امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹

چرا زنان معتاد ایران زیادتر شده اند؟

چرا زنان معتاد ایران زیادتر شده اند؟ هم ماشین: معاون پیشگیری بهزیستی البرز از فعالیت پنج كمپ ترك اعتیاد زنان در استان آگاهی داد و اظهار داشت: در سال های اخیر شاهد افزایش جمعیت زنان معتاد در كشور بوده ایم.


مژگان رضا زاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا به سبب افزایش اعتیاد در میان زنان اشاره نمود و اظهار داشت: هر چند هنوز اعتیاد در میان مردان بیشتر از زنان است ولی طی سال های اخیر به دلایلی چون كاهش قبح اعتیاد در جامعه، تغییر شكل اعتیاد و دسترسی راحت تر به مواد مخدر خصوصاً مواد مخدر صنعتی، شاهد افزایش جمعیت زنان معتاد در كشور بوده ایم.
وی ادامه داد: البته اقدامات موثری از طرف دستگاه های درگیر با این مساله برای متعادل كردن وضعیت در حال انجام می باشد كه تا كنون نتیجه بخش باز بوده است. با اطلاع رسانی درست و آموزش و آگاه سازی شهروندان باید لطمه های اعتیاد به مردم خصوصاً زنان شناسانده شود تا شاهد كاهش آمار معتادین در استان باشیم.
رضا زاده بیان كرد: هم اكنون پنج كمپ اعتیاد زنان در استان فعال است، یكی از این كمپ ها در فردیس، یكی در ساوجبلاغ و سه كمپ دیگر در كرج فعالیت دارند كه ظرفیت هر یك از آنها بین 30 تا 60 نفر است. البته اگر تعداد بازگشت كنندگان بیشتر شود، این كمپ ها مبادرت به پذیرش بیشتر از ظرفیت خود باز می كنند تا معتادان بیشتری در استان به سمت بهبود و بازگشت به سمت زندگی عادی سوق داده شوند.
این مسئول با اشاره به نظارت مستمر بر كمپ های اعتیاد استان عنوان كرد: تیم نظارتی قوی متشكل از كارشناسان بهزیستی، دادگستری و نیروی انتظامی بر كیفیت و كمیت فعالیت این كمپ ها نظارت دارند و در طول سال چندین بار به صورت سر زده از این مراكز بازدید می كنند. در صورت مشاهده هرگونه تخلف از طرف كمپ ها اخطار لازم توسط تیم بازرسی صادر میگردد و اگر پس از دو مرتبه اخطار اصلاحات لازم صورت نگیرد، مجوز كمپ متخلف باطل خواهد شد.
معاون پیشگیری بهزیستی البرز اظهار داشت: از شروع سال تا كنون مجوز فعالیت چهار كمپ متخلف باطل شده و این نشان داده است تیم نظارتی در این خصوص هیچ اهمالی را نمی پذیرد.
اخیراً دادستان فردیس با انتشار عكسی در كانال خود از وضعیت كمپ های ترك اعتیاد فردیس كرج انتقاد و با تشبیه یكی از این كمپ ها به اردوگاه های نازی خواهان بهبود اوضاع این كمپ ها شده است.
دادستان فردیس گفته خیلی از افراد حاضر در این كمپ ها از زندگی سیر شده اند و درانتها آگاهی داده سه نفر را كه به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته بودند از این كمپ خارج كرده است.
جهانشاهلو عكسی را منتشر نموده و گفته كه در این فضا مجوز گاوداری را هم بالقطع نمی دهند اما زیر نظر بهزیستی در حال فعالیت است. این كمپ با وجود 20 تخت، 120 نفر را در خود جا داده است.
وی ادامه داده، "این عكس ها مربوط به دو تا كمپ مثلا نمونه شهرستان است؛ در عكس سمت راست مجوز گاوداری را هم اساسا نمی دهند اما زیر نظر بهزیستی دارد فعالیت می كند، در كمپ دیگر كه خودم بازدید كردم شبیه اردوگاه های نازی است از ساعت ۹: ۳۰ دقیقه بامداد كار را شروع می كنند آن هم در روی كف سرامیك و تا ساعت ۱۱ شب بسته بندی كارتن انجام می دهند؛ ۲۰ عدد تخت دارد اما ۱۲۰ نفر را در این ۴ دیواری كه فقط یك سقف دارد جا داده و دارد استثمار می كند."
سید جواد موسوی، رئیس اداره بهزیستی فردیس باز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا پاسخ سوژه مطرح شده از طرف دادستان فردیس را داده و توضیح داده، با عنایت به تعداد بالای معتادان و با وجود اینكه امكان اضافه شدن كمپ جدید در این شهرستان وجود ندارد، ناچار به پذیرش بیشتر از ظرفیت در این مجموعه ها هستیم تا هزینه ترك اعتیاد به خانواده هایی كه وضعیت مالی مناسبی ندارند تحمیل نشود.
وی اظهار كرده، هم اكنون 22 كمپ اعتیاد در فردیس فعال است كه تابحال هیچ گزارشی در خصوص وقوع تخلف در آنها نمایش نشده است. طبق بررسی های انجام شده تا كنون اعتراض و شكایتی در خصوص عملكرد نامناسب كمپ های اعتیاد فردیس به دست ما نرسیده است.
وی ادامه داد: از نظر بهزیستی مشكلی درفرایند اداره این كمپ ها وجود ندارد مگر اینكه مواردی به صورت مكتوب و مستند از طرف مراجع ذیربط یا مردم نمایش شود.
این مسئول توضیح داد: هم اكنون تیم نظارت بر فعالیت كمپ های اعتیاد متشكل از كارشناس بهزیستی، كارشناسی شورای هماهنگی و كارشناس دادگستری است كه هر ماه یك دفعه به صورت سرزده به این كمپ ها سر می زند و روند كار آنها را بررسی و در صورت مشاهده مشكل به صورت قانونی اقدام می كنند.
موسوی با اشاره به ظرفیت محدودیت این كمپ ها اشاره كرد: اغلب این كمپ ها به سبب خدمات رایگانی كه نمایش می دهند بیشتر از ظرفیت خود معتادین را در خود جای داده اند كه این مساله قاعدتاً بر كیفیت خدمات رسانی اثر می گذارد. وقتی به دستور مقامات قضایی در كمپی كه بعنوان مثال 40 نفر ظرفیت دارد ناچار به پذیرش 50 نفر هستیم این مساله مشكل ساز خواهد شد.


1397/11/01
14:24:17
5.0 / 5
4564
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , شورا , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.