امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
یك مقام مسئول خبر داد:

استفاده ازسوخت LNG در شناورها به جای گازوئیل، LNG بانكرینگ میگردد

استفاده ازسوخت LNG در شناورها به جای گازوئیل، LNG بانكرینگ میگردد هم ماشین: معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: تمركز سازمان بنادر و دریانوردی بر روی راه اندازی ترمینال های LNG در بنادر شهید رجایی و شهید بهشتی است.به گزارش هم ماشین به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد علی حسن زاده در سمینار آموزشی لجستیك و زنجیره حمل و نقل كه با همكاری اتحادیه اروپا برگزار شد، اظهار داشت: در ۲ پارسال گزارش مفصلی در مورد وضعیت استفاده از گاز طبیعی (LNG) و كاربردهای آن در حوزه بنادر و دریانوردی تهیه شده است. استفاده از گاز طبیعی به سبب مقررات سخت گیرانه زیست محیطی و قیمت ارزان تر روزبه روز در میان شركت های بزرگ كشتیرانی خصوصاً حمل كانتینر مقبولیت بیشتری پیدا كرده است.
وی با عنایت به اهمیت استفاده از گاز طبیعی اظهار داشت: این حوزه را می توان در ۵ بخش تقسیم بندی كرد: نخست اطلاعیه ها و قانون گذاری های انجام شده در ارتباط با استفاده از LNG، دوم بنادر و ترمینال های LNG، سوم شركت های سوخت رسانی بندری و استفاده از LNG به جای سوخت های متداول، چهارم كشتیرانی (حمل LNG بعنوان محموله و یا استفاده از LNG بعنوان سوخت) و پنجم یاردهای كشتی سازی و امكان ساخت و تجهیز كشتی ها برای بهره بری از LNG بعنوان سوخت اصلی و یا سوخت ثانویه است.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: هم اكنون بیشترین تمركز سازمان بنادر و دریانوردی بر روی راه اندازی ترمینال های LNG در بنادر كشور است. طبق برنامه ریزی های انجام شده در سازمان بنادر و دریانوردی بندر شهید رجایی و بندر شهید بهشتی پتانسیل تاسیس ترمینال های LNG را دارا هستند و در همین راستا اختصاص اراضی پسكرانه در این بنادر در دستور كار قرار گرفته است.
حسن زاده اضافه كرد: بیشتر از ۵۰ درصد ذخایر سوخت فسیلی دنیا در محدوده خایج فارس قرار دارد و همین طور خلیج فارس و تنگه هرمز یكی از پرترددترین مسیرهای آبی در دنیا شناخته می شوند. همه این عوامل پتانسیل بالایی را برای بنادر ایران در بحث بانكرینگ LNG به وجود می آورد.
وی اشاره كرد: بنادر شهید رجایی به سبب نزدیكی به تنگه هرمز و چابهار بعنوان آخرین نقطه در راه تردد می توانند نقاط خوبی برای عملیات بانكرینگ LNG كشتی ها و شناورهای در حال تردد باشند.
حسن زاده گفت: هم اكنون كشورهای ایران، روسیه و قطر دارای بزرگترین ذخایر گازی در دنیا هستند كه طبق مطالعات انجام شده از نظر ظرفیت میدان های گازی ایران در رتبه اول در دنیا قرار دارد. با عنایت به موقعیت جغرافیایی ایران و بنادر جنوبی، ایران آمادگی همكاری مشترك با كشورهای اروپایی در زمینه LNG و یا سرمایه گزاری صد در صدی خارجی را دارد.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی درانتها اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی در حال برگزاری جلساتی با انستیتو LNG ایران به منظور امكان سنجی و بررسی طرح توجیه اقتصادی به كارگیری سوخت LNG است.

1397/08/23
15:46:49
5.0 / 5
4510
تگهای خبر: آب , اقتصاد , تردد , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.