امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
در نامه ای به آخوندی مطرح شد؛

۷درخواست شركت های حمل ونقل بین المللی از وزیر راه

۷درخواست شركت های حمل ونقل بین المللی از وزیر راه هم ماشین: دبیر انجمن صنفی شركت های حمل و نقل بین المللی كالا در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی خواهان دخالت وی در ۷ موضوعی شد كه برای این شركت ها مشكلاتی بوجود آورده است.به گزارش هم ماشین به نقل از انجمن شركت های حمل ونقل بین المللی كالا، محمد جواد عطرچیان دبیر این انجمن به دنبال بروز برخی مشكلات ارزی، مشكلات تأمین سوخت كامیون ها، دریافت مالیات بر ارزش افزوده از بخش حمل و نقل جاده ای بین المللی، بدهی به تأمین اجتماعی و دیگر مشكلات این شركت ها طی نامه ای به وزیر راه و شهرسازی از وی برای حل آنها درخواست مساعدت كرد.
متن نامه به شرح زیر است:
جناب آقای دكتر آخوندی
وزیر محترم و معزز راه و شهرسازی
با سلام و احترامات فائقه،
بخش حمل و نقل بین المللی كشور نه توقعات خارج از حدود و اختیارات جنابعالی از شما دارد و نه از شرایط و امكانات كشور غافل است ولی حداقل انتظار آن، این است كه كف مطالبات شركتهای حمل و نقل بین المللی بعد از این همه جلسات و مكاتبات مختلف كه نه ربطی به تحریم ها دارد و نه خارج از توان دولت می باشد، با عنایت به شرایط حساس و تحریم های كنونی، عملیاتی گردد.
به نوعی تحریم های داخلی، به مراتب بیشتر از تحریم های خارجی بر شركتها فشار وارد آورده و شرایط تعطیلی و بی رمقی را بر آنان تحمیل نموده است. بنابراین بعنوان فعال سی ساله بخش حمل و نقل بین المللی كشور، به خود اجازه می دهم از شما عاجزانه تقاضا نمایم از جایگاه وزیر مرتبط و صاحب منصب دولتی در هیئت وزیران، این هفت تقاضای عاجل صنفی بخش را كه مدتها به دنبال جلسات و مكاتبات بی پایان در سیستم بوروكراسی اداری كشور معطل و روی زمین مانده است در جهت كمك به تن رنجور و بیمار حمل و نقل بین المللی كشور، حداقل در یك دوره زمانی كوتاه مدت یك ماهه با پیگیری های شخصی خود عملیاتی فرموده و نتیجه را امر به ابلاغ فرمایند:
۱- پیگیری عاجل حذف مالیات بر ارزش افزوده بر شركتهای حمل و نقل بین المللی كشور كه چندین سال است كه علی رغم موافقت هیئت دولت در صحن مجلس هنوز بی جواب مانده است.
۲- كاهش مالیات بر عملكرد شركتهای حمل و نقل بین المللی جاده ای از ۲۵ و ۱۸ درصد به ۱۲ درصد به مانند و مشابه شركتهای حمل و نقل دریایی، هوایی و داخلی و یكسان سازی آنان.
۳- آغاز فوری فروش سوخت به قیمت جایگاه در حد یك باك استاندارد برای كامیونهای ایرانی حامل محمولات صادراتی و ترانزیتی كشور در مرز بازرگان پیرو توافقات اولیه با وزیر محترم نفت.
۴- دستور حل مشكلات بیمه تأمین اجتماعلی شركتهای حمل و نقل بین المللی كالا با سازمان ذی ربط.
۵- تعیین تكلیف عاجل سیستم حواله كرایه حمل و سایر هزینه های مرتبط بر فعالیت های حمل و نقل بین المللی با طرفهای خارجی و با عنایت به نظام بانكی كشور.
۶- تعیین تكلیف فوری با سازمان امور مالیاتی كشور در مورد نوسانات ارزی و دلاری صورتحساب های صادره شركتهای حمل و نقل بین المللی در چند ماهه اخیر برای جلوگیری از مالیات های سنگین آتی بر شركتهای حمل و نقل بین المللی.
۷- تعلیق موقت تبصره ۲ قانون مقررات تردد وسایل نقلیه خارجی مصوب ۱۲/۴/۱۳۷۳ هیئت وزیران در مورد دریافت میزان ۱۰ درصد كرایه حمل كالا در صورت حمل كالا با ناوگان خارجی در بخش دریایی و برای تشویق ورود كشتیرانهای خارجی به كشور به مدت دو سال.
جناب وزیر: هفت مورد تقاضای فوق ارتباط نزدیكی با تحریم ها و آمریكا نداشته بلكه موضوعات و مشكلات داخلی ما است كه در شرایط كنونی و برای كاهش اثرات مخرب تحریم ها بر شركتهای حمل و نقل بین المللی كالا، لزوم دارد تا تدابیر جدی برای حل و فصل آن در داخل كشور اتخاذ و سریعاً برای بهبود فعالیت شركتهای حمل و نقل بین المللی كه خسته و ناتوان از بار این همه مشكلات می باشند، عملیاتی و منجر به نتیجه اتخاذ گردد. ایمان راسخ دارم كه این مشكلات داخلی قابل حل و فصل بوده و نیاز به عزم جدی مسئولین امر را دارد. شایان ذكر است كه موضوعات دیگری هم در این خصوص همچون مشكلات گمركی، قاچاق و... هم وجود دارد كه در فرصتی دیگر به آن پرداخته خواهد شد.
ضمن اینكه در حوزه روابط خارجی حمل و نقل جاده ای با كشورهای اتحادیه اروپا باید به استحضار برساند كه طی دو ماه گذشته علی رغم اعلام رسمی پایبندی اروپا به برجام تعداد صدور ویزای رانندگان و تحویل پروانه های تردد كامیونهای ایرانی در اروپا از جانب چند كشور اروپایی، طولانی، به سختی و كاهش یافته است.
محمدجواد عطرچیان
دبیـر انجمن صنفی شركتهای حمل و نقل بین المللی ایران
1397/06/19
14:54:18
5.0 / 5
4793
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.