امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
گزارش هم ماشین به نقل از مهر

تخصیص ۱۶درصد از منابع ساخت آزادراه، ترافیك قزوین-رشت پایانی دارد؟

تخصیص ۱۶درصد از منابع ساخت آزادراه، ترافیك قزوین-رشت پایانی دارد؟ هم ماشین: در حالی سازمان برنامه و بودجه 16 درصد از منابع راه اندازی آزادراه رودبار-منجیل را به شركت ساخت تحویل داده، كه به سبب اسناد خزانه بودن این اعتبارات، امكان تملك اراضی وجود ندارد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، آزادراه ۱۳۰ كیلومتری قزوین-رشت در سال ۸۸ بعد از یك دهه كار عمرانی به بهره برداری رسید اما قطعه میانی آن به طول ۸.۵ كیلومتر هیچ گاه راه اندازی نشد.
نتیجه افتتاح ناقص این آزادراه، اتلاف سالانه میلیاردها تومان انرژی و زمان مردم مانده در این ترافیك بعضاً تا ۲۰ كیلومتری در روزهای پیك مسافرت همه ساله است.
در سال های اخیر كه تعطیلات عید فطر با ایام تعطیلات تابستانی همزمان شده، شاهد اوج ترافیك در این آزادراه هستیم كه سال قبل با ماندن ۱۶ ساعته مردم در ترافیك قطعه ۸.۵ كیلومتری آزادراه رودبار-منجیل، ركورد ترافیك این آزادراه شكسته شد.
گزارش انتقادی مهر و تصویب اختصاص بودجه ۴۰۰ میلیاردی
پس از آنكه سال قبل گزارشی در خبرگزاری مهر با عنوان «اتلاف منابع ملی درآزادراه ناتمام قزوین-رشت / متولی: بودجه نداریم!» انتشار یافت، سازمان برنامه و بودجه اعلام نمود ۴۰۰ میلیارد تومان برای تكمیل این قطعه باقی مانده از آزادراه قزوین-رشت به شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور اختصاص می یابد.
با این حال تخصیص این بودجه یك سال به طول انجامید و نهایتاً هفته گذشته خیرالله خادمی مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور از تخصیص قسمتی از اعتبار مورد نیاز برای تكمیل آزادراه رودبار-منجیل آگاهی داد.
بودجه تخصیصی به شكل اسناد خزانه است / امكان تملك اراضی وجود ندارد
به گفته معاون وی، رقم تخصیص یافته ۱۶.۲ درصد از كل بودجه مصوب را تا كنون شامل می شود كه بخش مهمی از اعتبار تخصیص داده شده به صورت اوراق اسناد خزانه اسلامی بوده و به علت نبود نقدینگی، پیمانكار پروژه امكان تملك اراضی را ندارد.
قطار ۵ ساعته تهران-رشت، سفری دلچسب و توریستی با عبور از دریاچه سد منجیل
در حالی كه اواخر سال قبل در اسفند ماه و همزمان با سفر رئیس جمهور به استان گیلان، از طریق آهن قزوین-رشت بهره برداری شد، اما این مسیر ریلی كه به علت داشتن خاصیت های منحصر به فردی همچون عبور از دره ها و كناره دریاچه سد منجیل، از موقعیت توریستی مناسبی برخوردار است، هنوز نتوانسته با وجود اعمال تخفیفات مناسب در قیمت بلیت و نیز كاهش زمان سفر از رشت به تهران تا ۵ ساعت، از تعداد مسافر كافی برخوردار شود.
دو هفته قبل برخی از مدیران شركت رجا برای ترغیب مردم منطقه خواهان سفر استاندار گیلان به تهران با استفاده از قطار رشت-قزوین-تهران شدند كه با وجود حضور سالاری در این قطار و كوشش برای تشویق مردم ساكن در نزدیكی ایستگاه های مسیر این خط ریلی مسافری، فعلاً خبری از افزایش تقاضا جهت استفاده از قطار نیست.
با این حال مسافران و توریستهایی كه قصد سفر در تعطیلات پیش رو به گیلان را دارند، می توانند از قطار تهران-قزوین-رشت با هزینه مناسب ۴۵ هزار تومان به ازای نفر بجای استفاده از خودروی شخصی و معطلی چندین ساعته و هدررفت هزاران لیتر سوخت در ترافیك آزادراه قزوین-رشت، استفاده كنند.
معاون شركت ساخت آزادراه های كشور: ۶۵ میلیارد از ۴۰۰ میلیارد تومان منابع پروژه، تأمین شد
سیدحسین میرشفیع در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره تكمیل ۸.۵ كیلومتر باقی مانده از آزادراه رودبار-منجیل گفت: هفته گذشته سازمان برنامه و بودجه قسمتی از ۴۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده برای راه اندازی باقی مانده آزادراه قزوین-رشت را به شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور پرداخت كرد.
وی اضافه كرد: مقرر است در طول دوره دو ساله ساخت این آزادراه، ۴۰۰ میلیارد تومان به شركت ساخت داده شود؛ تا كنون ۴۵ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی به این پروژه تخصیص داده شده و مقرر است ۲۰ میلیارد تومان هم نقدی پرداخت كنند.
سرعت پیشرفت پروژه بسیار كند است
این مقام مسئول در شركت ساخت و توسعه افزود: هم اكنون پیمانكار در محل پروژه مستقر و فعال شده است؛ همین طور مراحل تجهیز كارگاه نیز به انتها رسیده است. قسمتی از عملیات اجرایی هم شروع شده اما متأسفانه به آن شدتی كه باید طبق برنامه زمان بندی كار كنند، پروژه صورت نمی گیرد چونكه قدینگی برای تملك اراضی مسیر وجود ندارد.
وی پیمانكار این پروژه با دو شركت كاملاً خصوصی عنوان و اظهار نمود: حجم كار طوری است كه باید همزمان هم حفر تونل و هم راه اندازی پل با هم صورت گیرد. از ۸.۵ كیلومتر این پروژه، بیشتر از ۷ كیلومتر آنرا تونل و پل خاص به خود اختصاص داده اند.
برنامه ریزی برای ساخت ۸.۵ كیلومتر آزادراه در ۲ سال
میرشفیع تصریح كرد: اگر منابع مالی بموقع تخصیص داده شود، پروژه دو ساله تكمیل خواهد شد.
معاون مدیرعامل شركت ساخت اشاره كرد: برآورد و صورت های مالی این پروژه مربوط به سال قبل است كه رقم اجرای این طرح را ۴۰۰ میلیارد تومان تخمین زده بود اما با عنایت به تورمی كه در یك سال قبل در بخش ساخت و ساز داشته ایم، رقم این پروژه به ۵۵۰ میلیارد تومان خواهد رسید. با این حساب احتمال طولانی تر شدن پروژه و انجام آن در بیشتر از ۲ سال بسیار زیاد خواهد بود.
تكمیل آزادراه، بر كاهش ترافیك قزوین-رشت مؤثر خواهد بود؟
وی درباره تأثیر اجرای این پروژه بر كاهش ترافیك منطقه اظهار داشت: امیدواریم تكمیل آزادراه رودبار-منجیل بر كاهش ترافیك آزادراه قزوین-رشت مؤثر باشد اما ما در شركت ساخت فكر می نماییم اگر پروژه آزادراه كمربندی رشت-انزلی (امامزاده هاشم به انزلی) راه اندازی شود، تأثیر بیشتری بر كاهش ترافیك این منطقه خواهد داشت. راه اندازی كمربندی رشت به انزلی یك پروژه جداگانه است و پیمانكار نیز اعلام آمادگی كرده تا آنرا تكمیل كند.
عوارض از آزادراه رودبار-منجیل ستاندن نمی شود
معاون ساخت و توسعه آزادراه های شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور درباره ستاندن عوارضی از ۸.۵ كیلومتر آژادراه منجیل-رودبار اظهار داشت: قرار نیست از قطعه میانی آزادراه قزوین-رشت عوارض جداگانه ای ستاندن شود و آنرا با استفاده از منابع دولت می سازیم.


منبع:

1398/03/19
15:27:54
5.0 / 5
4832
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.