امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۱
رییس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران:

در تعرفه جابه جایی درختان باید شاخص هایش در نظر گرفته شود

در تعرفه جابه جایی درختان باید شاخص هایش در نظر گرفته شود هم ماشین: رییس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران، اظهار داشت: در لایحه شهرداری برای تعیین تعرفه جابجایی درختان، شاخص تدوین شده صرفا بن درخت است و گونه درختان، امكانات حمل ونقل و جابجایی، ریسك های انتقال درخت و فصل مناسب جابجایی درخت مشخص نشده است.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، محمد سالاری امروز در جلسه امروز شورای شهر تهران اظهار داشت: در دوره چهارم شورا، مصوبه ای درباب سربرداری درختان شهر تهران داشتیم كه برمبنای یكی از تبصره های آن، شهرداری تهران ملزم است تعرفه پایه جابجایی درختان در شهر را اعلام نماید، پس شهرداری در امتداد این تكلیف لایحه فعلی را نمایش داده است.
وی افزود: برمبنای بررسی های ما و جلساتی كه با حقوقدانان داشتیم به دو دلیل این لایحه را رد كردیم و حتی به این نتیجه رسیدیم كه تكلیفی هم كه شورا برای شهرداری گذاشته اشكالاتی دارد.
سالاری افزود: یك اینكه در تبصره ۲ ماده ۸ آیین نامه اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها می گوید شهرداری موظف است در صورت درخواست متقاضی برای جابجایی و سربرداری درخت با رعایت ضوابط و اصول علمی و ایمنی اقدام نماید و امكانات و تسهیلات مورد نیاز را در قبال دریافت اجرت ها و هزینه های مربوطه در اختیار متقاضی قرار دهد. یعنی شهرداری اگر خودش خواست، نسبت به جابجایی و سربرداری اقدام نماید مانند سایر خدماتی كه نمایش می دهد باید قیمت ها را اعلام نماید و شورا هم آنها را مصوب كند.
وی اشاره كرد: اما برمبنای لایحه ای كه سازمان بوستان ها نمایش كرده است شهرداری قرار نیست این كار را انجام دهد بلكه ناظر بر اینست كه قرارداد بین شركت های خصوصی و مردم نوشته شود و این مغایر با قانون فرادستی است. اگر اینگونه باشد، صدها خدمت توسط بخشی از مردم یا بخشی از شركت ها به مردم داده می شود، مگر ما در مدیریت شهری برای خرید و فروش نهال، كود و... تعرفه مشخص می كنیم؟ پس اگر هم مقرر است تعرفه مشخص نماییم باید مردم با شهرداری قرارداد بنویسند و شهرداری آن زمان وظیفه خودرا به بخش خصوصی برونسپاری كند اما طرف حساب، شهرداری باشد.
سالاری با اشاره به جلسه با حقوقدانان گفت: به فرض كه شورا لایحه فعلی را پذیرفت و از این مساله حقوقی عبور كرد، در اینصورت باز شاخص تعرفه ای كه تدوین شده صرفا بن درخت است و گونه درختان، امكانات حمل ونقل و جابجایی، ریسك های انتقال درخت و فصل مناسب جابجایی درخت مشخص نشده است و ضمانت اجرایی برای رعایت تعرفه هایی كه ما مصوب می نماییم معین نمی باشد و هزینه های انجام هرس و سبك سازی درختان هم دیده نشده است. مساله دیگر اینكه مشاركت مردم حذف گردیده است و در نهایت ما به این دلایل مخالف لایحه هستیم و اگر مقرر است تایید گردد قراردادها باید بین مردم و شهرداری باشد.1397/10/11
15:21:43
5.0 / 5
4425
تگهای خبر: ایمنی , خدمات , خرید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.