امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۱

دنباله داری كه از كنار زمین عبور كرد حاوی آب زمینی بود

دنباله داری كه از كنار زمین عبور كرد حاوی آب زمینی بود هم ماشین: محققان دریافته اند كه سیارك ˮویرتاننˮ(Wirtanen) كه در ماه دسامبر 2018 از كنار زمین عبور كرد حاوی آب های اقیانوس مانند بوده است.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، زمین یك سیاره مشهور به میزبان آب مایع بودن است، اما اینكه این همه آب از كجا آمده هنوز كاملاً معین نمی باشد. رایج ترین نظریه این است كه دنباله دارها و سیارك ها با برخورد به كره زمین اغلب آب های موجود روی آنرا به ارمغان آورده اند.
حالا یك مطالعه از محققان ناسا شواهد جدیدی را برای پشتیبانی از این ایده پیدا كرده است. مشاهدات از یك دنباله دار كه چند ماه قبل از نزدیك زمین رد شد نشان داده است كه این دنباله دار حاوی آب های اقیانوس مانند بوده و امكان دارد این مسئله در مورد دیگر دنباله دارهایی كه قبلاً از كنار ما رد شده اند، صادق باشد.
برخی از نظریه ها از آن حكایت می كند كه زمینِ اولیه وقتی تنها یك توپ گِلی بزرگ گرم و مرطوب بوده آب تا حدودی در زمین موجود بوده است. شواهد دیگر نشان داده است هنگامی كه یك پیش سیاره(protoplanet) به اندازه مریخ به زمین جوان برخورد كرده و ماه را به وجود آورده است، قسمت زیادی از آب های زمین به آن هدیه داده شده اند.
پیش سیاره یك جنین سیاره ای بزرگی است كه در داخل یك دیسك پیش سیاره ای به وجود آمده و روند ذوب داخلی آن برای ایجاد لایه های تمایز انجام شده است. بنظر می رسد كه پیش سیاره ها از خرده سیاره هایی با اندازه ای در حدود یك كیلومتر، كه از نظر گرانشی مدارهای یكدیگر را پیوسته آشفته می ساخته اند، تشكیل شده باشند كه با برخورد با یكدیگر به تدریج از ائتلاف خرده سیارك ها به سیاره غالب تبدیل گردیده اند.
اجماع عمومی نیز بر این است كه این مایع حیات بخش بر اثر برخورد سیارك ها و دنباله دارها وارد زمین شده است. این برخوردها در ایام اولیه منظومه شمسی زیاد اتفاق می افتاد و در صورتیكه این سنگ های فضایی بسیار خشك به نظر می آیند، آب روی خیلی از آنها دیده می شود.
این امكان دارد یك مسئله ساده به نظر برسد اما پیچیده است. اغلب دنباله دارهای مورد بررسی كه تابحال شناخته شده اند نوع اشتباهی از آب را دارند. همانطور كه می دانید آب موجود در سیاره ما از دو اتم هیدروژن و یك اتم اكسیژن تشكیل شده است، اما آب موجود در اغلب دنباله دارها آب سنگین است كه شامل یك اتم هیدروژن با یك نوترون اضافی است.
مقایسه نسبت آب سنگین به آب معمولی بین دو نمونه مانند یك آزمایش DNA نشانگر موثقی از میراث مشترك بین دنباله دارها و زمین است. تقریباً در همه موارد، آب موجود در دنباله دارها نسبت بسیار متفاوتی با آب های زمین دارد. در حقیقت تنها یكی از هر ۱۱ دنباله دار مورد مطالعه دارای آب اقیانوس مانند هستند.


تا به حال، دنباله دار "ویرتانن" كه در دسامبر ۲۰۱۸ از نزدیك زمین گذشت، دومین دنباله دار است كه دارای آب مشابه با زمین است. این كشف توسط رصدخانه استراتوسفر برای نجوم مادون قرمز(SOFIA) انجام شد كه قادر بود به واسطه یك هواپیمای بوئینگ اصلاح شده نگاه دقیقی به این سنگ فضایی بیاندازد.
اما بزرگترین شگفتی این نبود كه "ویرتانن" حاوی نوع مناسبی از آب بود، بلكه وقتی محققان اطلاعات مربوط به ویرتانن و سایر دنباله دارها را مقایسه كردند به این نتیجه رسیدند كه بر خلاف باور قبلی، این نسبت ارتباطی با جایی كه این دنباله دارها از آن آمده اند ندارد.
در عوض بنظر می رسد كه مقدار آب آزاد شده از دانه های یخ موجود در ابرهای بخار اطراف دنباله دارها مهم می باشد، نه یخ روی سطح آن. این بدان مدلول است كه مطالعات قبلی دنباله دارها می تواند این مساله را اشتباه اندازه گیری كرده باشد و احتمالاً نسبت آب مشابه با زمین در آنها بیشتر است.
"دومینیك بوكلی موروان" از محققان ارشد این مطالعه می گوید: این نخستین بار است كه ما می توانیم نسبت آب سنگین به آب سبك را در منظومه شمسی و در تمام دنباله دارها را به یك عامل واحد مرتبط نماییم.
وی ادامه داد: بنظر می رسد ما باید در مطالعه دنباله دارها تجدید نظر نماییم، برای اینكه آب آزاد شده از دانه های یخ موجود در ابرهای اطراف آنها شاخص بهتری نسبت به آب آزاد شده از سطح یخی آنها است.
این تحقیق در مجله Astronomy & Astrophysics Letters انتشار یافته است.
منبع:

1398/03/08
11:56:10
5.0 / 5
4294
تگهای خبر: آب , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.