امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
حادثه آتش سوزی دبستان اسوه حسنه

آیا فقط آن دو زن مقصرند؟

آیا فقط آن دو زن مقصرند؟ به گزارش هم ماشین «باید همه مقصران این حادثه معرفی شوند. من فقط این دو نفر را مقصر نمی دانم. خیلی ها در این حادثه كوتاهی كرده اند.»به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «هفت روز از حادثه آتش سوزی دبستان «اسوه حسنه» گذشت. مدیر و مربی مدرسه بعنوان اولین متهمان این حادثه همچنان در بازداشت به سر می برند و به قول دادستان عمومی و انقلاب زاهدان، قصور این افراد محرز شده است. مدرسه تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشد و به دستور مدیر كل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان پلمپ شده و ۴۵ دانش آموز این مدرسه باید به اختیار خودشان و خانواده ها در سایر مدارس زاهدان سال تحصیلی را به آخر برسانند. علت این حادثه هم از جانب آتش نشانی، آتش گرفتن بخاری نفتی اعلام شده است. ظاهرا فرش شدن كف كلاس با موكت و محل قرارگیری بخاری نفتی در گسترش سریع حریق موثر بوده است اما این كه چرا بخاری نفتی سبب آتش سوزی شده به درستی مشخص نمی باشد. عده ای می گویند بند كیف یكی از بچه های كلاس به بخاری گیر كرد و سبب واژگونی آن شد. عده ای دیگر هم خرابی بخاری نفتی را كه گفته می گردد به صورت «چكه ای» كار می كرده، سبب آتش سوزی می دانند.

همه این شنیده ها بر مبنای آن چیزی است كه سایر دانش آموزان این مدرسه برای والدینشان تعریف كرده اند و هنوز هیچ مقام رسمی ای در این باره صحبتی نكرده است. از جانب دیگر، دلیل بازداشت دو متهم یعنی مدیر و مربی آموزشی این مدرسه هم به درستی مشخص نمی باشد. هر چند گفته می گردد مدیر این مركز آموزشی به علت تخلف از اجرای ابلاغیه آموزش و پرورش در خصوص ممنوعیت استفاده از بخاری نفتی بازداشت شده و برخی شنیده ها از حضور نداشتن مربی كلاس در لحظه وقوع حادثه حكایت دارد اما این كه دقیقا این دو نفر به چه اتهامی در بازداشت هستند، معلوم نیست.

حالا با گذشت هفت روز از آن حادثه، همه منتظرند تا نتیجه بررسی ها مشخص و درباره مقصر یا مقصران اصلی این حادثه و البته میزان قصورشان، اطلاع رسانی شود. هر چند نبود گاز شهری در زاهدان در بروز این حادثه نقش بسزایی داشته و آن طور كه شهروندان زاهدانی در این مدت به رسانه ها اعلام نموده اند، حدود ۹۰ درصد مركز این استان بزرگ از این نعمت محرومند؛ محرومیتی كه به قول پدر صبا عربی، داغ فرزند را بر دل آنها گذاشت. صبا هفت ساله، اولین فرزند خانواده بود؛ دختری شیرین و دوست داشتنی كه می خواست با درس خواندن خانواده اش را سرافراز كند اما حالا او زیر خروارها خاك آرام گرفته و پدرش با گذشت هفت روز از آن آتش سوزی هولناك هنوز هم به سختی می تواند درباره آن صحبت كند: «صبا امسال به كلاس اول رفته بود. سال قبل هم در همین مدرسه در مقطع پیش دبستانی بود. مكان قبلی این مدرسه نزدیك خانه مان بود و من و همسرم هم بنابراین تصمیم گرفتیم او را در این مدرسه ثبت نام نماییم. پیش دبستانی صبا كه به اتمام رسید، تصمیم گرفتیم در همین مدرسه بماند. انصافا مدرسه خوبی بود؛ كادر آموزشی مناسبی داشت و ما راضی بودیم. اما اواسط سال تحصیلی جدید مكان مدرسه تغییر نمود. من و همسرم هم بر مبنای شناختی كه داشتیم، ترجیح دادیم كه در همین مدرسه بماند اما كاش این كار را نمی كردیم.»

پدر صبا درباره روز حادثه و اتفاقات پس از آن هم به «شهروند» می گوید: «آن روز من برای ماموریت كاری به تهران آمده بودم. با استفاده از همكاران آگاه شدم. وقتی هم كه به زاهدان رسیدم، صبا فوت كرده و مدرسه پلمپ شده بود. داخل مدرسه را ندیدم اما شنیدم كه ایمن نبوده و مشكلاتی داشته است. حرف و شایعه زیاد است. عده ای می گویند معلم سر كلاس نبوده و مدیر هم در آن زمان در مدرسه حضور نداشته است. درباره وقوع حادثه و علت آتش سوزی هم صحبت های زیادی مطرح شده كه همه آنها بر مبنای گفته های بچه های مدرسه است. هنوز هم برای خود ما اصل ماجرا معلوم نشده است. دادستانی بعنوان مدعی العموم به این ماجرا ورود كرده و ما منتظر نتیجه نهایی هستیم.»

این پدر داغدار صحبت هایش را این گونه ادامه می دهد: «به ما گفتند كه مربی و مدیر مدرسه كه هر دو خانم هستند در بازداشتند و آنها مقصر این حادثه اند اما واقعیت این است كه زاهدان گاز ندارد. خانه خود من به گاز شهری وصل نیست. حدودا همه شهر این مشكل را دارند. نزدیك به دو سال از ورود گاز به زاهدان می گذرد و كسی كاری نمی نماید. در قانون اساسی تحصیل مجانی است اما مدارس غیر انتفاعی به شكلی كمك مردم به دولت در حوزه آموزش است. من بچه ام را به مدرسه غیر انتفاعی بردم تا شرایط بهتری داشته باشد. در این مدت صحبت های زیادی مطرح شد؛ از كمبود بودجه و نوسازی مدارس اما به نظر من مشكل در نظارت است. با هزاران هزار میلیارد سرمایه گذاری بدون نظارت باز هم این اتفاقات تكرار می گردد. كاش نظارتی بود، اگر مسئولی به این مدرسه سركشی كرده بود، شاید الان صبا زنده بود.»

پدر یكتا میرشكار هم نبود نظارت و بی توجهی به شرایط مدارس را دلیل بروز این حادثه می داند و منتظر است تا مقصر این حادثه مشخص شود. او به «شهروند» می گوید: «همان روز نخست به ما گفتند كه مدیر مدرسه بازداشت شده است اما معلمشان را من در بیمارستان دیدم، البته چند ساعت پس از ما آمد و خیلی زود هم رفت. فردای آن روز از سوی آموزش و پرورش به ما گفتند كه او را هم بازداشت كرده اند. این كه می گویند او فرار كرده یا جایی مخفی شده را من نمی دانم. ما چند سال است كه او را می شناسیم و در نزدیكی خانه ما زندگی می كند. اصلا ما به قول های وی اعتماد و یكتا را در این مدرسه ثبت نام كردیم. تا جایی كه من خبر دارم، او همراه با مدیر مدرسه بازداشت شده است.»

او می افزاید: «همه بچه های مدرسه اسوه پس از پلمپ شدن آن به دنبال پیدا كردن مدرسه ای هستند تا بقیه سال تحصیلی را آنجا ادامه دهند. یگانه را هم باید در یك مدرسه ثبت نام نماییم. البته آموزش و پرورش اعلام نموده در هر مدرسه ای بدون هیچ مشكلی ثبت نام می گردد اما ما در این مدت درگیر مراسم یكتا بودیم و تا هفته آینده هم همین وضع را داریم. بعد كه كمی سرمان خلوت شود، او را در یك مدرسه ثبت نام می نماییم.»

پدر یكتا میرشكار ادامه می دهد: «باید همه مقصران این حادثه معرفی شوند. من فقط این دو نفر را مقصر نمی دانم. خیلی ها در این حادثه كوتاهی كرده اند. آموزش و پرورش باید مراقب زیرمجموعه هایش باشد. به هر حال اینجا یك مدرسه بوده و باید تحت نظر آموزش و پرورش باشد. اگر استفاده از بخاری نفتی تخلف است، چرا كسی پیش از آن به این مدرسه سركشی نداشته و با آنها برخورد نكرده است كه حالا چهار خانواده این گونه داغدار شده اند؟»
1397/10/04
15:26:23
5.0 / 5
4616
تگهای خبر: سرمایه , مسئول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.