امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
معاون سازمان هواشناسی:

بارورسازی ابرها راهی برای كاهش خشكسالی نیست

بارورسازی ابرها راهی برای كاهش خشكسالی نیست به گزارش هم ماشین معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی اظهار داشت: بر مبنای اعلام سازمان هواشناسی جهانی، بارورسازی ابرها یك راهكار علمی برای تعدیل شرایط هوا شناخته شده، اما این فناوری نمی تواند در كاهش مشكلات خشكسالی نقشی ایفا كند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، علی عابدینی امروز در نشست تخصصی بارورسازی ابرها، چالشها و انتظارات با اشاره به اینكه تابحال مطالعات زیادی روی فناوری بارورسازی ابرها انجام شده است، اظهاركرد: بی گمان فرآیند بارورسازی یك فرآیند پیچده است كه نیاز به ابزارهای متفاوتی دارد بنابراین لازم است تا پیش از انجام فرآیند بارورسازی ابرها تمامی زیرساختها از ابعاد گوناگون مورد ارزیابی قرار گیرد. اما آنچه تابحال در مورد این فناوری به دست آمده این است كه فناوری بارورسازی ابرها می تواند نقش مهمی در تگرگ زدایی و مه شكنی داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه نباید از فناوری بارورسازی ابرها توقع زیادی در حوزه ذخیره سازی آب داشته باشیم پیشنهاد داد: لازم است تا در این شرایط مركز تحقیقات بارورسازی ابرها به آزمایشگاه های پیشرفته تجهیز شود تا بتوانیم اطلاعات دقیق تری از میزان بارش و شرایط عملیات بهتر داشته باشیم، اما باید به این مسئله هم توجه كرد كه بارورسازی ابرها در هیچ كجای دنیا برای مقابله با خشكسالی به كار گرفته نمی گردد.
د ر ادامه ابراهیم میرزایی معاون فنی و شبكه ایستگاه های سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه فناوری بارورسازی ابرها یك مبحث علمی پذیرفته شده در سراسر دنیا است، اظهار داشت: هیچ كسی در مورد امكان پذیر بودن افزایش بارش به روش بارورسازی شكی ندارد اما مسئله این است كه باید انجام این فناوری به صورت تخصصی و با در نظر گرفتن تمام ابعاد صورت گیرد.
وی با اشاره به اختلاف نظرهای به وجود آمده بین سازمان هواشناسی و مركز بارورسازی ابرها اظهار داشت: با عنایت به اینكه فرآیند انجام كار بارورسازی بسیار پیچده است در تمام دنیا این كار تابع شرایط خاص و پیچده ای انجام می شود كه تنها حتی در این شرایط می توان یك كار موفق را عملیاتی كرد بنابراین هدف ما این است كه عملیات بارورسازی به صورت هدفمند دنبال شود.
به قول میرزایی، زمانی كه بدون ابزار مورد نیاز عملیات بارورسازی ابرها اجرایی شود واین كار هم انعكاس اجتماعی را به دنبال داشته باشد ما بعنوان دستگاه متولی مجبور به اظهار نظر علمی و كارشناسی هستیم.
وی خاطرنشان كرد: به اعتقاد سازمان هواشناسی بارورسازی ابرها یك كار موجه از نظر علمی است اما بحث های اجتماعی این فناوری سبب شده تا تأثیرات مثبت این فناوری همچون مه زدایی و تگرگ زدایی مورد توجه قرار نگیرد.1397/11/10
00:40:00
5.0 / 5
4358
تگهای خبر: آب , دستگاه , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.