استانی و تشكل های اجتماعی زنان و خانواده ها مورد مشورت ساختارهای برنامه ریزی است.
ابتكار همین طور ابراز امیدواری كرد كه این روند مشورتی ادامه یابد تا بتوان از نوآوری ها و خلاقیت سازمان ها مردم نهاد در برنامه های ملی بهره برد و اظهار داشت: یكی از اهداف جنگ روانی مقابل مردم ایران ایجاد تشتت، ناامیدی و گسست اجتماعی است تا جامعه را نسبت به آینده و همدیگر ناامید و بی اعتماد كنند.
معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری در قسمتی از سخنانش با اشاره به اینكه پیش از سال ۷۶ فعال مدنی بودم و در تشكل های مدنی خصوصاً در حوزه زنان فعالیت می كردم، اضافه كرد: اگر بخواهیم مشكلات و معضلات خودرا در ابعاد مختلف كشور حل نماییم، نیازمند بدنه قوی مردمی با پشتوانه قانونی برای ایجاد تحولات لازم در جامعه هستیم.
ابتكار اشاره كرد: سازمان های مردم نهاد بر طبق انگیزه های نیروی داوطلب حركت می كنند كه طبعا مدیریت آنها با مدیریت دولتی متفاوت می باشد و نباید از آنها انتظار مدیریت شبیه دولت داشته باشیم. بلكه رمز موفقیت آنها از عدم تبعیت از نظام های بروكراتیك است و این فرصتی است برای آینده ایران و در این زمینه هرچقدر حمایت نماییم و برای توان افزایی آنها تلاش نماییم نتیجه آنرا خواهیم دید.
وی افزود: ماجرای سیل گویای این مدعا بود كه نیروهای داوطلب علی ‎ رغم مشكلات اقتصادی وارد عرصه شدند و اقدام آنها معجزه آفرین بود و این تحول نشان دهنده سرمایه عظیمی اجتماعی است.
معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری معتقد می باشد كه این انگیزه های معنوی اثربخشی و الهام بخشی برای جامعه می تواند یك بسیج اجتماعی را به دنبال خود داشته باشد و در نگرش ها تحول ایجاد كند.
ابتكار با اشاره به اینكه دولت نسبت به جایگاه و فعالیت سازمان های مردم نهاد و توان افزایی آنها اهتمام ویژه دارد، اظهار داشت: در دوره دوازدهم نیز تصمیم گرفتیم بطور جدی برای توان افزایی سازمان های مردم نهاد در زمینه های مشخص تلاش نماییم.
وی با اشاره به اینكه تنوع رویكردهای سازمانهای مردم نهاد نشان از سطح تاثیرگذاری آنها دارد، اظهار داشت: یكی از زمینه های مهم فعالیت سازمانهای غیردولتی بحث دیده بانی و رصد است كه نمیتوان آنرا در جامعه ای كه به سمت ارتقای ارزش های اخلاقی، معنوی، مبارزه با فساد، رانت خواری و هرگونه سوء استفاده ای كه به بی عدالتی منتهی می شود، نادیده گرفت، البته رصد باید مشفقانه و علمی و برای كمك به حل مشكلات باشد و با فضای تهمت زنی و اختلاف كنی و نفرت پراكنی متفاوت می باشد كه سازمان های مردم نهاد توانمند و آگاه و آزاد و مستقل از دولت می توانند آنرا در جامعه تبیین كنند.
معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری به كار جمعی و شبكه ای در بهره گیری از ظرفیت های مشترك هم اشاره و اشاره كرد: تعداد سازمان های مردم نهاد در كشور قابل توجه است و اگر در سطح یك شهرستان، استان و كشور در یك موضوعات خاص تشكل ها با هم هم افزایی داشته باشند، می توانند یك جریان موثر مثبت ایجاد كنند.
وی با تاكید بر ارتقای سطح مدیریت و مدیریت نیروهای داوطلب، اظهار داشت: مدیریت سازمان های مردم نهاد متفاوت از ماهیت مدیریت دولتی است و به هوش هیجانی و مدیریت الهام بخش نیاز دارد.
ابتكار به نظارت بر كار سازمان های مردم نهاد و تشكل ها هم تاكید و اشاره كرد: دولت ساز و كارهای نظارتی خودرا دارد اما هر تشكلی هم عملكرد خودرا نظارت كند تا از مسیر اصلی منحرف نشود.

منبع:

1398/04/15
18:57:14
5.0 / 5
4312
تگهای خبر: اقتصاد , تخصص , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.