امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
گزارش هم ماشین به نقل از مهر

سلام بالاخره راه اندازی شد

سلام بالاخره راه اندازی شد به گزارش هم ماشین ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی (ره) ساعتی قبل توسط رئیس جمهور راه اندازی شد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، ترمینال سلام یا آنچه شركت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اعلام می كند، «ترمینال گالری» سلام، دومین ترمینال مسافری فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) با حضور رئیس جمهور راه اندازی شد. مراسم افتتاحیه ترمینال سلام، خاطرات مراسم افتتاحیه ترمینال شماره یك فرودگاه امام خمینی (ره) در اردیبهشت ۸۳ را زنده كرد.
مراسم افتتاحیه ترمینال شماره یك فرودگاه امام خمینی (ره) در اردیبهشت ۸۳ به علت واگذاری پیمانكاری مخابرات فرودگاه به یك شركت خارجی و مشكوك به همكاری با سرویس های جاسوسی خارجی، با دخالت برخی نهادهای امنیتی و در حضور رئیس جمهور وقت، به حالت تعلیق درآمد. نهایتاً هم این ترمینال یك سال بعد بار دیگر در اردیبهشت ۸۴ در حالیكه در همان ماه وزیر راه و ترابری وقت (احمد خرم) استیضاح شده بود، در زمینی به وسعت ۱۴ هزار هكتار راه اندازی شد.
۴ سال بعد در سال ۸۸ كلنگ راه اندازی دومین ترمینال آن با هدف انتقال پروازهای حج به زمین زده شد. ترمینالی كه بعدها نام «سلام» به خود گرفت و با نظر وزیر سابق راه و شهرسازی پیمانكار پروژه (بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی) كاربری آن هم تغییر یافت.
تغییر كاربری ترمینال سلام هزینه هایی هم در بر داشت؛ چون كه قرار شد كل ترمینال به صورت CIP راه اندازی شود و بخشی از فضای داخلی ترمنیال كه بعنوان كاربری CIP تعبیه شده بود، تخریب و طراحی داخلی آن بار دیگر تغییر نمود.
در حالی كه ترمینال شماره یك فرودگاه امام خمینی (ره) با ظرفیت ۶.۵ میلیون نفری راه اندازی شده بود، اما به علت افزایش سفرهای هوایی بین المللی، رفته رفته به ظرفیت سالانه ۱۰ میلیون نفر در سال ۹۶ رسید هرچند كه در سال ۹۷ به دلایلی تنها ۷ میلیون نفر از آن تردد كردند كه تا حدودی به ظرفیت اولیه این ترمینال نزدیك بود.
اما پیشبینی می شود به تدریج بار دیگر میزان ترددها از این فرودگاه در یكی دو سال آینده به رقم سال های ۹۵ و ۹۶ برگردد ازاین رو با تغییر كاربری ترمینال سلام از پروازهای حج به پروازهای عمومی بین المللی، مقرر است این ترمینال با ظرفیت ۵ میلیون نفر به كمك ترمینال شماره یك بیاید تا علاوه بر آنكه كیفیت خدمات رسانی در ترمینال شماره یك فرودگاه امام خمینی (ره) افزایش می یابد، به قول علی رستمی مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، برخی پروازهای داخلی هم به ترمینال شماره یك این فرودگاه منتقل شود. از سال ۸۹ به دستور رئیس جمهور وقت كلیه پروازهای خارجی از مهرآباد به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل شده است.
منظور رستمی از پروازهای داخلی، آن دسته از پروازهایی است كه مسافران دیگر شهرها به قصد انجام سفرهای خارجی به تهران می آیند و تا قبل از این باید به فرودگاه مهرآباد رفته و بعد از طی مسیری چند ده كیلومتری، به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل شوند؛ البته كه به نظر می آید برخی مسئولان شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و همینطور فرودگاه مهرآباد به این تصمیم مدیران شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) نظر چندان مساعدی نداشته باشند.
وعده هایی كه دائم تغییر كرد
ترمینال سلام در حالی بعد از یك دهه مقرر است امروز افتتاح شود كه در زمان وزارت عباس آخوندی در راه و شهرسازی، زمان افتتاح آن بارها تغییر نمود و وعده های مختلفی برای زمان افتتاح آن داده شد؛ مهمترین آن وعده افتتاح این ترمینال در عرض ۱۴ ماه از جانب آخوندی در سال ۹۵ بود اما این اتفاق رخ نداد. هر چند كه میزان پیشرفت فیزیكی ترمینال سلام از سال ۸۸ تا ۹۵ كمتر از ۲۰ درصد بود اما از سال ۹۵ و با ورود بنیاد مستضعفان به پروژه و تأمین منابع مالی جدید، سرعت اجرای پروژه افزایش قابل ملاحظه ای یافت.
از دیگر اقدامات آخوندی در سال ۹۵ این بود كه توانست فرودگاه امام خمینی (ره) را با مصوبه مجلس از زیرمجموعه شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران خارج كرده و بعنوان شركت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) و زیر نظر مستقیم وزیر راه و شهرسازی تثبیت كند.
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هم پارسال اعلام نمود این ترمینال به پروازهای نوروز ۹۸ می رسد اما با عنایت به اینكه رئیس جمهور دستور داده بود تا تحویل این ترمینال بعد از نهایی شدن همه اقدامات و تست های مربوطه صورت گیرد، اسلامی اعلام نمود ترمینال سلام در انتها بهار افتتاح می شود كه این وعده حتی چند روز قبل از اتمام فصل بهار عملی شد.
مهم ترین مشخصه ترمینال سلام، ساخت آن توسط یك تیم كاملاً ایرانی است؛ اتفاقی كه می تواند در توسعه صادرات خدمات فنی – مهندسی كشورمان به دیگر كشورها نقش به سزایی داشته باشد؛ خصوصاً كه طراحی و معماری این ترمینال كاملاً منحصر به فرد بوده و بر مبنای آموزه های معماری ایرانی – اسلامی طراحی شده است.
گفتنی است تا كنون هیچیك از مقامات فرودگاه امام خمینی (ره) حاضر نشده اند هزینه های تمام شده راه اندازی ترمینال سلام را اعلام كنند.

1398/03/28
14:01:49
5.0 / 5
4237
تگهای خبر: آب , تردد , خدمات , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.