امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
مهر گزارش می دهد؛

خطر بازگشت ركود تورمی به مسكن، بازار به تسهیلات جدید واكنش نداد

خطر بازگشت ركود تورمی به مسكن، بازار به تسهیلات جدید واكنش نداد هم ماشین: به دنبال كاهش تعداد معاملات مسكن در دو ماه اخیر و علی رغم اندیشیدن تدابیر جدید برای تسهیلات خرید مسكن، قیمت اوراق تسهیلات مسكن از ۷۰ به ۶۰ هزار تومان كاهش پیدا كرد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، بعد از آنكه طی ماه های آذر، دی و بهمن سال قبل و همینطور اردیبهشت ماه امسال، هم تعداد معاملات و هم قیمت مسكن روند افزایشی به خود دید، قیمت اوراق تسهیلات مسكن هم افزایش یافته و به رقم ۷۰ هزار تومان در بیشتر نمادهای اوراق تسهیلات مسكن رسیده بود.
بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، تعداد معاملات مسكن در آذرماه سال گذشته، حدود ۱۸ هزار فقره، در دی ماه سال قبل بیش از ۱۹ هزار و ۲۶۰ فقره و در بهمن ماه حدودا ۱۸ هزا رو ۷۰۰ فقره بود.
كارشناسان مسكن آغاز افزایش معاملات را به دوره پیش رونق و رونق مسكن تعبیر كردند. چون كه در ماه های پیش از آن (به استثنای مرداد ماه ۹۶) تعداد معاملات مسكن در حول و حوش ۱۴ تا ۱۵ هزار فقره معامله بود.
از سوی دیگر روند افزایشی تعداد خرید و فروش ها در ابتدای سال جاری (به استثنای فروردین ۹۷ كه معمولا همه ساله اولین ماه سال به علت تعطیلات گسترده، در آمار لحاظ نمی شود) حفظ شد و تعداد معاملات مسكن به بیش از ۱۹ هزار و ۴۴۰ واحد مسكونی رسید كه بالاترین میزان خرید و فروش مسكن در ۲۸ ماه قبل از آن بود و درواقع نوعی ركورد در حدودا دو سال و نیم قبل از آن محسوب می شد.
همزمان با افزایش تعداد معاملات در خلال ۶ ماه منتهی به اردیبهشت امسال، روند افزایش قیمت ها هم تداوم یافت كه باآنكه در ابتدای امر، افزایش قیمت ها متناسب با افزایش تعداد معاملات بود، اما به تدریج سرعت گرانی مسكن به گونه غیر قابل باوری افزایش پیدا كرد. به صورتی كه میانگین هر متر مربع واحد مسكونی در آذرماه ۹۶ نسبت به ماه پیش از آن (آبان ۹۶) حدود ۲۰۰ هزار تومان، در دی ماه نسبت به آذر ماه ۹۶ نزدیك به ۱۵۰ هزار تومان، در بهمن ماه سال قبل نسبت به ماه پیش از آن ۲۵۰ هزار تومان و در اسفند ماه ۹۶ نسبت به بهمن ماه، ۲۳۰ هزار تومان افزایش داشته است.

افزایش متری ۲ میلیون تومانی متوسط قیمت مسكن در ۷ ماه
اما با تغییر ماهیت بازار مسكن از ورود خریداران و مصرف كنندگان واقعی به خریدهای سوداگرایانه در این بازار، روند افزایش قیمت ها امسال رشد شتابان تری گرفت به گونه ای متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در اردیبهشت ماه امسال نسبت به اسفند سال گذشته، ۳۵۰ هزار تومان افزایش پیدا كرد. همینطور متوسط هر متر مربع مسكن در خرداد ماه امسال نسبت به اردیبهشت ماه و هم تیرماه نسبت به خرداد ماه حدودا ۵۰۰ هزار تومان در هر ماه افزایش یافته است به معنای دیگر متوسط هر متر مربع مسكن در تیرماه امسال نسبت به آذرماه سال قبل ـ بعنوان ماه آغاز رونق بازار مسكن ـ متری ۲ میلیون تومان (در عرض ۷ ماه) گرانتر شده است.

واكنش منفی بازار مسكن به افزایش سقف تسهیلات
برآوردها و بررسی ها از تلاقی دو بُردار اصلی نمودار بازار مسكن (قیمت و تعداد معاملات) در ماه های اخیر نشان داده است بار دیگر ركود تورمی به بازار مسكن بازگشته است و به علت كاهش قدرت خرید مسكن خانوارها و ناكارآمد بودن تسهیلات خرید مسكن، خیلی از مصرف كنندگان واقعی از این بازار كوچ كرده اند.با توجه به اینكه قیمت اوراق تسهیلات مسكن تحت تأثیر افزایش یا كاهش عرضه و تقاضای خرید و فروش مسكن قرار دارد، در ماه های ابتدایی امسال قیمت اوراق تسهیلات مسكن به كانال ۷۰ هزار تومان وارد شد.
اما طی روزهای اخیر و با كاهش حجم معاملات مسكن، نرخ این اوراق هم بار دیگر به كانال ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان بازگشته است. این واكنش بازار در حالی است كه بانك عامل بخش مسكن اعلام نموده مقرر است سقف تسهیلات مسكن از محل اوراق تسهیلات در صورت موافقت بانك مركزی از ۶۰ میلیون تومان به ۸۰ میلیون تومان در تهران افزایش یابد.
احتمالا عدم واكنش بازار اوراق تسهیلات مسكن به این اقدام بانك عامل بخش مسكن، به خاطر ناچیز بودن این افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن در برابر جهش ناگهانی قیمت مسكن می باشد و افزایش ۲۰ میلیون تومانی سقف تسهیلات خرید مسكن نمی تواند بازهم خیلی از تقاضاهای خرید مصرفی مسكن را پوشش دهد.

تغییرات قیمتی اوراق تسهیلات مسكن
گرانترین اوراق تسهیلات مسكن در بازار فرابورس عموما به نمادهای صادره در فصول زمستان سال قبل و بهار و تابستان امسال مربوط است و هرچه تاریخ انتشار این اوراق به ماه های پیش از آن برمی گردد، احیانا به خاطر كاسته شدن از مهلت استفاده از این اوراق برای دریافت تسهیلات، قیمت آنها هم كمتر می گردد.
به عنوان نمونه اوراق تسهیلات خرید مسكن صادره در مرداد ماه ۹۵ با نماد «تسه ۹۵۰۵» در معاملات امروز در كمترین قیمت با نرخ ۵۷ هزار و ۷۰۰ تومان و در بالاترین قیمت با نرخ ۵۸ هزار و ۷۵۰ تومان خرید و فروش شده است.
همچنین اوراق تسهیلات مسكن صادره در دی ماه ۹۵ با نماد «تسه ۹۵۱۰» هم در حالیكه چهارشنبه در معاملات فرابورس با قیمت ۶۲ هزار تومان به فروش رسید، امروز به قیمت ۶۵ هزار تومان به خریداران عرضه شده است.
اوراق تسهیلات مسكن صادره در آذر ۹۶ هم با نماد «تسه ۹۶۰۹» هم باآنكه در بالاترین قیمت معاملات فرابورس با نرخ ۶۶ هزار و ۵۰۰ تومان ارائه شد، اما ركورد ۶۲ هزار و ۴۹۹ تومان هم برای كمترین قیمت این نماد به ثبت رسید.
گرانترین برگه های تسهیلات خرید مسكن در معاملات امروز به اوراق صادره در خرداد امسال با نماد «تسه ۹۷۰۳» تعلق داشت كه در بالاترین رقم به نرخ ۶۹ هزار تومان و در كمترین قیمت هم با نرخ ۶۶ هزار و ۳۸۰ تومان به فروش رسید.

خبری از عرضه «تملی» نیست
همچنین در دو هفته اخیر دارندگان اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی كه با نماد «تملی» آن را از بانك ملی دریافت می كنند، به دنبال كم شدن قیمت این برگه ها، از عرضه آن در فرابورس خودداری می كنند.
تا كنون بانك ملی از بهمن ماه سال قبل تا تیر ماه امسال ۶ نماد از اوراق های تسهیلات مسكن صادره در ۶ ماه اخیر را رونمایی كرده كه به نظر می آید در ایام اخیر و به دنبال تولید تفاوت ۱۰ تا ۱۵ هزار تومانی میان قیمت هر برگه اوراق تسه و تملی، دارندگان اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی از عرضه آن خودداری كرده اند تا بتوانند این اوراق را با قیمت هایی نزدیكتر به اوراق تسه به فروش برسانند.

1397/05/14
14:37:44
5.0 / 5
4454
تگهای خبر: خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.